Jump to content
Orpheus

Am o problema

Recommended Posts

Buna ziua,

Sunt nou pe forum, iar motivul inregistrarii mele aici este unul destul de precis pentru mine.

Eu am un forum, imi place sa cred ca inca il mai am, de vreo doi ani, care pana azi putea fi accesat la: www.orpheuss.com.

Spun pana azi, deoarece azi am primit un email de la GoDaddy, cei unde am inscris si inchiriat domeniul, cum ca cererea mea de anulare a certificatului de domeniu, a fost acceptata.

Evident ca nu am facut nicodata o cerere in acest sens, dupa care banuiala mea ce-a mai sumbra s-a confirmat, cand am incercat sa accesez forumul, am primit o pagina foarte intunecata, unde nicicum nu mai era forumul meu, ci doar cuvinte ici si colo, din el, iar undeva in mijlocul paginii trona o informatie ( daca dati click pe: Forum Orpheuss ):

Hacked by hKr - rstcenter.com

informatie care defapt era si link, dand click pe acel link, m-am trezit aici.

Ca atare, m-am inregistrat, si am deschis acest topic, imi cer scuze daca nu aici trebuia, dar chiar nu am idee unde se poate incadra, pentru a intreba, ce legatura exista intre imposibilitatea de a-mi mai accesa forumul si link-ul informativ: Hacked by hKr - rstcenter.com

As aprecia daca as primi un raspuns sau raspunsuri, numai de la persoanele care sunt in cunostinta de cauza, deoarece este un subiect clar si am banuiala ca odata ce in locul fostului meu forum, am gasit un link catre aici, cineva, din staff-ul acestui forum poate sa-mi ofere un raspuns pertinent, de lamurire.

Va multumesc

Edited by Orpheus
Link to comment
Share on other sites

Buna!Acel Haceru a gasit ceva exploit si s-a folosit de el ca sa faca un deface.Probabil a folosit ceva tool-uri ca sa faca asta si ca se se laude cu munca lui, a modificat index-ul paginii.

Acesta este ce numim noi pe rst un "hacker de carton" asa ca daca are obraz si onoare, ar face bine sa iti dea un PM sa rezolve problema.Foarte urat din partea lui sa faca o cerere sa anuleze site-ul, daca nu o sa isi asume responsabilitatea, o sa luam masuri

edit:tipul avea ban dinainte , cel mai bine ar fi sa contactezi pe cei cu domeniul sa spui ca a fost o neintelegere si nu ai fost tu cel care a facut request-ul.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri,

@ripoff - mailul de anulare era de la GoDaddy, nu ai cum sa nu il recunosti, cu toata coloristica si elementele lui, insa acolo spunea ca daca cumva am facut eu sau ei, aceasta mutare din eroare, sa ii contactez, ceea ce am si facut.

@SticKyWox - Nu a fost o cerere de anulare a site-ului, GoDaddy in toata povestea asta sunt doar dealerii de domenii.

In urma instructiunilor date de ei, am reusit sa imi fac recover la domeniu. Acum il am din nou, insa se pare ca nu este indeajuns pentru a putea accesa siteul din nou, mai este ceva blocat undeva, in continuare primesc acea pagina, si chiar nu stiu ce as mai putea face. Am postat si pe forumul suport, al celor de la Zetaboards, intrucat site-ul este proprietatea lor, sa vad ce pot face eu sau ei.

In principiu ei au acces, sau ar trebui sa aiba, peste oricine, in site-urile lor.

Acum ce nu prea ma pricep eu, este ce a putut sa faca aceasta persoana, care inteleg ca poarta nick-ul Hacerul, pentru a nu mai putea accesa site-ul, sa intre si in contul meu de pe GoDaddy ? si sa schimbe de acolo setarile pentru domeniu, sau cum se face, ce anume infaptuie un om, cand face asta, unde umbla, ce schimba ?

Nu pot sa inteleg acest demers, mai ales ca este un forum amarat, cu nici 200 de oameni, din care daca intrau zilnic vreo zece, este un forum generalist, de bla-bla-bla, chiar este lipsit de interes. Cineva mai sus spunea ca poate am vreo problema, sau am avut vreuna, personala cu aceasta persoana, ei bine nu, habar nu am cine este, cel putin sub acest nick: Hacerul, si nu tin minte sa fi intrat in conflict cu cineva pe internet.

Referitor la faptul ca poate mi-am bagat datele pe undeva, Dumnezeu cu mila, eu mai pot sa stiu in ultimii doi ani, pe unde am mai facut asta, adresa de email mai toata lumea o are undeva in imensitatea internetului. In rest parole sau alte elemente de siguranta nu am postat niciodata nicaieri.

Sincer nu inteleg

Edited by Orpheus
Link to comment
Share on other sites

probabil as rade si eu, daca nu as fi in situatia de a-mi vedea pierduta munca de doi ani...

hkr si haceru sunt una si aceeasi persoana, asta o confirm eu, ca admin ce sunt.

Ti-am dat pm cu datele necesare pentru a incerca sa intrii in contact cu persoana in cauza, regulamentul forumului spune clar ca vom incerca pe cat posibil sa tinem informatiile utilizatorilor confidentiale pana in momentul in care bate cineva la usa cu o bucata de hartie, in cazul asta am ales sa ii dau PM omului cu adresa de mail din bun-simt si dovada de omenie!

Orpheus a dat dovada de maturitate si e clar ca tine la munca lui! Si plus ca rstcenter.com nu este responsabil sub nici o forma de actiunile celor care dau daface-uri si nu sunt mebrii din staff.

Sper ca pe viitor daca dati un deface sa aveti maturitatea sa va si asumati faptele, ok, ai dat deface, esti 1337, dar nu transforma din asta ceva personal ca nu e bine pentru nici una din parti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...