Jump to content
R3NZoR

Contestatie proces verbal radar

Recommended Posts

Salut,

Azi m-a oprit pe langa Braila un "MCV",el fiind in mers pe sensul opus.A venit un nene transpirat si mi-a spus ca "am circulat cu 121km/h pe un troson cu viteza de 90km/h".M-am mirat putin,nu cred ca aveam viteza asta dar nu stiu sigur chiar nu ma uitam la ceasuri.S-a dus la masina si a stat cam 15 minute cu actele mele dupa care vine si ii arde de glume,banuiesc ca astepta ceva $,da ce-i cu antena asta pe masina,zici ca sunteti de la romtelecom(statia) banuiesc ca era foarte fericit ca a oprit pe cineva cu statie,eu o aveam oprita,aveam o discutie mai aprinsa in masina...si atunci m-am enervat,si cand mi-a spus sa semnez,am zis ca am o obiectie,ca nu recunosc viteza,si nu am semnat pv.

Ce vreau sa va intreb.Cand vine acasa,merita sa ii fac contestatie?Ce sa scriu in contestatie?

Masina cu care circul e pe firma.Merita sa nu o platesc?Eu oricum nu am absolut nimic pe numele meu si nici nu o sa am in scurt timp.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Link to comment
Share on other sites

^Darky, stii cum functioneaza radarele? Mai informeaza-te putin.

Cat despre asta, eu stiam ca daca nu le primesti acasa, nu raspunzi la usa plm, se trimit inapoi, si dupa 6 luni se rescriu, e ca si cum te-ai fi mutat, si nu le-ai primit, deci nu ai stiut de ele.

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca era MCV, inseamna ca avea radar si iti masoara viteza si din sens opus. Am patit-o si eu. Daca au filmarea, e nasol.

Partea cu antena, nu stiu.

Si mai e o chestie, daca platesti amenda, trebuie sa fie trecut corect nr procesului verbal pe chitanta, sau ceva de genu', nu mai stiu sigur.

Am patit-o eu ca proasta aia a trecut o cifra gresita, si eu figuram la primarie ca nu am platit amenda, mai mult, se dublase. Dupa mai bine de-un an am vazut. Dar, intr-un final s-a rezolvat - si-au dat seama de greseala si au retras amenda!

Se-ntampla multe,

Ai mare grija cu astia

Link to comment
Share on other sites

^Darky, stii cum functioneaza radarele? Mai informeaza-te putin.

Cat despre asta, eu stiam ca daca nu le primesti acasa, nu raspunzi la usa plm, se trimit inapoi, si dupa 6 luni se rescriu, e ca si cum te-ai fi mutat, si nu le-ai primit, deci nu ai stiut de ele.

?tiu c? normal trimit acas?, dar m? refer la astea mobile.

// despre astea care le prime?ti acas?, ?tiu pe cineva, l-a prins cu 220 km/h pe drum jude?ean, le-a zis c? n-are acte nimic la el ca le-a uitat, a pl?tit amenda aia pentru acte, ?i au zis c? îi trimite acas?, ?i dac? în decurs de 2 luni parc? nu le-a r?spuns, nu le-a luat de la po?t?, "n-a fost acas?" când au venit ?ia în ultimele zile, s-au contramandat ?i nu i-au mai putut face nimic..

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa contesti pentru ca are film cu tine .Ai sanse de castig doar daca:

1)era ceata

2)ploua torential

3)ceri in instanta dovada verificarii metrologice a aparatului radar si ei nu o pot prezenta

Refuzul de a semna procesul verbal si obiectiunile pe care le ai nu au nicio legatura.Puteai sa semnezi pv dar sa scrii "cu obiectiuni" . Faptul ca semnezi pv nu inseamna ca recunosti vina ,recunosti doar ca ti-a fost inmanat.

LE : daca nu te gaseste postasul , pv se trimite automat la primarie si se adauga la impozit .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

este doar un amarat de proces verbal , din proprie experienta iti zic " nu intra in panica , nu are rost sa faci contestatie deoarece poti ajunge mai departe si nu o sa-ti placa , mai bine semneaza pentru el si data viitoare fi mai atent la bord .

P.S - e Cuvantu' tau contra a lui ( gadeste).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...