Jump to content
dicksi

Cele 7 sinucideri ale lui adrian năstase

Recommended Posts

Guest TheSun
Dup? ce o calc? pe m?-ta, sorta, fractu cu jeep-anul vreun "baiat de bani gata" pe trecerea de pietoni, ?i împu?itul nu face m?car o zi de pu?c?rie, revin-o în acest topic ?i mai discut?m despre drepturi constitu?ionale, egalitate ?i mai ales depre democra?ie.

Iar pân? una alta mai scoate?i fundul din ?ar? s? vede?i ce însemn? cu adev?rat democra?ia, nu mai vorbi?i din c?r?i sau din auzite. Dac? tu spui c? tr?ie?ti în Rromânia, în democra?ie... spune multe asta...

P.S. Dac? ai ceva de spus spune, este dreptul t?u s?-?i exprimi liber punctul de vedere, dar controleaz?-?i pu?in limbajul(dac?-?i respec?i câtu?i de pu?in colegii cooforumi?ti).

ii respect, ma-ta sau tactu nu e neaparat ( si nici nu asta a fost intentia) spus cu "rautate". greseala mea daca s-a inteles asa.

da, stiu ce zici si iti dau dreptate, nu avem un stat democratic, sau catusi de putin democratic, aprob si sunt total de acord, dar ca sa devenim unul, zic eu, trebuie si noi sa ne schimbam si sa deschidem mintea unora.

referitor la exemplul tau, hai sa punem problema altfel, ca sa intelegi si mai bine unde vreau sa punctez ca nu e ok:

dupa ce baiatul cu jeepul si plin de bani imi calca tot neamul si mi-l face bucatele, se face ca el se tireaza de la locul faptei.

ce sa vezi, nasol, nu-l prea gaseste "omu' legii", in schimb, baiatul cu jeep-ul te cunoaste pe tine, iar tu nu-l cunosti pe el (se intampla ca fraierul sa aibe si relatii destul de bune cu cine trebuie). a auzit de tine ca si tu ai avut niste probleme in trecut, si pentru ca se intampla sa aibe multi bani si cunostinte, arunca niste pesos in stanga si in dreapta si se face ca te ia pe tine in vizor omul cu epoleti, si crede-ma ca e posibil si sa-ti spun si de ce:

- de exemplu ai un accident minor in Ploiesti, nasol, il rezolvi cu omu si gata, e totul ok.

- pe raza la orasul asta se intampla ca boul ala sa-mi fi omorat familia,

} din astea ghici ce, te ia pe tine, ca suspect, gaseste 2 -3 martori, platiti de baiatu plin de bani - sau se aranjeaza totul in asa fel incat sa fi 'suspect principal' zic. ghici ce mai urmeaza: putem noi ca oameni sa facem compuneri si sa bagam la parnaie pe nedrept pe cineva ? nasol raspunsul in cazul tau, pentru ca se poate. facem o compunere cu "n-avem dovezi, in schimb dintr--un rationament logic-juridic ..." desigur, in acest "rationament" sa nu te gandesti cumva ca se implica cineva subiectiv..noo..nici gand.

intelegi unde bat? mie nu-mi convine ca tu, care n-ai facut nimic, sa fi bagat la parnaie pe nedrept, chiar daca lumea te acuza si poate ai si tu un trecut nasol, pur si simplu tu n-ai nici o legatura si degeaba sari cu gura ca totul e o vrajeala pentru ca nu ii pasa nimanui de tine.

gandeste-te ca nastase a avut multi $ de a platit foarte multi avocati.

nu mi-ar place nimanui sa fie implicat intr-o asemenea tevatura. in schimb, acelora care au impresia ca justitia isi face datoria, le doresc sa aiba numai parte de justitie ca asta toata viata.

eu nu incerc decat sa fac pe unii sa intealaga un lucru concret:

nu e normal ca un om, INDIFERENT despre cine e vorba, sa fie acuzat pe nedrept.

Nastase avea foarte multe motive pentru care sa faca parnaie, probe se puteau gasi si merita. Merita si parnaia asta 'pe degeaba' , dar mie ca cetatean nu-mi place, pentru ca automat, oricand ,oriunde, scena e posibil sa mi se aplice mie, tie, sau oricui altcuiva care are proasta inspiratie sa fie undeva si cand nu trebuie.

probabil ai sa-mi aduci aminte ca ce e la noi aici noi e democratie, exact, practic nu e, dar am macar asteptari ca lumea,poporul, sa actioneze corespunzator si in cauza.

cheers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...