Jump to content
matz9101

DVR Please Help

Recommended Posts

Salut, intervin si eu cu o problema sau ii pot spune mai degraba intrebare. La locul de munca am monitorizare video (DVR prin SWICH) si as dorii sa stiu daca ma pot conecta de acasa la adresa camerelor de la munca, motivul fiind unul foarte penal, cei de acolo nu prea stiu a le folosii mai deloc, sunt din provincie si mereu ma suna sa imi ceara ajutorul.

Am mai incercat cu viwere dar nici-o sansa.

Edited by matz9101
Link to comment
Share on other sites

Salut, intervin si eu cu o problema sau ii pot spune mai degraba intrebare. La locul de munca am monitorizare video (DVR prin SWICH) si as dorii sa stiu daca ma pot conecta de acasa la adresa camerelor de la munca, motivul fiind unul foarte penal, cei de acolo nu prea stiu a le folosii mai deloc, sunt din provincie si mereu ma suna sa imi cearca ajutorul.

Nu au un PC tot timpul deschis acolo la firma? de ce nu lasi un soft si lucrezi remote cand au nevoie intri pe pc-ul respectiv cu un program gen Team Viewer,VNC sau daca e IP public cu functia de REMOTE DESKTOP a windowsului .

Link to comment
Share on other sites

Nu avem pc-uri, sunt simple DVD-uri cu monitoare conectate la camere prin swich-uri.

Daca era cum ai spus tu mai sus imi era simplu si numai ceream ajutorul vostru.

Poate reusesc maine sa ajung la munca si fac o poza sistemului si revin cu un reply ca sa vezi cam despre ce este vorba.

Edited by matz9101
Link to comment
Share on other sites

Sigur merge . Din cele spus de tine cred nu e vorba de DVR-uri

Nu avem pc-uri, sunt simple DVD-uri cu monitoare conectate la camere prin swich-uri.

Daca era cum ai spus tu mai sus imi era simplu si numai ceream ajutorul vostru.

ci de NVR-uri cu camere IP. Nu este deajuns poza cu ele ci si de o schita a retelei, de porturile si IP-urile DVR/NVR.

In principiu ce ai de facut urmatoarele:

1.Configurare DVR/NVR

IP si port folosit

creare/editare user pentru a avea drept de vizualizare/administrare remote

<optional> configurare DynDNS daca suporta, pentru a nu accesa DVR de genul IP: port ci supraveghere.blabla.dyndns.com </optional>

2. Configurare router pe care il ai in retea pentru a face forward la porturile respective

ATENTIE: posibile probleme care le vei intampina

DVR-urile au de regula portul 80 pentru vizualizare si un alt port (sau mai multe) pentru comenzi

-daca mai ai in retea un server care foloseste portul 80 va trebui sa setezi alt port la DVR

- daca DVR va folosi portul 80 va trebui sa schimbi portul de administrare la router care este tot 80 sau configurezi routerul sa nu "asculte" pe wan

-la unele DVR trebuie sa faci upload pe serverul lor WEB la activeX -ul care sa fie descarcat la utilizator pentru a vizualizare altfel va trebui ca pe calculatoarele cu care doresti sa vizualizezi/administrezi sa le instalezi manual

-daca DVR foloseste activeX va trebui sa folosesti obligatoriu Internet Explorer si posibil sa trebuiasca sa aduci IP-ul/adresa pe care il accesezi in Trusted sites

Edited by jojo123
Link to comment
Share on other sites

Recomandati-mi si mie un DVR Viewer bun si free

Sincer sa fiu nu am inteles ce vrei.

Cum am putea sa iti recomandam un soft nestiind ce ai tu acolo? Pana la urma nu ne-ai lamurit, ai camere video legate la un DVR, ai un NVR cu camere IP sau numai niste camere IP si cauti un software care sa "unesca". La DVR-uri sunt 2 variante de viewer:Internet Explorer sau un soft "dedicat" care il gasesti pe CD-ul cu care a venit echipamentul

Link to comment
Share on other sites

Sunt camere video legate la DVR-uri, mai sus era vorba despre un soft prin care ma pot conecta la camere.

Ori nu am baut cantitatea suficienta de cafea ca sa ma trezesc ori nu explici tu pe intelesul meu.

Conecta la camere----->de aici trag concluzia ca sunt camere IP mai ales ca intr-un post anterior spuneai ca sunt conectate prin swich-uri

DVR------> de aici se intelege ca ai camere analogice

**************************************

Sa te conectezi la camere sau la DVR?

Sunt camere video analogice sau IP?

Main Differences Between NVRs and DVRs

NVRs are similar to DVRs but with several distinct differences. An NVR's video input is from a network, as opposed to a direct connection to a video capture card or tuner. The main distinction being video on a DVR is encoded and processed at the DVR, while video on an NVR is encoded and processed at the camera, then streamed to the NVR for storage or remote viewing.[1]

DVR is the main engine of CCTV security systems while NVR is the main engine behind any IP video surveillance systems. However, there are hybrid NVR/DVR security systems which incorporate functions of both NVR and DVR. They are usually referred to as NVRs as well.

Edited by jojo123
Link to comment
Share on other sites

Spune modelul DVR-ului si iti pot spune eu ce soft sa folosesti,daca nu se gaseste le poti vedea pe browser accesandu-le cu ip-ul extern,in principiu trebuiesc facute setarile din router/switch in asa fel incat sa arunce camerele si pe extern,vezi in setarile lui daca ai optiunea de port fowarding si virtual server.Acolo o sa adaugi un ip de retea locala care este setat si pe DVR in mod normal portul este 80.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...