Jump to content
vladiii

Verificarea conectivitatii: ping

Recommended Posts

Ping este o comanda care ne ajuta sa verificam conectivitatea la nivel de ip intre 2 calculatoare conectate in aceeasi retea sau la Internet. Ping testeaza doar conectivitatea intre calculatorul local si cel aflat la distanta.

Formatul comenzii este:

# ping [-b] [-n] [-c count] [-s dimensiunepachet] [-t ttl] destinatia.

Parametrii au urmatoarea semnificatie:

1. -b (broadcast)- permite ping catre o adresa de broadcast.

...

Link to comment
Share on other sites

2. -f (flood) - trimite pachete echo-request fara a astepta sosirea pachetelor echo-reply. Pentru fiecare echo-request trimis, afiseaza un ''.'' iar pt. fiecare echo-reply primit afiseaza un ''backspace''.

3. -n (numeric) - destinatia este afisata doar numeric(prin adresa ip), fara a incerca sa se gaseasca aliasuri, nume de domeniu, etc.

4. -c count - nr. de pachete echo-request trimise.

5. -s packetsize-marimea pachetului ICMP ce se trimite.

...

Link to comment
Share on other sites

6. -t ttl - seteaza campul TTL(time to live) al pachetelor ICMP trimise. Valori permise: 1-255.

Exemplu:

1. Trimitem 10 pachete la www.google.ro:

# ping -c 10 www.google.ro

2. Dorim sa testam conectivitatea cu 127.0.0.1 cu pachete de 1024 bytes din reteaua locala:

# ping -s 1024 127.0.0.1

scuze pt. cele 3 posturi, dar am postat de pe telefon si nu puteam sa bag mai mult de 450 caractere intr-un post.

enjoy it!

Link to comment
Share on other sites

vladiii, tu probabil ai vrut sa faci un lucru bun dar ai facut mai multe rele.. (nu mari)..

1. "tutorialul" tau poate ajuta pe cineva (dar cei pe care ii ajuta nu reusesc sa se inregistreze pe acest forum) deci de aici nu prea il citeste nimeni...

(prima data cand am avut net , am folosit IE5 , tracert si ping (ma jucam si eu ,deci cred k toata lumea a auzit de el si toata lumea stie sa il foloseasca, zice bine avkhackteam.....)

2. ai facut atetea posturi pentru o prostie.. (nui bai mare) ....

...zici ca nu prea ai timp sa intri pe forum...e oke dar macar atunci cand intri (putin) fa ceva calumea sau nu fa nimic!...

interesan e ca vrei sa intri in Team... ciudat!

bafta!

ps: vezi ca am postat si eu la "Articole" ceva despre ping!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...