Jump to content
raze

C++ help

Recommended Posts

@ps-axl tu fiind moderator pe forumul asta incurajezi incompetenta sa inteleg? Cand vad pe unu ca abereaza si baga prostii in cap altuia ar trebui sa tac din gura, nu? El e protejat de constitutie auzi.. vai de capu meu ce destepti in comunitatea asta

@raze : nu stiu daca ai citit si ai inteles care a fost motivul certei asa ca fac un rezumat. C++ nu este nici pe departe la fel de greu precum iti vor zice diverse persoane asa ca incearca sa abordezi tutorialele / cartile C++ cu o minte deschisa nu sa ai sentimentul ca inveti rocket science cand deschizi o carte C++. NemesisITSC e probabil prea incompetent si o fi zis ca daca pe el nu-l duce capu e vina limbajului.

Python e un limbaj excelent dar nu e si nu va fi niciodata o scuza pentru a nu invata C++.

Daca te intereseaza numai sa inveti ce se preda in liceu si materia de BAC atunci nu te intereseaza nici C++ nici python, te intereseaza C. Motivul fiind ca la BAC profesorii care corecteaza nu stiu ce-i aia standard library si orice altceva inafara de input/output va trebui sa scrii in C.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Phreak, nu incurajez nimic, pur si simplu de aseara va tot certati aici, ba ca python e mai bun, ba ca C++ ba plm..

asta e offtopic si nu ajuta cu nimic pe cel ce a creeat acest topic.

cred ca ar fi mult mai bine daca i se va raspunde strict la subiect.

3 pagini de argumente, asta faceti aici...

Link to comment
Share on other sites

Ok, tie ti se pare usor doar ca-l inveti in 5 ani asa, la pasul tau. Eu doar mi-am exprimat opinia, pentru ce te iei de mine? :)

Eu nu sug pula la nimeni, iti garantez. Tu tre sa inveti ce-i aia 'respect your elders' , nu stii absolut nimic din tot ce ziceai mai sus, se vede foarte clar din modul in care ai pus problema.

Inca o chestie, 'opinia mea' este ca nu toata lumea e intitulata la opinia lui , mai ales cand mananca cacat.

Am terminat discutia, cred ca OP a inteles ce-am vrut sa zic si cu tine nu mai am ce discuta vreodata.

Link to comment
Share on other sites

"programatori de carton" din java prin algoritmica (no offense).

haha... I kill you, just kidding. E adevarat ca java pare mai carton, dar asta e e facut sa lucreze pe orice system multumita masinei virtuale, si e orientat obiecte. Era folosit ca applet, pentru teste, si acum e, dar de cand cu noile aplicatii smart phone/iphone, mai toti au inceput sa programeze in el. E el mai mura in gura, dar pot spune ca nu merge nici mort cum trebuie gc() (garbage collector).

Treaba cu c++ si pythone e la fel ca c si c++, numai ca intre primele 2 e un pic mai mare diferenta la reguli.

Off: Vedeti ca ati ajuns la insulte la adresa persoanelor + offtopic, se lasa cu warnings.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Amandoi ati primit warning, v-am rugat sa incetati cu offtopicul.

Daca doriti sa il ajutati/sfatuiti pe raze, va rog sa o faceti strict la subiect...

Link to comment
Share on other sites

Prin programator de carton ma refeream la cel ce ia si foloseste din belsug clase si obiecte pentru orice (o bila alba ca nu reinventeaza roata) dar mai multe negre fiindca nu stie ce foloseste, nici nu are habar macar cum ar arata o schema a algoritmului. Asta se aplica la 90% din cazurile in care ca prim limbaj a fost ales Java. Oricum ei isi fac munca, stiu sa foloseasca unealta chiar daca nu stiu cum functioneaza, si-au luat banul si tot cei cu C si-o iau in bot.

Daca tot va dati atata mari zei in C si socluri cine imi explica si mie libxrdp sau https://github.com/eby/rdesktop sau remake la el https://github.com/FreeRDP/FreeRDP ma intereseaza doar partea de socket cand se stabileste conexiunea si cand face handshake + verificare user-pass si interpretare reply, dand la o parte partea de X sau SSL. Nu ma trimiteti la documentatie fiindca aia e mai dubioasa, intortocheata si mai dificila decat protocolul in sine. Nu am dat asta la misto ci chiar ma intereseaza din motive personale.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce trebuie sa-ti explice cineva? E irelevanta decat daca vrei sa gasesti alt bug gen cel din martie care creea bluescreen pe host. Pentru bruteforcing eu am mutat toata partea de networking de pe C pe C++ ( asio ) si tot nu stiu fiecare message type pentru ca-i total irelevant.

Pro-tip : degeaba trimiti tu in handshake user/pass pentru ca nu toate serverele iti accepta si chiar daca ti-ar accepta mai trebuie sa aflii cum sa determini login attempt fail, altfel o sa ai maxim un attempt per conexiune ceea ce-i la fel de prost ca celalalt "brute-forcer" open source de a fost postat luna trecuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...