Jump to content
SticKyWoX

Numai/Nu mai - Decât/Doar

Recommended Posts

De la un timp v?d "nu mai" fraze duse spre semi-analfabetism pe forumurile române?ti.Defapt frazele exist? ?i pe messenger,?i pe re?elele de socializare dar ?i în caietele a?a-zi?ilor elevi.

Fraze de genul "Numai vin la tine." ?i "Am luat decât o amend?." se g?sesc peste tot ?i sunt total gre?ite.

Fenomenul "Numai încap banii în buzun?ri la câ?i minte are mine.":

"Numai " se scrie "numai " când poate fi înlocuit de "doar",?i are acela?i în?eles cu acesta.

Exemple:

"Ai f?cut numai 6 ture?"

"Numai merg acolo."

"Nu mai " se scrie "nu mai " în contexte de genul:

" înainte mergeam des la film, acum nu mai merg deloc."

Adic? atunci când e o opozi?ie între un "înainte" când se întâmpl? ceva ?i un "acum", când acel ceva nu se mai întâmpl?.

Ca not anymore din englez?.

Sau non plus în francez?.

Fenomenul "Am nevoi decât de bani,restul nu mai conteste,minte are.":

"Decât" se folose?te doar în propozi?ii NEGATIVE (care au un "nu" strecurat printre alte cuvinte)

Exemple:

"Nu am decât o zi liber?."

"Am decât 6 ani."

Excep?ii:

"Decât s? plec,mai bine mor."

"Doar" se folose?te ?i în propozi?ii negative dar ?i în cele afirmative.

În propozi?iile negative:

"Nu vreau doar s? beau,vreau ?i s? m?nânc."

În propozi?iile afirmative:

"Mai vin doar 2 prieteni."

Nu ?tiu cât de multe a?i în?eles,nu m? pricep s? dau explica?ii,nu e pasiunea mea.

Totu?i,sper c? v-a r?mas ceva în cap ?i c?-i ve?i corect? ?i voi pe al?ii,ca s? nu moar? pro?ti.

Edited by SticKyWoX
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

RST nu este locul potrivit pentru a ?ine lec?ii de gramatic?. Analfabe?ii tot analfabe?i r?mân. ?i, care-i faza cu comic sans ?

// Inten?ia este bun?.

Am scos Comic Sans MS.

RST mi se pare locul potrivit pentru a tine lectii de gramatica,pentru ca de aici lumea invata foarte multe lucruri,ce-i drept nu legate de gramatica,dar daca citesti tot timpul fraze duse spre semi-analfabetism acestea iti intra in cap si la un moment dat incepi sa faci aceeasi greseala.

Edited by SticKyWoX
Link to comment
Share on other sites

Coaie, stiu ca e interesant sa incerci sa pari inteligent, dar hai sa nu penibilizam situatiile. Daca vrei sa scrii corect inveti singur.

#Dupa semnele de punctuatie se lasa spatiu.

#E greseala facuta intentionat tocmai ca sa nu mai par asa inteligent.

Da,asa e.Daca vrei sa scrii corect inveti singur.Si totusi,la cate prostii de genu` am citit am inceput sa fac si eu aceeasi greseala.Intra in reflex.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi dupa mine, stimatul domn tromfil ar fi moderator si ar da cate un warn pentru fiecare greseala gramaticala(facuta cu intentie). Ce folos sa aveti cunostinte avansate de informatica, daca nu sunteti in stare sa scrieti corect in limba nativa?

La asta m-am gandit inainte sa scriu topicul.Romana nu se poate scrie uitand regulile ei,la fel cum nici programare nu se poate face uitand elemente (;/>/"/'/etc.).

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a deschis subiectul eu va recomand Ghid de exprimare corect?.

De ce sa nu stim noi sa vorbim cat mai corect gramatical ?

De ce sa fim criticati pentru niste banalitati ?

Poate ca o sa iti ia o zi, doua, sa analizezi informatia de pe pagina pe care am postat-o mai sus dar gandeste-te ca o sa te ajute pe termen lung. Credeti-ma pe mine ca veti fi luati mult mai in serios daca faceti de exemplu o cerere formulata corect din punct de vedere gramatical. Oamenii observa la ce nivel se dezbate un subiect si in functie de acest factor vei observa ca si celelalte posturi din topicul tau sunt mai "de calitate" pentru ca analfabetii o sa se abtina sa isi dea cu parerea.

Edited by StrXt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...