Jump to content
sharkyz

Care ar fi cea mai buna tableta din 2012

Care ar fi cea mai buna tableta din 2012  

42 members have voted

  1. 1. Care ar fi cea mai buna tableta din 2012

    • The New iPad
      11
    • Samsung Galaxy Tab 10.1
      17
    • Motorola Xoom
      0
    • Asus Eee Pad Transformer Prime (32GB, gray)
      7
    • Asus Transformer Pad TF300 (32GB)
      2
    • Sony Tablet S (32GB)
      4
    • Toshiba Excite 10 AT305
      1


Recommended Posts

In ultimul timp ma gandeam sa imi cumpar un e-Reader si am ajuns la Kindle Touch dar dupa cateva review-uri pe youtube am vazut ca este destul de limitat asa ca acum caut sa cumpar o tableta care sa o platesc si sa isi merite banii.

Am vazut cateva top-uri cu tablete dar nu ma prea incred in asa ceva, majoritatea sunt marketing.

Deci avem asa:

1.The New iPad

2.Samsung Galaxy Tab 10.1

3.Motorola Xoom

4.Asus Eee Pad Transformer Prime (32GB, gray)

5.Asus Transformer Pad TF300 (32GB)

6.Sony Tablet S (32GB)

7.Toshiba Excite 10 AT305

8...alta

Care dintre tabletele de mai sus ar fi cea mai buna?

Link to comment
Share on other sites

Lumea nu stie carei cea mai buna,useri o sa voteze ipad,pentru cai cea mai cunoscuta tableta.Si din ce punct de vedere cea mai buna? Tehnic? Design? Performanata? cu unele poti sa spargi si nuci.Unele tablete au un desgin de nota 10 dar performanta 0.

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru pentru care am nevoie de o e-Reader este pentru a citi cat mai mult posibil, pe desktop la un moment iti obosesc ochii si te lasi de citit. Eu normal as cumpara un eBook Reader dar nu vreau sa "pierd" toate optiunile multimedia pe care le poate oferii o tableta.

EDIT: Inclin spre Sony Tablet S (16GB).

Despre tabletele AllView ce parere aveti?

Edited by sharkyz
Link to comment
Share on other sites

Primul lucru pentru care am nevoie de o e-Reader este pentru a citi cat mai mult posibil, pe desktop la un moment iti obosesc ochii si te lasi de citit.

Atunci inainte sa faci vreo prostie gandestete bine , ca cu timpul apar lucruri mai sofisticate si ceea ce e performant acum in scut timp isi va pierde din valoare si vei avea tot timpul la dispozitie sa iti alegi ceva nou, asadar iti recomand sa iti iei unul care foloseste E-ink deoarece este important sa nu faca refresh display-ul atunci cand citesti.Aceeasi alegere am facuto acum o luna si am luat Kindle , eu nu iti spun sa iet tot Kindle dar incearca sa gasesti un Ebook care foloseste E-Ink pentru a citi deoarece restul au acelasi efect asupra ochilor ca si calculatorul.Ti-o spun spre binele ochilor daca esti o persoana care citeste carti deoarece multimedia se poate cumpara dar structura tesuturilor corpului nu se poate repara sau cumpara-

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Pentru citit recomand unul din urmatoarele cu display E-Ink nu LCD

In verde am evidentiat cele mai importante formaturi electronice pentru carti

Kindle Touch (azw,pdf,txt,mobi,prc,doc,html) + text to speech + mp3 + foto var + wifi

Kindle DX (azw,pdf,txt,mobi,prc) + text to speech + mp3 + foto var + 3g

Sony Reader Touch Edition (pdf,txt,epub)+ mp3 + foto var + wifi

BeBook Neo (pdf,txt,mobi,html,epub)+ mp3 + foto var + wifi

@CristianRoflmao ala e ok dar e deja un computer si nu e adapt pentru a citi carti in rest ofera toate optinunile.

Link to comment
Share on other sites

TXT , MOBI sau EPUB sunt cele mai bune (din proprie experienta)

Poti sa il convertesti online sau direct folosind Calibre (care permite sa faci direct management cu orice dispozitiv ebook)Poti sa convertesti orice fel de format , am incercat diverse format-uri pe care le-am transformat in MOBI.Pentru kindle se poate converti in AZW dar MOBI e la fel de perfect ca structura si e suportat de Kindle , in schimb EPUB nu e suportat de catre Kindle.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Asta este si va fi cea mai buna : Toshiba Excite 13 AT335 ma mir de ce nu ai bagat-o in vot?! procesor 1.5 QuadCore 1GB Ram si mega super misto 13.3 inch ecran :D.

More info here : Toshiba Excite 13 AT335 - Full phone specifications

Peace.

@ChristianRoflmao: Daca il stiam il bagam in vot dar nici nu stiam ca exista deja quad core, ma gandeam sa astept pentru Asus Transformer Prime si probabil asta o sa fac. Thanks

Ti-o spun spre binele ochilor daca esti o persoana care citeste carti deoarece multimedia se poate cumpara dar structura tesuturilor corpului nu se poate repara sau cumpara-

@pyth0n3: Multumesc.

Decizia finala este ca voi cumpara Kindle Touch (Am facut deja comanda si in 48 de ore ar trebuii sa il am.) si voi astepta pentru o tableta performanta. Este pacat sa cumpar acum un dual-core cand pot sa cumpar in Iulie-August un quad-core.

Link to comment
Share on other sites

Eu detin un Asus T. Prime si sunt mai mult decat multumit. Am ales-o pentru ca imi acoperea toate nevoile - device portabil pentru orice (net, ebooks, jocuri) , tocmai stricasem DVD player-ul si cu tableta fac acum stream HD 1080p (cu dvd-u nu puteam) siiiii am si tastatura la ea, adica e numai buna de laptop. Odata ce apare o metoda stabila de instalare a linux-ului pe ea o sa fie si mai buna. Este scumpa intradevar, dar am considerat ca merita si nu mi-am schimbat parerea. Aceeasi dilema o aveam si eu - vroiam sa am un ebook reader, dar parca e o prostie sa dai niste bani pe o chestie atat de limitata. Dupa ce s-a stricat DVD-u nu am mai stat mult pe ganduri, mai ales ca tanjeam dupa design si tegra3. In plus, de mult visam sa programez ceva pentru android.

Sony-ul este intradevar interesant, ar fi a doua alegere dupa Prime, tot ce scot ei are un farmec aparte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...