Jump to content
raynor009

[GHID][VB.NET]Cum sa folosim module

Recommended Posts

Salut astazi am sa va arat cum sa folositi module (Modules) . Inainte sa incepem am sa va spun ceva despre aceste module. Modulele sunt folosite pentru a stoca inauntru variabile,functii, deci pe scurt sa zicem ca aplicatia voasta este foarte avansata si la un moment dat nu prea mai aveti spatiu pentru codat. Atunci creati un modul pe care aplicatia voastra il va accesa in momentul in care utilizatorul va folosi acea functie. Modulele sunt diferite fata de clase pentru ca toati membri unui modul impart cantitatea de date. C-am complicat nu ? Hai sa va arat un exemplu. Ca sa va fac sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc eu am sa creez un calculator foarte simplu. Ce avem nevoie ?

-1 buton

-2 label

-3 textbox-uri

Eu l-eam asezat in modul acesta dar voi puteti sa le puneti cum vreti atata timp cat la sfarsitul tutorialului sa aveti acelasi rezultat ca si mine.

81344543.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Asa, pentru inceput vom adauga un modul nou /Project/Add Module , eu i-am dat numele "caculator" voi puteti sa lasati si numele predefinit nu are importanta. Si acum sa trecem la cod:

Module calculator

Private Function addnumbers(ByVal number1 As Integer, ByVal number2 As Integer)

Return number1 + number2

End Function

End Module

Odata ce am terminat cu modulul o sa scriem urmatorul cod pentru buton.

Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
TextBox3.Text = addnumbers(TextBox1.Text, TextBox2.Text)
End Sub
End Class

Daca ati facut tot ce am facut eu pana acuma ar trebui sa aveti o eroare de genul urmator:

'addnumbers' is not declared. It may be inaccessible due to its protection level.

Dece v-am pus sa scrieti codurile de mai sus daca stiam ca va rezulta in eroare ? Ce vreau sa va fac sa intelegeti ? Eroarea de mai sus incearca sa ne spuna ca noi defapt nu am declarat functia de mai sus desi am facuto. Daca va amintiti la inceputul acestui tutorial vam spus ca modulele impart datele. Ca sa scapam de eroare mergem inapoi la modulul nostru si in loc de Private Function vom scrie Public Function . Ce am facut acum? Schimbat din Private in Public practic am dat voie la Form1 sa accese acel modul ca sa poata folosi functiile stocate in el. Ca sa facem un mic test dam un debug si in prima casuta scriem 1 iar in a-2a casuta scriem tot 1 si apasam pe calculeaza = 2 (1+1=2 DUH!:)))

Acelasi lucru este si cand trebuie sa declarati ceva:

MODUL

Module calculator

Dim nr1 As Integer = 997
Dim nr2 As Integer = 997


Public Function addnumbers(ByVal number1 As Integer, ByVal number2 As Integer)

Return number1 + number2

End Function

End Module

Si pentru buton:

Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
TextBox3.Text = addnumbers(nr1, nr2)
End Sub
End Class

Si din nou o sa primim eroarea aia enervanta ca nu am declarat averile la nr1 si nr2 :)) . Deci mergem inapoi la modulul nostru si in loc de Dim punem Public . Dam un debug apasam pe calculeaza si vom obtine rezultatul de 1994 .

Atat am sa va explic azi sper sa va fie de folos. Ne vedem in urmatorul tutorial si bafta la programare.

Era sa uit :) daca vreti sa fie mai interesant ca tema de casa trebuie sa folositi ce ati invatat aici intrun program pe care l-ati facut voi dupa care postati sursa aici sau imi dati un PM

Edited by raynor009
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...