Jump to content
n00b_demivirus

vodafone imi controleaza viteza la anumite aplicatii

Recommended Posts

Salut. Mi-am luat recent o oferta de internet mobil vodafone care spune asa: up to 7.2 Mb dld speed si 3GB/luna dld. Merge super atat timp cat DOAR navighez. Cum deschid skype sau ceva de genu si incerc sa sun pe vrunu, fail. Scade viteza la 40-50 Kb/s. Alta aplicatie "subjugata" e world of warcraft. Intrebarea mea e cum as putea sa trec de filtre, adica sa ii fac sa creada ca folosesc opera cand de fapt eu vb pe skype, sau ceva de genu. Un prieten zicea ca probabil mi-a limitat anumite porturi. Daca e asa, este vreo aplicatie sa ii pacalesc?

Link to comment
Share on other sites

Tot ce trimite pachete "en gross" este limitat. Nu latimea de banda utilizata este problema, poate folosesti doar 1-2 mbps cu skype, insa trimite gramada de pachete. Daca te-ai uita cu tcpdump in timp ce folosesti skype, te-ai speria.

Si aici intervine problema: numar mare de pachete pe secunda == queue la ISP.

Viteza de upload este undeva la 128 kbps. Daca o utilizezi 80% iti scade toata latimea la download.

// offtopic:

Nu stiu ce posibilitati ai pe win. Eu imi limitez singur astea pe router (Pun limita la 90% din latimea de banda garantata si fac prioridizare la servicii dupa port). Poate ai posibilitatea de a activa un QoS ceva.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...