Jump to content
TheTime

Semnal stick net

Recommended Posts

Salut baieti.

Zilele urmatoare ar trebui sa ma duc la bunici sa le "instalez" un stick de net pe un laptop ce ruleaza win7 x86. Stick-ul este acesta:

https://www.romtelecom.ro/magazin-online/servicii-pentru-acasa/internet/clicknet-mobile/clicknet-mobile-0-5-gb.html

Problema este ca locatia este una uitata de tehnologie. Abia gasesc semnal acolo sa vorbesc la telefon, iar semnalul de la stickurile de romtelecom, vodafone si cosmote variaza intre 0 kb/s si 3 kb/s.

Cunoasteti vreun truc prin care as putea mari cu cateva liniute semnalul stickului? Nu cer mult, un amarat de 20 kb/s care sa permita un oarecare acces lite la net.

Dispun pe acolo de un telefon prin fir de la romtelecom, cateva antene de TV mai vechi, antena dolce, telefoane mobile inutile...

Orice idee care nu ma baga la mari chieltuieli (mari = 50 roni) sunt binevenite!

Ca sa va motivez putin, pot oferi celui care-mi gaseste o solutie viabila un extractor de adrese de email (mai ciudatel, e facut de mine...).

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Salut TheTime, nu stiu daca poti rezolva ceva , dar totusi incearca.

Stick-ul lai cumparat, ramane al tau chiar si dupa ce termini contractu ?

Daca e asa il poti desface te uiti unde este antena si poti face tu una , poate merge.

Daca nu iti iei un adaptor USB si il ti undeva mai sus sau langa o antena si incearca asa.

Probabil metodele mele nu vor da roade, dar totusi daca ai posibilitatea de a le incerca nu ezita.

Link to comment
Share on other sites

cumpara 2a prelungitoare USB (mama-tata) de 4.5m le legi si pui stick-ul undeva la inaltime, daca nu e nicio diferenta in semnal atunci n are rost sa te mai chinui, daca ai tel fix incearca sa te muti pe alt tip de abonament folosind tel fix ptr ca defapt la viteza stickurile alea oricum sunt foarte slabe

Link to comment
Share on other sites

Cunoasteti vreun truc prin care as putea mari cu cateva liniute semnalul stickului? Nu cer mult, un amarat de 20 kb/s care sa permita un oarecare acces lite la net.

Dispun pe acolo de un telefon prin fir de la romtelecom, cateva antene de TV mai vechi, antena dolce, telefoane mobile inutile...

Teoretic ai viteza mai mare prin dial-up (56kb) dar trebuie ca laptopul sa aiba un modem. Inca mai sunt firme care ofera dial-up free sau la preturi foarte mici ( si romtelecomul oferea conectare dial-up free clientilor, dar nu mai stiu daca mai au acest serviciu ) .

//http://www.easynet.ro/

///http://www.smartcall.ro/document.php?doc=14

Link to comment
Share on other sites

nu prea ai ce face...eu iti recomand sa nu folosesti prelungitoare USB deoarece mai mult vei pierde din semnal (este foarte sensibil la alimentare acel modem) sau chiar nu va mai functiona deloc. singura solutie (este costisitoare) este sa montezi o antena directionala pe 450 Mhz si sa o conectezi la modem.

eu ti-as indica sa verifici daca e disponibil adsl de la romtelecom in acea localitate si sa foloseste adsl-ul ( primesti si un router wireless gratuit acum pentru protabilitate )

Link to comment
Share on other sites

cum am zis, daca ai fix de la romtelecom, cauta alt abonament de la ei ptr net prin tel fara wireless, ptr ca cu full signal o sa ti mearga netul ca si un dial-up, dar daca tu zici ca nu ai semnal bun nici macar la telefon... chiar n are rost

tocmai a scris mai sus ca nu suporda adsl zona respectiva.

TheTime- poti spune cumva in ce zona mai exact? pot rula un test de pe antena...nu e foarte concludent dar poate ajuta

Link to comment
Share on other sites

cumpara 2a prelungitoare USB (mama-tata) de 4.5m le legi si pui stick-ul undeva la inaltime, daca nu e nicio diferenta in semnal atunci n are rost sa te mai chinui, daca ai tel fix incearca sa te muti pe alt tip de abonament folosind tel fix ptr ca defapt la viteza stickurile alea oricum sunt foarte slabe

thx SnaK3. am luat azi un prelungitor de 3 m/4 lei si l-am scos frumos pe balcon unde aveam semnal si nu am treaba :)) vad ca prelungitorul foloseste si ca antena.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu noutati: am reusit, printr-un noroc chior, sa gasesc un loc in casa in care stickul sa aiba semnal decent (viteza de pana la 60 kb/s, constanta peste 40), dar in orice alt loc din casa nu am reusit nici macar sa conectez internetul... Daca rotesti putin laptopul se pierde semnalul, daca pui mana pe stick se pierde semnalul, daca il muti de acolo se pierde semnalul.

Am incercat cu prelungitor sa-l duc pana afara, sau sa las stickul in locul acela, iar laptopul sa-l pun intr-un loc mai comod,dar tot nu aveam semnal.

Nu prea reusesc eu sa inteleg de ce tocmai acolo am semnal (si culmea, un semnal bun), dar ma multumesc sa-l am. Oricum, presimt ca bunicii vor mai folosi netul fix data viitoare cand mai trec pe la ei, dar d'eh...

Multumesc RST, se poate inchide!

Link to comment
Share on other sites

thx SnaK3. am luat azi un prelungitor de 3 m/4 lei si l-am scos frumos pe balcon unde aveam semnal si nu am treaba :)) vad ca prelungitorul foloseste si ca antena.

stii e bun ca ti a fost folositor, dar o problema totusi ramane ptr ca tre sa pui stick-ul in ceva altfel o sa se deterioreze destul de repede daca il lasi afara neprotejat, stii tu vant,ploi,ninsori,praf alea alea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...