Jump to content
bt.ionut

Internet

Recommended Posts

Nu?tiu dac? e locul potrivit, îns? nu am g?sit unul, de câteva s?pt?mâni încoace viteza mea de net a s?rit din limit?, normal 500-600kb/sDLD ea a ajuns la 10MB/S. Se întâmpl? în fiecare s?pt?mân?, doar cateva ore, rar s? ?in? câteva zile, de ce ? Cum a? putea s? "sparg" limita si s? am viteza mai mare ?

Link to comment
Share on other sites

Mereu se face confuzie intre Mbps si MBps, intre Kbps si KBps.

Megabitul pe secund?, Mbps, nu trebuie confundat cu megabaitul pe secund?, MBps, care este de 8 ori mai mare decât un Mbps.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vitez%C4%83_de_transfer_de_date

Cu aproximatie, viteza ta de download este 4.90 Mbps / 8 = 0,6125 Mbps, adica aprox 612,5 kb/s

Acei 10 MBps pe care zici ca i-ai prins, sunt reali, dar cel mai probabil ai tras ceva de la cel mai apropiat nod de retea al ISP-ului. Sau ai folosit un client de Direct Connect (DC++) si ai tras ceva de la cineva cu aceeasi clasa de IP.

Link to comment
Share on other sites

În afar? orelor de vârf e normal s? prinzi vitez? mare. De obicei asta se întâmpl? noaptea sau diminea?a devreme.

Extra: De exemplu am observat la cineva c? rds ziua i se conecta la 10mbps, noaptea la 100mbps. Bine eu i-am for?at placa de re?ea s? se conecteze la 100 mereu dar tot nu mergea bine tot timpul.

Link to comment
Share on other sites

@rimagheo eu descarc de pe torrente, când am prins viteza aceea era în miezul zilei, ?i nu mergea doar la un torrent, mergea la toate torrente pe care acum le pun la download si nu prind mai mult de 590kb/s.

Da, mai sunt seri, în care dup? ora 1 prind asemenea vitez?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...