Jump to content
Nytro

Canonical a lansat Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

Recommended Posts

Canonical a lansat Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

de Radu Eftimie | 14 octombrie 2011

Canonical a anuntat, ieri, lansarea unei noi versiuni a celui mai popular sistem de operare open source, Ubuntu 11.10. Desi nu aduce schimbari mari din punct de vedere grafic fata de versiunea anterioara (Ubuntu 1.04 si derivatele sale), noua distributie pare a imbunatatita.

Ubuntu 11.10 vine cu o versiune imbunatatita a interfetei sale grafice, Unity, (prezentata in premiera in varianta precedenta a sistemului de operare). Desi este prea devreme pentru a putea puncta in mod obiectiv evolutia noului Ubuntu, se pare ca acesta versiune a obtinut in teste rezultate mai bune in raport cu Ubuntu 11.04.

De amintit este ca utilizatorii curiosi sa testeze noua distributie Ubuntu au la dispozitie programul Wubi care le permite sa instaleze sistemul de operare al Canonical direct in Windows, fara sa pericliteze in vreun fel integritatea partitiilor de pe hard disk.

Ubuntu 11.10 vine insotit, ca si celelalte variante anterioare, de mai multe programe utile, precum o suita office open source, browserul Firefox sau Chrome, Skype si alte pachete.

ubuntu-oneiric-gnome-shell.png

Sursa: Canonical a lansat Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot | Hit.ro

Link to comment
Share on other sites

Pentru uz normal... e k. Dar daca incep sa intru cu ale mele... e cam varza.... Bootarea este destul de rapida, la oprire se putea si mai bine. Am observat cateva buguri la unity(nu raspunde uneori la comenzi), si nu imi place ca daca incep sa incerc sa modific si sa fac prostioare... devine praf. Daca e, ii astept pe cei de la Mint sa isi bage mana lor fermecata in el xD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...