Jump to content
wildchild

1.000 de lire celui care va rezolva un mister vechi de secole

Recommended Posts

era un clip pe youtube, cum una arunca apa fierbinte in aer la -30C si apa se evapora instant...........

Ati putea pleca de acolo

Edited:

Nu se evapora.

Ingheta instant.

In momentul in care arunca apa, aceasta se dispersa si crea suprafata mai mare de contact cu atmosfera rece, ceea ce determina un transfer de caldura termica intre apa si exterior mult mai rapid. Iar faptul ca teoria cum ca apa fierbinte ingheata mai repede decat apa rece ajuta si mai mult la inghetarea apei aruncate in aer.

Deci nu e un punct de plecare e doar un exemplu al teoriei.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

trebuiesc efectuate teste eu cred ca raspunsul exista deja la ei fiind testat si in spatiul cosmic

TINE DE CONDITIILE DE MEDIU si nu este real ce exista in MEDIA , va garantez eu ca daca arunci iarna la -20 sau -27 grade celsius doua galeti una de apa calda si una de apa rece cea de apa rece ingheata prima, nu credeti tot ce zboara se si mananca exista si avioane.. si fara fake-uri youtube

v-a pus cea mai simpla intrbare si voi nu stiti sa raspundeti

molecule din engleza de balta marca google = atomi in chimie, o molecula poate avea multe interp.

water_molecules.jpg

raspunsul meu o sa il aiba doar cineva cu peste 1000 de posturi : D daca il intereseaza ce am de zis, trebuie putin studiu de chimie si fizica cu teste aplicate pe microscopul electronic si pe spectrometru

facem concurs de ghetus la iarna sa vedeti ca am dreptate, toarna tu apa calda pe ghetus ca te fugaresc baietii :P

pot sa probeze cei din miercurea ciuc -27 , -30 aproape in fiecare an:)

in videoclipul fraierilor de pe youtube ceainicul este de plastic sau ceramica si inauntru este LN2 m-am jucat si eu asa cand eram copil cu "zapada artificiala" si acolo nu sunt -30 grade ::))))))) de ce nu isi pune in ceasca sa bea :D

o lume intreaga a vizualizat acel clip PENAL de numai 33 de secunde facut intentionat ! Bv media !

cum sa te astepti ca http://hermes2012.org sau altcineva sa iti aloce banii astia ::)))) mai bine te gandesti cum sa faci sa mai inveti ceva nou, acum se poarta furtul atentiei ( mind forwarding) pentru companiile principale si subalternii lor, vezi-ti de treaba axeaza-te pe ce stii si nu mai baga in seama castiguri peste noapte fa productie creeaza ceva nou si nu da la nimeni inainte sa fii pe sectorul de marketing alocat !

Edited by vanish
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...