Jump to content
Guest Nemessis

Noobs zone

Recommended Posts

Guest Nemessis

Le facem un spatiu dedicat pe forum celor care nu au prea multa treaba cu securitatea si hackingul? Ii putem delimita si filtra mai usor fara a mai umple de offtopic si jeguri toate posturile si categoriile. Spre exemplu un utilizator nou fara experienta trebuie sa puna intrebarile acolo la noobs. Daca o face la alta categorie primeste ban pentru ca inseamna ca nu a citit regulamentul. Daca pune intrebarile unde trebuie si se gasesc alti "destepti" sa faca misto de el fara sa ii raspunda la intrebare le dam ban "desteptilor".

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Va fi exact precum treaba cu Cereri/Ajutor, minim 10 posturi etc pe care nimeni nu o ia in serios. Posturile ar trebui moderate, iar odata ajunsi la un numar de post-uri(utile) sau reputatie, sa poata avansa in a posta fara moderare. Se poate face prin Usergroup Promotions. De altfel am putea pune chiar si captcha la posturile noilor veniti.

Edited by Wubi
Link to comment
Share on other sites

Hai sa inchidem inregistrarea.

Asta nu. Spui asta pentru ca ai cont si nu`ti pasa, si restul celor care au poate vor zice la fel. Dar din 500 de oameni care vor vrea sa se inregistreze, 10 poate vor contribuii cu ceva. Inchiderea inregistrarilor e o prostie. Pentru asta sunt moderatorii, curatenie si ban-uri dupa caz.

Link to comment
Share on other sites

eu as avea alta idee, user nou ? ok, ai 2 categorii in care poti posta "off topic", "noobs zone", ai access la urmatoarele categoii atunci cand cineva garanteaza pentru tine, un fel de "vouch", pe alte forumuri se practica.

daca userul nou face ceva gresit si ia ban, cel care a garantat pentru el primeste ban la randul lui, asa informatiile bune se filtreaza, iar userii noi nu mai troleaza.

Daca se procedeaza asa, userii vechi nu isi vor mai face conturi noi doar pentru trolling, se vor aduce lucruri noi si bune comunitatii iar cu riscu de a ma repeta informatia se va filtra. ( n-am vrut sa iasa cu rima, sunt beat si e pe undeva pe la 7 dimineata..... )

ceva de genul asta, dupa parerea mea ar trebuii facut si la "vip".

Link to comment
Share on other sites

. Daca o face la alta categorie primeste ban pentru ca inseamna ca nu a citit regulamentul. Daca pune intrebarile unde trebuie si se gasesc alti "destepti" sa faca misto de el fara sa ii raspunda la intrebare le dam ban "desteptilor".

Pareri?

si ce mi-ar placeeeeeeeeeeeeeee :)))))

Link to comment
Share on other sites

ar oprii offtopic in lucrurile care par serioase, le poti citi dar nu poti posta, drepturile ar trebuii sa ti le castigi nu sa ti se cuvina, eu as oprii si pm-ul pana la 50 posturi, sau cel putin pana nu strangi macar 1 rep. le faci categorie noilor veniti, intreaba si se afirma acolo, apoi au drepul de read/post in celelate categorii, mie mi se pare o solutie buna de a scapa de trolling.

un exemplu concret, imi fac user nou si te injur ca nu esti de acord cu mine, eu iau ban tu te enervezi, ma injuri iei si tu ban si tot asa pana un admin cedeaza si inchide topicul, chiar daca acesta era deschis dintr-o anumita necesitate si poate ajuta si alti useri care isi puneau aceeasi intrebare sau aveau aceeasi necesitate, dar este plin de offtopic intre useri sau injuraturi, nu pareri si ajutor din partea celorlalti sau cuvinte de lauda cum ar trebuii sa fie.

aceasta solutie mie mi se pare mult mai usoara pentru administratori/mod/etc/etc/etc/pupincuristi

ca sa nu mai zici ca tu user nou nu prea ai nici un drept sa iei la pula sau cum zici tu la caterinca un user mult mai vechi ca tine, in 90% din cazuri astia iau ban/ le sunt stere meajele/ le sunt mutate la gunoi mesajele.

un alt motiv, aduni fanatici, lumea e dornica de afirmare, vrea sa fie luata in serios, scapi de tepari la market( alt exemplu prost ), daca un post il impresioneaza pe un administrator/mod/etc/etc/etc/etc/etc acesta poate muta topicul in categoria respectiva... oricum se muta topicuri zilnic mai ales la cosul de gunoi, de ce sa nu faci un cos de gunoi special ptr userii noi ? 90% din posturile lor ajung sa fie mutate sau userii ajung sa fie banati.

pe alte forumuri treaba cu vouch isi face treaba foarte bine, vb lui neme, ti-o incerci a prost meriti sa fi pedepsit.

Edited by ilbr22
Link to comment
Share on other sites

eu as avea alta idee, user nou ? ok, ai 2 categorii in care poti posta "off topic", "noobs zone"
un exemplu concret, imi fac user nou si te injur ca nu esti de acord cu mine, eu iau ban tu te enervezi, ma injuri iei si tu ban si tot asa
ar oprii offtopic in lucrurile care par serioase, le poti citi dar nu poti posta
apoi au drepul de read/post in celelate categorii

De ca atata truda cand se pot modera posturile noilor veniti, eventual mai multi moderatori pentru treaba asta, fara categorii noi, banuri inutile s.a.m.d. Moderatorii vor aproba numai ce considera important pana cand utilizatorul ajunge la un anumit numar de posturi(implicit utile), 100, 150.

Exemplu:

si ce mi-ar placeeeeeeeeeeeeeee 21.gif)))

Asta e un bun exemplu de asa nu. Asa ceva ar nu ar fi fost aprobat si implicit nu ar fi fost postat. Nu ajuta cu nimic, nu intereseaza absolut pe nimeni, cat timp nu are un argument concret.

Edited by Wubi
Link to comment
Share on other sites

De ca atata truda cand se pot modera posturile noilor veniti, eventual mai multi moderatori pentru treaba asta, fara categorii noi, banuri inutile s.a.m.d. Moderatorii vor aproba numai ce considera important pana cand utilizatorul ajunge la un anumit numar de posturi(implicit utile), 100, 150.

Exemplu:

Asta e un bun exemplu de asa nu. Asa ceva ar nu ar fi fost aprobat si implicit nu ar fi fost postat. Nu ajuta cu nimic, nu intereseaza absolut pe nimeni, cat timp nu are un argument concret.

Pentru ca asta ar insemna ca un moderator sa citeasca absolut toate tampeniile si sa le aprobe. daca nu le aproba forumul pierde pagini pe google ( seo ), content and stuff, probabil forumul este cel mai mare de la noi si ca sa ramana asa are nevoie de toate tampeniile de posturi, chiar daca-s mutate la cosul de gunoi sau intr-o categorie buna ( parerea mea ).

Link to comment
Share on other sites

Asta e un bun exemplu de asa nu. Asa ceva ar nu ar fi fost aprobat si implicit nu ar fi fost postat. Nu ajuta cu nimic, nu intereseaza absolut pe nimeni, cat timp nu are un argument concret.

esti glumet de fel? :)))))) ce argument vrei tu? ce sa intereseze pe cine? si pe cine sa ajute cu ce?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca asta ar insemna ca un moderator sa citeasca absolut toate tampeniile si sa le aprobe. daca nu le aproba forumul pierde pagini pe google ( seo ), content and stuff, probabil forumul este cel mai mare de la noi si ca sa ramana asa are nevoie de toate tampeniile de posturi, chiar daca-s mutate la cosul de gunoi sau intr-o categorie buna ( parerea mea ).

Castiga continut de calitate. De ce ar aproba toate prostiile de posturi inutile.

unde trebuie si se gasesc alti "destepti" sa faca misto de el fara sa ii raspunda la intrebare

Exact asa ceva se vrea a fi oprit.

esti glumet de fel? 21.gif)))) ce argument vrei tu? ce sa intereseze pe cine? si pe cine sa ajute cu ce?

Stiu ca nu are rost, dar totusi:

Nu ai niciun motiv pentru care ai postat, nu ai un argument concret prin care sa`ti exprimi parerea. Asta inseamna post mai mult sau mai putin inutil de genul(https://rstcenter.com/forum/50171-prezentare-eassy.rst#post334573). In fine, nu avea rost aceasta explicatie in plus, nu ma incalzeste daca vei intelege sau nu unde bat, am vrut strict sa accentuez, sa`i spunem importanta, filtrarii posturilor inutile. Poti continua postarea off-topicului si "trollingului" acum.

Edited by Wubi
Link to comment
Share on other sites

Ce crede?i dac? dup? înregistrare utilizatorul are dreptul la un singur post (de exemplu în categoria „Bine ai venit”), în care, folosind nu mai pu?in de n caractere, el va scrie despre abilit??ile sale ?i motivul pentru care s-a înregistrat pe RST? Dac? postul acumuleaz? un num?r oarecare de like-uri (sau un moderator accelereaz? procesul), utilizatorul devine un membru cu drepturi depline.

Link to comment
Share on other sites

C

Nu ai niciun motiv pentru care ai postat, nu ai un argument concret prin care sa`ti exprimi parerea. Asta inseamna post mai mult sau mai putin inutil de genul(https://rstcenter.com/forum/50171-prezentare-eassy.rst#post334573). In fine, nu avea rost aceasta explicatie in plus, nu ma incalzeste daca vei intelege sau nu unde bat, am vrut strict sa accentuez, sa`i spunem importanta, filtrarii posturilor inutile. Poti continua postarea off-topicului si "trollingului" acum.

ia-o cum vrei tu. dar eu daca pun o intrebare aici: gen cum a fost aia de mai sus sunt vazut prost, noob sau in altfel nu? nu cred ca e correct.... si ce ar mai fi sa pun alte intrebari? crezi ca daca fac "trolling" il fac aiurea? prefer sa incerc de 10 ori ceva decat sa postez si sa fiu luat la misto sau injurat ;)

P.S. : http://www.youtube.com/watch?v=tE4wxHHM_tQ&feature=endscreen

Edited by eassy
Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi o idee, login-ul sa se faca la intrarea pe forum, cererile gen " cum sa sparg un id de mess, am nevoie de un hack la jocul x " sa fie pedepsite cu ban permenent, iar useri noi care nu acumuleaza 15 posturi in 1 sapt, posturi inteligente nu comentari de tipul: " da merge foartr bine" sau " lol " sa fie banati permanent, deoarece sunt prea putini useri activi si prea multi dastia cu 0 posturi care nu ajuta cu nimic forumul

Link to comment
Share on other sites

Ce crede?i dac? dup? înregistrare utilizatorul are dreptul la un singur post (de exemplu în categoria „Bine ai venit”), în care, folosind nu mai pu?in de n caractere, el va scrie despre abilit??ile sale ?i motivul pentru care s-a înregistrat pe RST? Dac? postul acumuleaz? un num?r oarecare de like-uri (sau un moderator accelereaz? procesul), utilizatorul devine un membru cu drepturi depline.

asta mi-ar place , dar sa fie ceva gen

la inregistrare primesti 3 posturi , daca toate posturile acumuleaza 10 like-uri ,rep sau un moderator "accelereaza procesul" mai primesti inca 3 posturi , daca nu , vei primi 3 posturi saptamanal ... asta mi se pare ok.

Link to comment
Share on other sites

Complicati discutia prea mult. Facem o zona dedicata incepatorilor sau nu?

Nu, pentru ca vor posta si in alte sectiuni inafara de "cusca" lor. Iar asta va necesita ceva schimbari in forum daca se vrea a se face automat, prin promotions. Nu isi are rostul, moderarea posturilor celor sub un anumit numar de posturi ar fi mult mai eficienta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...