Jump to content
sado

O brăţară străveche dovedeşte măiestria incredibilă a meşterilor neolitici

Recommended Posts

bratara-asikli-hoyuk.jpg

Veche de 9.500 de ani, br??ara g?sit? într-un sit areheologic din Turcia este prelucrat? cu o fine?e de necrezut – echivalent? cu cea a lentilelor de telescop realizate azi.

Br??ara, cu diametrul de 10 cm, este lucrat? din obsidian, o sticl? natural?, de origine vulcanic?. A fost descoperit? în 1995, la As?kl? Höyük, în Turcia ?i este cel mai vechi obiect de obsidian cunoscut pân? în prezent.

asikli-hoyuk.jpg

Analiza cu ajutorul unui program computerizat sofisticat, care a determinat caracteristicile micro-topografice ale suprafe?ei, arat? c? br??ara a fost cioplit? ?i ?lefuit? cu atâta m?iestrie, încât ?i artizanilor de azi le-ar fi greu s? realizeze ceva mai bun.

Gradul de prelucrare a suprafe?ei îl egaleaz? pe cel întâlnit la lentilele fabricate ast?zi.

Studiul acestui obiect, realizat de speciali?ti francezi de la Institut Français d'Etudes Anatoliennes din Istanbul ?i Laboratoire de Tribologie et de Dynamiques des Systèmes (un institut de cercetare din Fran?a, specializat în studiul materialelor), aduc informa?ii noi asupra capacit??ilor oamenilor din Neolitic, o cultur? care, în ciuda numeroaselor situri ?i artefacte asociate ei care au fost studiate, r?mâne înc?, în mare parte, misterioas?.

Sursa: descopera.ro

Mr49r say's : Imi inspira a alien ancient.

Link to comment
Share on other sites

OFF : Ideea e ca din x si x , in urma unor sute/milioane de combinatii pana la urma rezulta y ..Orice chestie care functioneaza pe un principiu bine definit , din n repetari va da cel putin un rezultat diferit..aici ma refer la univers..deci daca am tinde sa ne luam dupa ce am zis mai sus am relata ca viata infloreste din orice...si asa cum am inflorit noi ca creaturi cu deprinderi axate pe mediul in care suntem "programati" ..asa exista peste tot in alte tipuri de creaturi ..dupa cum a zis si @adonisslanic mai sus , biblia e plina de prea mult sf..si acel sf a avut o inspiratie oarecum..

daca ati vazut seria alien ancient..probabil intelegeti ce zic..

Link to comment
Share on other sites

Stii teoria aia cu ciclurile de civilitatie? xD Gen... noi suntem a n-a civilizatie de pe planeta asta, si ceva, cineva, sau un fenomen natural fute toata planeta ocazional, facand ca civilizatiile sa o ia de la 0... Oricum, noi am fost ajutati de ceva/cineva in trecut... Prea multe chestii SF in biblie xD

Iridium - Wikipedia, the free encyclopedia

Poate nu la asta te refereai dar...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...