Jump to content
bcman

#wit.py – Funcţii de bază în Python

Recommended Posts

*

Articolul original a fost scris de mine, Bogdan Condurache, pentru Wolrdit*

Hello Worldit

Atunci când înve?i un limbaj de programare, primul lucru pe care vrei s?-l ?tii este cum s? afi?ezi celebrul mesaj Hello World. Noi vom face o mic? modificare asupra acestui mesaj. În Python, pentru a afi?a un mesaj se va folosi declara?ia print (print statement).

Men?ionez c? în Python 3.x aceast? declara?ie a fost înlocuit? cu func?ia print(). Pute?i citi despre aceast? schimbare aici.

V? invit s? deschide?i interpretorul Python ?i s? introduce?i:


print "Hello Worldit!"

Dup? ce ap?sa?i tasta „Enter” ve?i observa c? se va afi?a Hello Worldit! . Acum vom folosi o variabil? de tip string pentru a face acela?i lucru. În esen??, o variabil? de tip string este un ?ir de caractere. Pentru a atribui o valoare unei astfel de variabile se va introduce numele variabilei, urmat de egal ?i, între ghilimele, ?irul de caractere. Astfel, vom avea:


hi = 'Hello Worldit'
print hi

Observa?i c? atunci când introduce?i în interpretor hi se va afi?a valoarea acestei variabile între ghilimele, iar atunci când folosi?i declara?ia print valoarea este afi?at?, dar nu ?i ghilimelele. Re?ine?i, într-un program scris în afara interpretorului, scriind hi, nu se va afi?a nimic.

Not?: Se pot folosi atât ghilimelele duble, cât ?i cele simple pentru a delimita un string, totu?i acela?i tip de ghilimele nu mai poate fi folosit în interiorul stringului, decât dac? este anulat de un backslash (\), care nu va fi afi?at.

Pe lâng? ghilimelele duble ?i cele simple se mai poate folosi ?i ”’ (trei ghilimele simple) pentru a marca un string ce se întinde pe mai multe rânduri. De exemplu:


print '''Hello,
Worldit'''

În interiorul acestora se poate folosi orice alt tip de ghilimele. Pentru a se afi?a un rând gol, se poate folosi sau

print

sau

print "\n"

Func?iile input ?i raw_input

Pentru a citi o valoare de la tastatur? se va folosi func?ia input, a c?rei parametru este un mesaj ce se va afi?a în consol? înaintea citirii (mesaj introdus între ghilimele). Pentru a re?ine aceast? valoare se va folosi o variabil?, ca în urm?torul exemplu:

x = input('mesaj: ')

Astfel, se va afi?a mesaj: ?i valoarea citit? va se va atribui variabile x.

Func?ia input este folosit? doar pentru a prelua valori numerice. Pentru alt tip de valori se va folosi raw_input exact în acela?i mod.

Aten?ie! Dac? func?ia raw_input preia o valoare numeric? (s? zicem 3), aceasta va fi convertit? în string (’3?), spre deosebire de input unde valoarea preluat? ar r?mâne de tip int (3).

Not? de final

Datorit? parteneriatului recent dintre WorldIT ?i RST (strict în ceea ce prive?te seria de tutoriale #wit.py) discu?iile de orice fel legate de subiectul articolului (programe scrise în Python, probleme întâmpinate cu acest limbaj etc.), dar ?i feedback-ul vor putea fi postate în topicul corespunz?tor articolului. Pe lâng? acestea, se vor putea posta ?i rezolv?ri alternative ale temelor (doar dup? ce am postat eu solu?ia în articolul imediat urm?tor, asta pentru a nu-i încurca pe cei ce vor s? rezolve pe cont propriu). Pe scurt, aici va fi locul de discu?ii. Legat de tem?, dac? dori?i s?-mi trimite?i rezolvarea în decurs de o s?pt?mân? (înainte de a o posta eu) pute?i s? o face?i pe email.

Tem?

1. S? se scrie un program care cite?te de la tastatur? un nume (s? zicem, Andrei) ?i va afi?a Salut, Andrei.

2. S? se corecteze programul urm?tor:

a = input(Introduceti numele ultimei carti citite: )
print 'Ultima data am citit '' + a + '''

Astfel încât s? se afi?eze:

Ultima data am citit '<carte>'

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...