Jump to content
Caracal

SSH Brute forcer pe alt port?

Recommended Posts

Salut. Inainte de toate, vreau sa spun ca nu ma pricep la programare.

Am reusit sa gasesc o sursa a unui bruteforcer dintre cele care se folosesc la scanat (gen unixcod). Ma interesa sursa care face bruteforce-ul, pentru a modifica portul (in loc sa faca bruteforce pe portul 22, sa faca pe 1234 de exemplu).

Am compilat libssh de la http://www.0xbadc0de.be/libssh/libssh-0.1.tgz si am reusit sa compilez si sursa fara erori. Chestia e ca nu face nimic cand este rulat binarul. Nu deschide nici o conexiune pentru a incerca utilizatori si parole.

Aici este sursa modificata de mine: [C] sshd.c - Pastebin.com

Ma intereseaza pentru cultura mea generala, in scop educativ! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu, este pe 32 de biti.

Altceva nu am reusit sa gasesc. Cred ca e scris de o persoana (sau grup de persoane - "team") si modificat de multi altii. Am vazut un user lizard pe aici. Poate este chiar cel care l-a modificat pe asta?

L.E.: Se pare ca si daca o compilez fara modificarile facute de mine, rezultatul e acelasi...nu deschide nici o conexiune.

#7 0xb77ae576 in ssh_connect_host (host=0x81766d8 "XXX.XXX.XXX.XXX\n", bind_addr=0x0, port=1234) at connect.c:53

Procesul atasat cu gdb.

Si mai L.E.: Am reusit. Erau niste greseli in sursa, ca de exemplu

while (t = strchr (nutt,'n'))

in loc de

while (t = strchr (nutt,'\n'))

Edited by Caracal
Link to comment
Share on other sites

O idee, ca sa iti prinda bine pe viitor. Daca ai putina experienta cu C ai putea sa-ti faci o aplicatie care sa ruleze un fisier php cu argumentul IP.


php brute.php 1.2.3.4
php brute.php 1.2.3.5
php brute.php 1.2.3.6

De ce zic asta?

Ok, poate php nu e o solutie optima, dar presupun ca nu esti un guru al C, ca altfel iti scriai singur bruterele. PHP are multe functii predefinite si o sintaxa mai newbie friendly, iar ca sa faci un bruteforcer simplu pe un IP e in mare treaba de incepator. Pastrezi o viteza decenta si toate is relative ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...