Jump to content
blondu08

Ce este DDNS (Dynamic Domain Name System) si cum se foloseste?

Recommended Posts

Sunt client DDNS de foarte mult timp.

Managed DNS | Outsourced DNS | Anycast DNS sa schimbat foarte mult in ultimi ani in privinta conturilor gratuite .Aveam o gramada de conturi cu domenii bune , dupa care ei au trecut majoritatea optiunilor free in comerciale si au taiat din optiunile free lasand oricum conturile vechi asa cum erau .Spre exemplu am avut 4 host-uri create pe care nu mi le-au putut atinge si nu ma puteau obliga sa trec la versiunea comerciala a abonamentului dar nici nu mi-au spus ca daca nu le folosesc in scurt timp vor scade cum faceau deobicei cu un aviz in mail asadar mam trezit ca miau expirat toate si acum pentru a avea ceea ce am avut o data trebuie sa platesti .Nu ma deranjeaza deoarece serviciul nu costa mult dar acum nu mai sunt disponibile host-urile deoarece initial cu un abonament free puteai sa iti alegi orice domeniu acum au mai taiat din domenii si au pus cateva domenii care nu sunt cine stie ce.Din pacate majoritatea firmware-elor pentru router au doar optiunea dyndns si chiar daca no-ip este destul de bun cere totusi instalarea unui client ceea ce as fi vrut sa evit.Acum pentru un cont free poti crea doar 2 host-uri cu domenii de tipul Yourdomainname.dyndns-somthinghere.tld In rest uitati-va si peste urmatorul link poate gasiti ceva interesant Dynamic DNS providers list.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...