Jump to content
Nytro

Traian Basescu a promulgat asa numita 'lege Big Brother'

Recommended Posts

[h=1]Traian Basescu a promulgat asa numita 'lege Big Brother' care prevede stocarea pentru sase luni a datelor de trafic ale tuturor utilizatorilor de telefonie si internet[/h]De Adrian Vasilache | hotnews.ro – 5 ore în urm?

Presedintele Traian Basescu a semnat marti, 12 iunie, decretul pentru promulgarea Legii privind retinerea datelor de trafic (nu si a continutului) ale tuturor utilizatorilor de telefonie si internet, cunoscuta ca legea ''Big Brother''. O lege similara, adoptata in Romania in anul 2008, a fost declarata neconstitutionala un an mai tarziu, pe motive de incalcare a dreptului la viata privata.

Noua lege prevede obligativitatea furnizorilor de telefonie fixa si mobila si de internet sa retina anumite date ale abonatilor care sa fie trimise, la cerere, autoritatilor din domeniul sigurantei nationale pentru actiunile de prevenire, cercetare, descoperire si urmarire a infractiunilor grave.

Ce date ar trebui retinute de operatori pentru 6 luni de zile

Documentul legislativ prevede ca furnizorii telecom sa retina si sa pastreze pe cheltuiala proprie timp de sase luni datele de identificare a sursei, a destinatiei, cele necesare pentru determinarea datei, orei si a duratei comunicarii, cele pentru identificarea tipului de comunicare, cele pentru identificarea echipamentului de comunicatie al utilizatorului si pentru identificarea locatiei echipamentului de comunicatii mobile. Nu trebuie retinut continutul convorbirilor.

Datele necesare pentru urmarirea si identificarea sursei unei comunicari cuprind:

a) in cazul retelelor de telefonie fixa si de telefonie mobila: numarul de telefon apelant, precum si numele si adresa abonatului sau ale utilizatorului inregistrat;

B) in cazul serviciilor de acces la internet, posta electronica si telefonie prin internet:

1. identificatorul alocat;

2. identificatorul de utilizator si numarul de telefon alocat pentru efectuarea oricarei comunicari prin reteaua publica de telefonie;

3. numele si adresa abonatului sau ale utilizatorului inregistrat, caruia i s-a alocat o adresa Internet Protocol, denumita in continuare adresa IP, un identificator de utilizator sau un numar de telefon, la momentul comunicarii.

Datele necesare pentru identificarea destinatiei unei comunicari cuprind:

a) in cazul retelelor de telefonie fixa si de telefonie mobila:

1. numarul format sau apelat si, in cazurile care includ servicii suplimentare precum redirectionarea sau transferul apelului, numarul catre care este directionat apelul

2. numele si adresa abonatului ori ale utilizatorului inregistrat;

B) in cazul serviciilor de acces la internet, posta electronica si telefonie prin internet:

1. identificatorul utilizatorului sau numarul de telefon al destinatarului unui apel telefonic prin internet;

2. numele si adresa abonatului sau ale utilizatorului inregistrat si identificatorul utilizatorului destinatar al comunicarii.

Datele necesare pentru determinarea datei, orei si a duratei comunicarii cuprind:

a) in cazul retelelor de telefonie fixa si de telefonie mobila: data si ora initierii si incheierii unei comunicari:

B) in cazul serviciilor de acces la internet, posta electronica si telefonie prin internet:

1. data si ora conectarii si deconectarii de la serviciul de acces la Internet, adresa IP alocata dinamic sau static unei comunicari de furnizorul de servicii de acces la internet, precum si identificatorul abonatului sau al utilizatorului inregistrat;

2. data si ora conectarii si deconectarii de la serviciul de posta electronica sau de telefonie prin Internet.

Mai multe gasiti in documentul atasat.

Legea Big Brother: Intre incalcarea dreptului la viata privata si posibile sanctiuni de la Bruxelles

Adoptarea acestei legi a fost motivata de autoritati de nevoia de a implementa in legislatia nationala a prevederilor Directivei Uniunii Europene privind retinerea datelor generate sau procesate in cadrul activitatii de furnizare de servicii de comunicatii electronice destinate publicului sau de retele publice de comunicatii.

Ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, avertiza la inceputul lunii mai din acest an ca Romania risca sa plateasca Comisiei Europene penalizari de peste 30.000 de euro pentru fiecare zi de intarziere in adoptarea legii retinerii datelor de comunicatii.

Pe de alta parte trebuie amintit faptul ca o lege similara, adoptata in Romania in anul 2008, a fost declarata neconstitutionala un an mai tarziu, pe motive de incalcare a dreptului la viata privata.

In luna februarie din acest an, mai multe ONG-uri si asociatii au avertizat ca noua propunere legislativa nu doar ca nu rezolva problemele de neconstitutionalitate, ci chiar este o varianta mai periculoasa pentru drepturile cetatenilor, cu o procedura vaga si neclara de acces la date.

Sursa: Traian Basescu a promulgat asa numita 'lege Big Brother' care prevede stocarea pentru sase luni a datelor de trafic ale tuturor utilizatorilor de telefonie si internet - Yahoo! ?tiri România

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
e de rau..

nu e de rau.. e de prostie. ce sa stie tembelul pizdii despre intimitate... sunt de acord sa fii urmarit si inregistrat in caz ca esti urmarit penal sau suspect de ceva anume bine inteles cu aprobarea unui judecator si cu demersurile juridice de rigoare.. asa cum bombalaul de Basescu a promulgat legea asta suntem toti urmariti indiferent daca suntem urmariti penal sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

ba, eu v-am mai explicat cum functioneaza lucrurile astea. ei nu au nevoie de aprobarea ta ca cetatean pentru a adopta o lege.

tu in momentul in care l-ai votat ai votat acea persoana ca sa ia decizii in numele tau ca cetatean.

El, in cazul asta presedintele din porumb nu trebuie sa intrebe poporul daca este de acord cu un proiect de lege. pur si simplu se dezbate in parlament si dupa care este aprobat de catre presedinte, dupa care devine lege.

ei iau deciziile astea in conformitate cu deciziile tale ca cetatean. ei nu au intrat in parlament de nebuni. noi i-am votat ca sa administreze statul asta. (Romanica)

dupa mentalitatea unora ar trebui sa se implementeze un sistem de vot prin sms...

"Doriti sa se aprobe legea nr 131 pe 2012 care prevede urmatoarele: orice cetatean va fi futut in cur, daca nu munceste.

sunteti rugat sa raspundeti cu DA sau NU la 1234"

stiti care este una dintre marile noastre probleme ca natiune?

votul, noi tineretul nu votam, ceea ce rezulta ca voturile sunt acordate de catre pensionari.

eh aici e gresit, pentru ca cei batrani ne decid viitorul nostru (tineretului) ar trebui ca fiecare cetatean sa voteze pentru a schimba ceva, sa se intereseze despre candidati si sa ia solutii optime... batranii au votat la timpul lor (vezi ceausescu) acum este vremea noastra sa schimbam ceva. dar nu.. noi dormim pe noi, suntem smecheri toti manelari cretini curve proaste, inculti, lenesi, manglitori, ciorditori etc... nu ne pasa.. noi vorbim mult si nu facem nimic.. ne plangem ca pizdele ca vai ca o fi ca o pati ca o plesni. sloboz! daca vrei sa schimbi ceva ia atitudine acum! nu maine.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski
si ma intreb cum o sa ne urmareasca daca suntem 5 milioane de utilizatori o sa ia aia toate datele toate milioanele de giga si o s-a le salveze unde :">:->

mda, esti inteligent rau de tot..

se vede ca esti obosit si nu ai inteles absolut nimic... na.. prea multa informatie pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaaaaaaa1

too much noise for nothin`

sunteti prea paranoia.

si la vot ce sa fac ma rog? poate doar sa le fi lasat cateva mesaje de dulce, ca nu aveau cum sa stie cine le-a lasat mesajele alea.dar nu m-am obosit sa ii injur ca oricum cred ca stiu si ei cam cat de injurati sunt daca nu isi fac datoria.

daca primeam bani sau ceva poate votam. asa cand stiu ce afaceri murdare au, pe cine sa votez? cand am primit prin posta atatea instiintari despre afacerile lor murdare... daca ei nu se obosesc sa se faca cunoscuti decat prin bannere scumpe platite din banii nostri sa fac ceva pe ei si pe voturile lor.altii au cumparat voturi de la fraieri care puteau dupa ce au primit spaga din bunuri primite de la nu stiu ce organizatii prin primarie sa voteze cu cine au chef. un singur vot impotriva la cate?zeci, sute?mii?au iesit aceiasi primari in multe locuri pt. k lumea e proasta si voteaza de-amboulea cu fundu. nu poate un vot schimba legea majoritatii. mai si gandeste inainte sa scrii aberatii, draga zdreanta de om.unu nu face nici o diferenta la votare,mai multi fac diferenta.ca in reclama aia, singur te risipesti,impreuna cu altii nu.un vot se risipeste ca un bob de nisip in milioanele de boabe de nisip.

am relatii, as fi putut sa ma implic politic, dar pur si simplu nu-mi place politica.cate `curve` cu state vechi sunt in politica.....

Edited by aaaaaaaaaaa1
Link to comment
Share on other sites

too much noise for nothin`

sunteti prea paranoia.

si la vot ce sa fac ma rog? poate doar sa le fi lasat cateva mesaje de dulce, ca nu aveau cum sa stie cine le-a lasat mesajele alea.dar nu m-am obosit sa ii injur ca oricum cred ca stiu si ei cam cat de injurati sunt daca nu isi fac datoria.

daca primeam bani sau ceva poate votam. asa cand stiu ce afaceri murdare au, pe cine sa votez? cand am primit prin posta atatea instiintari despre afacerile lor murdare... daca ei nu se obosesc sa se faca cunoscuti decat prin bannere scumpe platite din banii nostri sa fac ceva pe ei si pe voturile lor.altii au cumparat voturi de la fraieri care puteau dupa ce au primit spaga din bunuri primite de la nu stiu ce organizatii prin primarie sa voteze cu cine au chef. un singur vot impotriva la cate?zeci, sute?mii?au iesit aceiasi primari in multe locuri pt. k lumea e proasta si voteaza de-amboulea cu fundu. nu poate un vot schimba legea majoritatii. mai si gandeste inainte sa scrii aberatii, draga zdreanta de om.unu nu face nici o diferenta la votare,mai multi fac diferenta.

Un vot nu face diferenta? Pai atunci de ce ar mai vota cineva din tara asta? Mai gandesc la fel ca tine inca 5 mil de oameni si asa se aduna 5 mil voturi. E aceasi chestie ca si cand zici "hai sa arunc pe jos petul asta de bere ca doar nu se observa ca e doar unu". Mai vin 5 care zic la fel si deja is 5 peturi de bere..in fine..

Stati acasa si ziceti ca nu aveti cu cine sa votati si cand va merge rau iesiti in strada la scandal. E comic...sau trist, nici nu stiu.

Stiti cum se fraudeaza voturile? Pentru fiecare persoana care sta acasa si nu merge la vot ramane cate un buletin de vot gol. Alea se pot stampila ulterior si folosite in avatajul unui candidat sau altuia.

Mai bine mergeti la vot si stampilati peste tot pe buletinul de vot astfel incat sa fie anulat. Macar daca nu aveti un simpatizant, stiti ca votul vostru nu ajuta la fraudarea alegerilor.

Stiti ce ii lipseste acestei tari? Solidaritatea.

Link to comment
Share on other sites

@M2G: Bine spui tu ce spui acolo, dar, haide sa privesti doar putin problema altfel: Ce te faci cand, majoritatea (care conform democratiei, 'castiga') e formata din persoane care se vand ca sclavi pe 4 ani in schimbul a 3 sarmale si un pahar cu bere rasuflata?

Solidaritatea o lipsit atunci cand au iesit unii in P-ta Universitatii. Au fost o mana de oameni care au incercat sa isi exprime frustrarile, restu, s-au resemnat la ideea ca: 'daca ies si eu, nu se rezolva nimic, ca-s doar unu'. Acolo trebuie solidaritate. La vot, anulati-va buletinele!

Cum spunea G. Carlin cu privire la alegeri: Toate optiunile sunt de rahat? Evident, pentru ca: 'Garbage in, garbage out'. Astia pe care trebuie noi sa ii alegem sunt produsul societatii comuniste, indoctrinati de cei mai batrani si tot asa. Uitati-va in jur, pe internet, pe strada si imaginati-va ca din generatia noastra, copiii nostri vor trebui sa isi aleaga asa-zisi 'lideri'. Mi-e frica de viitor.

Link to comment
Share on other sites

Guest aaaaaaaaaaa1

trebuiau bagate camere de luat vederi la votare la urne si atunci cand se semna in tabel.stiam de faza cu voturile fraudate,dar trebuie sa se gaseask si cineva care sa imi falsifice semnatura ca sa poata frauda si deja este o ilegalitate.fara camere de luat vederi nu se poate face nimic. alegerile trebuie strict supravegheate video.in tara la noi cred ca in putine orase a fost posibil.

eu nu sunt genul kre ingheata ca proasta in strada protestand.poate pt. k ma duce mai mult capu M2G.ce crezi ca rezolvi cu violenta?cei de la putere au incerkt sa inabuse violent manifestatiile, asa ca fa ceva pe solidaritatea ta.manifestatiile au fost percepute ca fiind agresive si au si fost.eu nu ma solidarizez cu fraieri care sunt bagati in dube de jandarmi.trebuie sa fii viclean ca sa poti manipula , convinge si castiga o lupta.cine nu cunoaste regulile unei conversatii, dezbateri, situatii care sa duca la un rezultat pozitiv pierde.

uneori mai e nevoie si de cate o manifestatie, nu zic, dar trebuie organizata ca lumea. ce sanse au avut manifestantii in fata jandarmilor echipati pt. lupta?du-te tu cu solidaritatea ta si cu mainile goale acolo sa vezi cum o patesti.si posibil sa inceapa sa si doara solidaritatea ta.

ultima oara cand am fost la vot era si tembeliziunea pe acolo. nu stiu daca s-or fi riscat sa faca vreo miscare sau au fost mana in mana.sau in culise a fost organizat tot.

Edited by aaaaaaaaaaa1
Link to comment
Share on other sites

Alegeri fraudate ne-fraudate, tot nu ai cu cine sa vodeti.

Niste lesinati toti care stiu sa lege cuvintele sa mangaie prostii la urechi!

Oribiti de nevoia de putere si cu dureri in pula de popor!

Sper sa moara toti, de la politician la parlamentar!

Dar.. ce plm legatura au voturile cu rst si thread-ul in sine ?

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu spun o tampenie, dar, nu cumva toate datele precizate in lege erau inregistrate de catre provideri de cand lumea? La telefonie, din moment ce primesc un nenorocit de desfasurator la sfarsitul fiecarei luni cu toate apelurile, duratele lor si cand au fost facute, banuiesc ca au fost inregistrate. La internet de asemenea toti stim ca sunt inregistrate adresele catre care facem requesturile, daca nu chiar pachetele in sine. Legea asta mi se pare doar un temei legal bine structurat pentru o monitorizare de care ne-am "bucurat" din totdeauna.

Nu trebuie retinut continutul convorbirilor.

I-auzi ce baieti buni...

Link to comment
Share on other sites

in SUA se intampla asta de prin '90 si se zice ca e cea mai democratica, taramul fagaduintei and bullshit...in plus ii ard militienii pe negrii si acum pe unde ii prind, unde e democratia? era de asteptat ca o sa se intample si asta candva la noi....s-a imputit treaba rau. o sa fie ca in bancul cu pizza hut...:))

Telefonista - Multumim pt. ca ati sunat la Pizza Hut.

Clientul: Buna ziua, doresc sa command doua pizza.

Telefonista: Inainte de orice trebuie sa-mi dati NIDN-ul dvs. domnule.

Clientul - Numarul meu de identitate nationala... da, un moment... 6102049998-45-54610.

Telefonista: Multulesc dle. Xson. Vad ca locuiti la 1742 M... Drive si aveti tel. 494-2366. Telefonul de serviciu la Lincoln Insurance e 745-2302 iar cellularul e 266-2566. Adresa de e-mail este xson123@home.net. Corect?

Clientul: Mmda... Dar de unde aveti toate informatiile?

Telefonista: Suntem legati, ca orice companie, de HSS.

Clientul - HSS, ce dracovenie este si asta?

Telefonista: Suntem legati electronic de Homeland Security System.

Clientul - (oftind) Asta e, ... vreau sa command doua pizza, Specialul All-Meat.

Telefonista: Nu cred ca este o idee prea buna.

Clientul: Cum adica? E vreo problema cu pizza cu carne?

Telefonista: Analizele dvs. medicale arata ca aveti tensiunea arteriala crescuta. Conform dosarului medicul si compania de asigurari nu va permite alegerea pizza cu carne. Incercati Pizza de Soya care are procentul de grasimi foarte scazut.

Clientul: Bine, bine. Da-mi atunci 2 pizza marime pentru familie.

Telefonista: Da, marimea este potrivita pt. dvs. sotie si cei 4 copii, iar ce ramane puteti da celor doi caini. Total pret $49.99.

Clientul (strigind in casa): Nevasta adu-mi te rog credit cardul!

Telefonista: Imi pare rau domnule dar trebuie sa platiti cash. Credit cardul dvs. este blocat.

Clientul: Dau o fuga la ATM si scot niste bani inainte sa ajunga pizza.

Telefonista: Imi pare rau dar vad aici ca nu aveti nici un ban in cont.

Clientul: Trimite pizza si gasesc eu niste bani in casa pana ajunge. In cat timp imi vine?

Telefonista: Suntem in intarziere, as zice cam 45 de minute. Daca va grabiti puteti veni dvs pana aici, dupa ce faceti rost de bani. Pe de alta parte este putin mai jenant sa carati pizza pe motocicleta.

Clientul: Da de unde stii ca merg cu motocicleta?

Telefonista: Pai scrie aici. Ati avut o masina care v-a fost luata de compania de imprumut pentru ca nu ati platit la timp. Alaturi scrie ca Harley-ul dvs este cu plata la zi si in plus i-ati umplut aseara tankul cu benzina.

Clientul - #%#^^&$%^$@#!!!

Telefonista: V-as sfatui sa fiti atent cu vocabularul ca sa nu o patiti din nou. Vad ca ati fost arestat pentru ca ati injurat un politist apoi judecatorul, cu care v-ati certat, v-a dat 90 zile de puscarie. D-abia v-ati intors in societate de cateva zile si asta e prima pizza pe care o comandati.

Clientul - ... (fara cuvinte)

Telefonista: Mai doriti altceva domnule?

Clientul: Da, am un cupon pentru o sticla de 2 litri de Cola, Gratis.

Telefonista: Imi pare rau dar trebuie sa cititi mai bine. Pe cupon si in reclama noastra scrie ca persoanele care sufera de diabet nu se califica pentru oferta noastra gratuita. Noua Constitutie nu ne permite. Multumim pentru ca ati sunat la Pizza Hut.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu ce va agitati ca o sticla de pepsi astea sint legi europene care nu are de aface cu votul nostru .

In Germania ii legea de mult si a aratat statistici la tv din cauza datelor memorate pe zi trimit jumate de milion de scrisori la oameni cu penalizari sau amenintari sau amenzi (ai tras film de pe net ,mp3 etc) deci ii o economie pentru stat fac o gramada de bani

Intrun fel ii bine ca la noi prea ne-am facut de cap in net (pagini musica,filme ori ce copil are pagina web,injuraturi etc... )

De exemplu amenda in Germania ai facut o pagina web si pui musica pe pagina ai incalcat legea copyrightului.

In romania nu ii problema numai de la parlamentari sau politiceni si omul normal ii de vina noi asa sintem trebuie sa moara 3 generati si poate o sa ne schimbam mentaliteatea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...