Jump to content
Alduras

Ce parere aveti despre aceasta placa video ? e buna

Recommended Posts

Nvidia se incalzeste foarte tare, parca e ca o traditie a lor sa stea mereu pe +70 grade cand sunt fortati...

ATI e perfect pentru gaming, si pentru cei care folosesc linux (Nvidia au devenit really assholes in ultima vreme cu suportul pentru Linux).

Placa video care vrei sa o cumperi e veche de 2 generatii, dar se tine chiar foarte bine :) Si da, in opinia mea, depaseste alternativa ta din tabara Nvidia... in primul rand din cauza suportului, si in al doilea rand din cauza performantei si a vramului dublu. Intre cele 2 placi recomand jucaria de la ATI

Link to comment
Share on other sites

ATI = Buni la Low-Middle-end in raport cu pretul

Nvidia = Buni la High-End in raport cu pretul

Chiar daca multi probabil nu-s de acord cu mine... ATI avand parteneriat cu AMD au cea mai buna compatibilitate cu ei, iar Nvidia cu Intel, deci ia in calcul si ce procesor ai.

ATI - INCA mai au probleme cu driverele ("Display driver has stopped working", cunoscatorii stiu) din simplu fapt ca majoritatea producatorilor de jocuri optimizeaza jocurile pentru nVidia ("Nvidia, ment to be played") deci compatibilitatea vine din 2 parti, pe cand ATI....se descurca singuri (in cele mai multe cazuri).

In concluzie totu se rezuma la bani !

Daca ai buget marisor (sa zicem...de la 7 mil in sus) ia-ti Nvidia

Daca ai buget mic...orieteaza-te spre ATI !

Si cum spunea si un user mai sus....128 biti minim,nu te lua dupa marimea memoriei...ca nu-i chiar asa relevanta+un procesor grafic cat mai mare (macar 700 mhz).

P.S.

Nvidia nu se incinge aiurea chiar deloc,eu am un GTX 560 TI si idle sta la 34 grade, intr-adevar...in sarcina ajunge si la 90, dar asta nu inseamna nimic special, vechea mea placa video (un ATI HD2600XT) ajungea in sarcina si la 104 grade

Edited by Beginner112
Link to comment
Share on other sites

@beginner112 : La momentul de fata ATI are cea mai tare placa video de pe piata vezi FirePro v9800. La raport calitate pret Nvidia e pantaloni scurti pe langa ATI. Nvidia e ceva de fite , ATI e ceva bun si la un pret convenabil pentru mai multa lume. De cand ma stiu folosesc ATI si nu m-a dezamagit niciodata, deci te rog nu ma contrazice in placile video ATI bate pe departe Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...