Jump to content
SENEQ_o

problema hdd

Recommended Posts

azi cand ma jucam s-a blocat leptopul , am dat restart si a aparut mesajul "reboot and select proper boot device" . Am incercat cateva fix-uri de pe net dar in zadar. Apoi am incercat sa reinstalez windowsul si apoi sa instalez linux , dar nu imi gaseau nici un hdd . => ca sa ars/stricat/bulit hdd.

Cateva intrebari :

1.Garantia leptopului acopera o eventuala inlocuire a hdd ?

2. Daca el este inlocuit , hdd vechi ramane la ei sau este inapoiat la proprietar?

3. Ti-l monteaza ei ?

4. O sa se uite peste informatiile din acel hdd ? Au voie sa faca asta ?

5. Credeti ca hdd nu tb inlocuit si se poate rezolva problema prin alta metoda ?

6.Cum aflu ce hdd e compatibil cu leptopul meu , si ca care sunt preturile de pe piata / ce firme ofera produse bune in raport pret/calitate ?

ps: daca aveti timp si vreti sa raspundeti la o intrebare , va rog sa precizati numarul intrebarii, sa fie oarecum organizat !

10x linux for livecd :D mai pot si eu sa stau pe net si fara hdd !

Link to comment
Share on other sites

1.In general garantia acopera,dar in cazul in care tu ai desfacut laptopu si ai umblat fizic la hard(ai dat cu ciocanu',pus magneti mai sau mai stiu eu ce curiozitati ai avut tu:P) si se descopera,nu mai acopera garantia.

2.99% din cazuri daca nu 100% ramane la ei din cate stiu eu.

3.Daca laptopul este in garantie normal ca il monteaza ei.

5.Se poate sa fie doar magistrala,am vazut cazuri asemanatoare cu al tau in care era problema doar magistrala,depinde.

6.Daca tot ai live cd cauti pe net modelul tau de laptop si te uiti la specificatii cum este conectat hddu la placa de baza (sata/ata),dar avand in vedere ca este un laptop probabil este sata,cat despre preturi nu pot sa iti spun ceva concret,cauta pe mai multe site-uri si compari.

Edited by hit47
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...