Jump to content
pyth0n3

Course subscription

Recommended Posts

Cei care vor sa participe la cursurile discutate in acest topic sunt rugati sa completeze in mod civilizat urmatoarea tabela.In final dupa ce se va cunoaste numarul exact al partecipantilor se vor lua decizii in legatura cursurilor, spre exemplu unde si cand.Course Subscription Table

Note: Pentru cei care aleg cursul Ansi C este important sa cunosc exact numarul participantilor deoarece vor putea partecipa doar persoanele care s-au inscris in acest tabel , sunteti rugati sa va lasati si adresa de mail chiar daca nu este required.Evident va puteti inscrie la mai multe cursuri nu doar la unul singur.

O idee cu ceea ce vom face in Ansi C desi ar putea fi cateva schimbari pe parcurs.

Vom intelege diferenta intre OOP si Structured Programming inainte de a incepe , nu in ultimul rand diferenta intre un compilator si un interpreter fiind lucruri importante.

1.O mica introducere despre C si Dennis Ritchie

2.Definitia unui compilator (gcc , vom vedea diferenta dintre compiler si interpreter)

3.Data types ( declararea variabilelor de diferite tipuri)

4.Operators(Logical && Aritmethic)

5.Flow(IF/ELSE/SWITCH/LOOP/GOTO)

6.Function/Procedures

7.Pointers/Arrays

8.I/O && Input/Output

9.Memory (Stack/Heap)

10.C Inline Assembly (Intro)

Acest thread va fi sters in momentul in care se va conclude ceea ce a fost propus.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Programul pentru PHP (varianta text)

1. Introducere in PHP

1.1 Despre PHP -> PHP, utilitate, programarea server-side, avantaje si dezavantaje

1.2 Instalarea si configurarea unui web environment -> cerintele pentru a putea rula coduri PHP pe un server local

1.3 Scurt istoric -> evolutia PHP de-a lungul timpului

2. Lucruri de baza

2.1 Variabile -> ce sunt variabilele, conventii, variabile predefinite si globale, variabile variabile, moduri de declarare

2.2 Hello World -> moduri de afisare a unui mesaj din PHP

2.3 String-uri -> ce sunt string-urile, crearea string-urilor utilizand un singur tip de ghilimele, diferenta dintre ghilimelele simple si ghilimelele duble, despre heredoc si newdoc, manipularea string-urilor

2.4 Operatori -> despre operatorii principali, combinarea operatorilor

2.5 Comentarii -> despre comentarii

2.6 Structuri fundamentale -> despre structurile alternativa, repetitiva cu test initial, repetitiva cu test final, repetitiva cu contor

2.7 Vectori -> despre vectori si manipularea acestora

2.8 Fisiere -> despre fisiere si manipularea acestora

2.9 Formulare -> crearea formularelor, preluarea si interpretarea datelor din formulare

2.10 Timestamp -> ce inseamna, manipularea timestamp-ului

2.11 Prajiturele si sesiuni -> ce inseamna, la ce se folosesc

2.12 Functii -> crearea functiilor personalizate

3. MySQL (daca se strang destui utilizatori care vor asta)

3.1 Introducere -> ce inseamna o baza de date, cerinte, avantajele de a avea/folosi o baza de date MySQL

3.2 Sintaxa -> notiuni despre sintaxa MySQL

3.3 Creare -> cum se creeaza o baza de date, un tabel sau o coloana (atat prin linia de comanda, cat si prin panoul PhpMyAdmin)

3.4 Inserare -> cum se introduc date in baza de date

3.5 Selectare -> cum selectezi informatii din baza de date si le afisezi pe pagina

3.6 Gruparea tabelelor -> cum poti sa selectezi informatii din mai multe tabele deodata

3.7 Modifica -> cum modifici o anumita valoare din baza de date

3.8 Stergere -> cum stergi o anumita valoare din baza de date

3.9 Backup -> cum poti face backup la un tabel sau la o baza de date

4. Securitate

4.1 Vulnerabilitati web -> discutie despre principalele vulnerabilitati web

4.2 Filtrarea datelor -> cum ne putem proteja de vulnerabilitatile web

4.3 Gasirea vulnerabilitatilor -> cum puteti gasi vulnerabilitati intr-o aplicatie PHP

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Programa pentru Linux Basic :

1.Introducere in sisteme de operare

2.Cum se instaleaza

3.Sistemul de fisiere (diferente intre Windows si Linux )

4.Managementul de software ( Instalari folosind packet manager si instalari pe baza de pachet downloadat )

5.Booting in Linux si Editate de fisiere

6.Administrare minimala a sistemului.

7.Configurare basic a retelei

8.Iptables.

Orice intrebari,nelamuriri sau sugestii,lasati pe PM

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Probabil multi isi pun intrebari precum cand vom incepe?, cand vom termina? si cat va dura?

Momentan sunt in curs inscrierile, si fiecare din noi are nevoie de o perioada de timp pentru a pregati fiecare lectie in parte , sper ca sunteti constienti de acest lucru deoarece nimeni nu a fost pregatit pentru nimic pana nu sa luat o initiativa.Eu cred ca o lectie va dura o ora si cei care nu participa sa poata obtine log-urile si materialul , oricum ar fi mai bine daca toti ar putea partecipa deoarece se pot pune intrebari acolo unde nu se intelege un anumit argument sau orice altceva.Voi posta lista useri-lor care s-au inscris pentru fiecare curs in parte in scurt timp.In acelasi timp voi pregati si un sumar detaliat si fiecare lectie in parte (eu sper ca multi din voi sunt constienti ca toate aceste lucruri iau din timp si ca fiecare din noi mai are si un loc de munca care fura iar timp)Am organizat in asa fel incat sa imi dedic o ora intre timp ce sunt la servici la prepararea si organizarea cursului.Pe parcurs se vor publica informatiile necesare si se va stabili data cand se va incepe.Voi reveni cu lista inscrierilor pentru fiecare curs in parte.

Link to comment
Share on other sites

Am asamblat un laborator web based pentru cursuri:

Acesta cuprinde :

Chat

Forum

Pool

Documents

Slide

Test

Quitz

Si multe altele.

Cei care se ocupa de organizare si vor sa mi se alature pentru a preda cursurile in aceasta platforma raspundeti aici asadar va voi crea un profil.

Momentan se cauta 1 staff (Course Manager)care se va ocupa de email-uri , anunturi si diverse alte informatii.

Va fi creata o adresa de contact info@platforma.etc .In scurt timp se vor putea face inscrierile oficiale la platforma unde fiecare user isi poate crea un profil .Va fi creat un calendar oficial unde se va specifica data fiecarei sesiuni.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

^ put me in

Synthesis parca lucra la un chat special pentru curs, dar daca te-ai apucat deja de platforma e mult mai bine, am sa il rog sa te ajute la dezvoltare.

Link to comment
Share on other sites

Ok iti creez un profil , o adresa de email oficiala la care fiecare va putea cere informatii.Astept si pe ceilalti daca vor ,eu am deja platforma aproape gata , trebuie doar configurata putin dar ma ocup deja de acest lucru.E o platforma php pentru cursuri online.

Platforma se gaseste la aceasta adresa, acum e under construction deoarece trebuie terminate cateva lucruri

Ansi C Class

De acum inainte daca vor fi intrebari pentru login sau divere probleme de management pot fi trimise la adresa

info@lmscls.co.cc

ps-axl iti trimit datele de logare pentru mail

Daca sunt intrebari, nelamuriri puteti sa le puneti , voi reveni cu update .

Un preview

previewkf.png

Updated

Official Enrollment Topic

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...