Jump to content
Nytro

Sql Injection In Bt5 R1 With Sqlmap.Py

Recommended Posts

Sql Injection In Bt5 R1 With Sqlmap.Py

Nu vreau sa incurajez script kidding-ul, dar uneori e necesar un dump la o baza de date sau pur si simplu obtinerea rapida a unor informatii.

Sqlmap e o unealta foarte puternica, profesionala si foarte usor de folosit.

Aveti aici un videoclip care demonstreaza simplitudinea folosirii sale:

http://www.securitytube.net/video/2489
http://vimeo.com/32571098

Un exemplu mai usor de inteles e folosirea Havij-ului, un utilitar cu interfata grafica:

http://www.youtube.com/watch?v=JdgE7MSsBTc

Deci acesta NU este hacking.

Daca folositi asa ceva nu inseamna ca stiti SQL Injection. Daca executati 3 comenzi nu deveniti hackeri. SQL Injection, pana la urma, e o arta, iar cei care folosesc astfel de unelte pentru a se lauda prietenilor ca cine stie ce au realizat, cand ei nu stiu ce face practic UNION sau ce e un JOIN in MySQL, sunt ceea ce numim "script-kiddie", practic copii fara viitor.

Cu asta vreau sa demonstrez si celor care nu se ocupa cu astfel de "prostii", cat de usor se poate "obtine acces" la o baza de date. Vreau sa inteleaga tot poporul ca SQL Injection nu mai este de foarte mult timp ceva ce stiu "hackerii" si ca in ziua de azi nu e nevoie sa cunosti nimic despre aceasta tehnica pentru a o putea exploata.

Vreau sa se inteleaga faptul ca sunt foarte putine persoane care STIU SQL Injection si ca sunt extrem de multi pusti entuziasmati care folosesc astfel de unelte pentru a se lauda amicilor ca ei sunt "hackeri". SQL Injection nu e deloc simplu, nu e nici de departe acel "UNION SELECT 1,3,3,7,version()--" pe care il stie toata lumea, sunt lucruri extrem de complicate si ingenioase pe care le stiu putin persoane, in general persoane care stiu cum functioneaza un sistem de gestiune a bazelor de date relationale (MySQL) si persoane care se lupta ore in sir pentru a trece de anumite filtre de securitate, de scriu query-uri de obosesti citindu-le, de folosesc operatori si functii MySQL care nici nu te gandeai ca exista intr-un mod genial...

Ca sa va faceti o idee exista query-uri ca:

'+and+(select+@d:=(SELECT+COUNT(schema_name)+from+information_schema.schemata)v)=(SELECT+@dbs:=concat(@i:=0x00,@o:=0xd0a,benchmark(@d,@o:=CONCAT(@o,0xd0a,(SELECT+concat(0x3c62723e,@i:=schema_name)+FROM+information_schema.schemata+WHERE+schema_name>@i+order+by+schema_name+LIMIT+1))),@o))+UNION+ALL+SELECT+@dbs,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24--+--

Si sunt tone de lucruri pe care multi nici nu viseaza ca le vor cunoaste. Cati dintre voi, cei care pretind ca "stiu" SQL Injection, inteleg acest query? Cati dintre voi nu pretindeti ca stiti SQL Injection doar pentru ca "stiti" chestia cu UNION? Cati dintre voi stiti care e diferenta dintre UNION SELECT 1,2,3 si UNION SELECT 1,2,3 FROM tabel? Cati dintre voi stiti ce face acel "ALL" pe care multi il folositi?

In concluzie, un singur lucru vreau sa intelegeti: SQL Injection ("definit" mai sus, de mine) NU DEFINESTE un hacker. Spun asta pentru ca in ziua de azi la aceasta concluzie trista si penibila s-a ajuns.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...