Jump to content
pyth0n3

[Unix] Install Freebsd 8 in 8 minutes

Recommended Posts

@tex am observat o mare diferenta intre VM si un computer normal cand am instalat multe sisteme

Spre exemplu solaris sau fedora iti ia o gramada de timp intrun VM in schimb mult mai putin intrun ambient normal

Uneori iti convine un VM deoarece faci export la appliance in oricare alt sistem in acest caz tot ce a fost setat intrun sistem virtualizat ramane.

Trebuie sa adaug ca singurul sistem operativ cel mai sigur , deci ma refer la cel care vine securizat cu o configurare de default este un sistem BSD. Chiar daca ai pus un server ssh nu reusesti sa faci login nici macar de pe un lan , va trebui sa modifici fisierul de configurare dupa care sa adaugi user si permisiuni.Iar din user nu poti deveni root daca userul nu apartine grupului wheel.

De default nu apartine acestui grup iar root nu este abilitat pt login ssh.


ssh@user.server.com

$ su root
su: you are not in the correct group (wheel) to su root.
$

Iar pentru cei care cauta /etc/shadow vor ramane dezam?gi?i pentru ca nu il vor gasi in sistem.

Desi nu vine catalogat ca un standard UNIX Freebsd este unul dintre cele mai sigure sisteme Unix-like

Oricum sa nu uitam ca un sistem este sigur atat cat de sigur il face un admin

Reamintesc pentru cei care nu stiu in prezent exista urmatoarele sisteme care vin catalogate ca UNIX si bineinteles detin inca un suport .

Registered UNIX systems

AIX - IBM

HP/UX -HP

SOLARIS - Oracle

Mac OS X and Mac OS X Server - Apple

Sisteme cunoscute mai putin

UnixWare - SCO Group

Irix - Silicon Graphics

NCR UNIX SVR4

NEC UX/4800

Note:

Desi ar mai exista cateva dar nu sunt sigur daca mai vin suportate ca True64 care nu mai este suportat dar a fost cumparat de catre HP

HP momentan da un suport pentru sistemele True64 care mai exista dar sursele au fost deja scoase din productie.

Non registered Unix system

FreeBSD

Darwin care e derivat din BSD

Note:

Din sursa kerneului Darvin e derivat Mac OS

Link to comment
Share on other sites

Am FreeBSD si pe ultrasparcIIi. Apropo @pyth0n3, ai observat ce seek time mic este pe FreeBSD pus pe VM ? Este de 20 de ori mai mic decat pe un sistem fizic.

ps: folosesc FreeBSD din 2002 atat in productie cat si acasa

Bun FreeBSD-ul, bun.

Vezi aici: https://www.rtfm.ro/uncategorized/best-datacenter/

Pentru login root (via ssh), se poate edita '/etc/ssh/sshd_config' si pune 'PermitRootLogin yes' (apoi restart la ssh)

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...