Jump to content
Vlachs

Indexare in Google

Recommended Posts

Cred ca fiecare webmaster a avut intr-un anumit punct probleme cu indexarea anumitor pagini, ei bine sunt mai multe cauze pentru care google nu vrea/indexeaza greu o anumita pagina/site!

In conditii normale, google iti indexeaza intre 1 zi si 5 zile continutul nou, dar sunt cazuri speciale in care google iti poate indexa in 20-30 de minute o pagina(se intampla pe site-urile care isi adauga continut nou frecvent) sau in 2,3 saptamani!

Metode ce tin de site-ul vostru:

Ping

Reprezinta un protocol folosit pentru a notifica motoarele de cautare/diferite platforme ca ai adaugat/modificat continut pe site-ul tau!

In lipsa acestuia google o sa revina pe site-ul tau dupa o anumita perioada(nedeterminata) pentru a cauta continut nou, trimitand un update catre platforma respectiva(in cazul nostru google) grabesti procesul de indexare!

Structura si informatii aditionale: XML-RPC Specification

Sitemap

Sitemap in esenta este un fisier xml care contine toate paginile disponibile pentru a fi indexate, sitemap-urile sunt folosite pentru a oferi motorului de cautare link-urile directe, acesta nefiind nevoit sa faca crawl pentru a descoperi linkurile noi!

Este recomandat sa folositi numele general de sitemap.xml, in cazul in care nu ati trimis sitemap-ul catre motorul de cautare sau nu folosit robots catre a indica locatia sitemap-ului, motorul de cautare o sa incerce sa citeasca sitemap-ul avand numele de sitemap.xml!

Structura si informatii aditionale: Site map - Wikipedia, the free encyclopedia

Metode externe:

Blog platforms

Este una dintre cele mai des folosite metode pentru a genera backlinkuri si a instiinta motoarele de cautare ca ai postat continut nou!

Ele se bazeaza pe un principiu simplu, mii de blog-uri pe diferite platforme(wordpress, blogger)/site-uri pe care se posteaza link-ul catre site-ul tau, acestea pot fi insotite de continut pentru a creste puterea backlink-ului!

Este recomandat ca blog-urile sa fie pe ip-uri diferite(chiar clase)!

High indexed forum/website/article directory

Metoda este asemanatoare cu cea anterioara numai ca in cazul asta se folosesc forumuri, bookmarking directory's, teoretic orice site care este indexat foarte rapid, una dintre platformele folosite este Squidoo : Welcome to Squidoo !

Spinned content

Metoda este putin mai "neortodoxa", metoda consta in "manipularea" motorului de cautare pentru a considera pagina respectiva ca fiind modificata des!

Spinned content reprezinta continut sub forma "{Azi este|Ieri a fost} marti!", la fiecare executare o sa primiti un text nou, valorile posibile in cazul asta sunt:

1.Azi este marti!

2.Ieri a fost marti!

Metoda poate fi folosita cu un script/plugin pentru site-ul vostru, nu este o functie implementata direct in site-ul/cms-ul vostru, este indicat sa folositi cat mai multe posibile variante!

Link to comment
Share on other sites

primul screen l-am facut imediat dupa ce am adaugat articolul pe blog, si in timp ce uploadam imaginea sa postez aici pe rst, am dat link la inca un prieten sa verifice si el, sa fiu sigur, el a verificat dupa 2 minute. Eu am postat prima data doar screen-ul meu, cu 45 de sec. Daca vrei sa facem un test, da-mi id-ul tau, si bag un banc ales de tine de ex, apoi iti dau link pe mess. Acum cateva zile, un articol cu romanii au talent, mi l-a indexat in 7 secunde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...