Jump to content
Krisler12™

Se poate asa ceva in MySQL sau PostgreSQL ? (Tabel cu subtabele ?)

Recommended Posts

Un tabel numit SUBSTANTIVE care contine alte 2 tabele numite SUBSTANTIVE COMUNE si SUBSTANTIVE PROPRII.

Tabelul SUBSTANTIVE COMUNE contine toate substantivele comune existente in limba romana iar tabelul SUBSTANTIVE PROPRII contine toate substantivele proprii existente in limba romana.

Vreau neaparat asa ceva. Se poate asa ceva in MySQL sau PostgreSQL ?

Daca stai si te gandesti eu de fapt vreau ceva asemanator cu clasele si membrii din C++ sau un fel de structuri din C/C++.

Link to comment
Share on other sites

Tabel `substantive`:

-----------------------------------
id | tip | substantiv | alte date |
-----------------------------------
1 | 1 | dfgdfgf | dffgdf |
2 | 1 | fgfgdfg | gfhjhj |
3 | 2 | hjhjh | hghgh |
4 | 1 | fgfgf | fhgh |
-----------------------------------

Unde tip == 1 inseamna comun, iar tip == 2 inseamna propriu.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg pentru ce ai nevoie de 2 tabele intr-un tabel, nu iti este mai convenabil niste coloane cu valori intr-un tabel ?

Ai putea incerca asa:



Tabel 'Substantive':

+---+ +---------------+ +---------------+
|IDs| | Subst. Comune | | Subst. Propri | <-- Coloane
+---+ +---------------+ +---------------+
+---+ +---------------+ +---------------+
| 1 | | creion | | Romania |
| 2 | | radiera | | Japonia | <-- Valori
| 3 | | caiet | | Ana |
| 4 | | banca | | Surdu |
+---+ +---------------+ +---------------+

Edited by Sheyken
Link to comment
Share on other sites

sunt sigur ca se referea la coloane si nu la tabele...dar nu s-a exprimat corect

logic daca baza este simpla si nu mai implica si alte date merge facuta si cu 2 tabele...o sa ii fie mai simplu la printare, il scuteste de 2-3 cuvinte in linia de cod ...acum depinde si cum vrea sa faca printarea si inserarea datelor...

Edited by mengele
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg pentru ce ai nevoie de 2 tabele intr-un tabel, nu iti este mai convenabil niste coloane cu valori intr-un tabel ?

Ai putea incerca asa:



Tabel 'Substantive':

+---+ +---------------+ +---------------+
|IDs| | Subst. Comune | | Subst. Propri | <-- Coloane
+---+ +---------------+ +---------------+
+---+ +---------------+ +---------------+
| 1 | | creion | | Romania |
| 2 | | radiera | | Japonia | <-- Valori
| 3 | | caiet | | Ana |
| 4 | | banca | | Surdu |
+---+ +---------------+ +---------------+

Este foarte bine asa cum spui tu si cat mai aproape de ce vreau eu. Problema e cum sa fac daca pentru fiecare substantiv comun si fiecare substantiv propriu avem definitia lui din DEX +/- alte explicatii atasate ? Mi-ai putea arata o solutie pentru chestia asta, fara sa se amestece unele cu altele ca eu de asta as fi vrut doua tabele, ca sa nu mi se incurce definitiile unele cu altele ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Este foarte bine asa cum spui tu si cat mai aproape de ce vreau eu. Problema e cum sa fac daca pentru fiecare substantiv comun si fiecare substantiv propriu avem definitia lui din DEX +/- alte explicatii atasate ? Mi-ai putea arata o solutie pentru chestia asta, fara sa se amestece unele cu altele ca eu de asta as fi vrut doua tabele, ca sa nu mi se incurce definitiile unele cu altele ?

Multumesc !

Solutia oferita de Nytro este cea mai buna, mai adaugi o coloana cu definitie una cu alte date etc., iar la interogare daca vrei comun adaugi: where tip=1 pentru substantiv comun si: where tip=2 pentru substantiv propriu. Toate datele se afla intr-un tabel, dar in sintaxa de interogare a bazei de data adaugi niste conditii astfel incat iti returneaza doar valori care indeplinesc conditiile tale.

Datele nu se amesteca, folosesti mai multe coloane.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...