Jump to content
deserty

Laptopul / bateria

Recommended Posts

Se da o bucata laptop nou - Acer aspiren v3-571g

Cand folositi laptopul si aveti o sursa de curent cum e cel mai bine sa il folositi ?

1. Cu bateria scoasa si conenctat la priza.

2. Il lasati pana se descarca bateria, il incarcati si reluati procesul.

3. Il tineti in priza tot timpul cu tot cu baterie.

Link to comment
Share on other sites

testat de mine in decurs de 5 ani pe cele 3 laptopuri care le am.

1) 1 laptop a stat mai mult pe baterie, il incarcam doar cand era necesar (cand se descarca bateria de tot). -> dupa 8 luni bateria a inceput sa pice, dupa 1,2 ani bateria era moarta.

2) 1 laptop a stat doar pe priza, rare ocaziile cand mergeam cu el pe teren si il foloseam cateva ore pe baterie -> dupa 4 ani inca mai tine bateria 15 minute.

3) 1 laptop a stat fara baterie montata, doar pe priza, din cand in cand cand era necesar montam bateria si il foloseam cu baterie -> dupa aproape 3 ani, bateria inca mai functioneaza (desi nu la capacitatea normala)

rezultatul: folositi cat mai putin bateria daca vreti sa va tina cat mai mult.

logica e ca bateriile au un ciclu limitat de incarcari/descarcari, cu cat il fortati mai mult cu atat moare mai repede.

termenul de garantie la baterie este de doar 1 an (calculat la o rata de incarcare/descarcare normala, bateria ar trebui sa te tina cam 1,2-1,5 ani, adica cat m-a tinut pe mine primul laptop)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

3 in niciun caz, o sa ti se duca bateria repede si ideea laptop-ului e sa fie portabil, fara baterie te descurci mai greu.Dupa daca vrei sa cumperi baterie o sa scoti cateva milioane.

Depinde de tine si de ce faci.Nu stiu in ce masura iti este afectat laptop-ul daca il lasi incarcat direct(fara baterie) cand se ia curentul(ma gandesc ca poate numai probleme de soft poti avea).

Daca te joci pe el mult mai bine scoti bateria.

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am folosit fara baterie, tinea 1h ultima data, dupa 1 an numai incarca deloc(baterie moarta) deci sfatul meu foloseste bateria cel putin 1 data pe luna incarcat/descarcat si nu o tine o perioada lunga incarcata full sau descarcata, se tine undeva la 50%, astea le-am aflat dupa ce a murit.

Link to comment
Share on other sites

Oricare din varianta 1 sau 3,dar din cind in cind sa faci un ciclu incarcare descarcare complet pentru baterie.

@Mircea trebuia sa fortezi elementii cu incarcator extern pentru ca se blocheaza cipul de control sub un anumit prag si nu mai poti incarca - curent prea mare de incarcare (sa nu uiti ca acumulatorii interni sunt chinezesti la aproape toate modelele fie ele cu 5,6,9 elementi).

Edited by verde_888
Link to comment
Share on other sites

De cand il am 3 ani numai in priza a stat :)) bateria e bine sa o mai pui la incarcat sa fie full tot timpu in rest.. ce protectii ?? eu l am desfacut i am schimbat firele am adaugat 2 venturi noi pe usb port :))) am atins si din greseala placa a scos si fum si tot merge :))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...