Jump to content
Alecsillidan

Text Decrypt [HARD]

Recommended Posts

Se da urmatorul text:

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

Trebuie sa aflati ce am scris eu acolo.

Textul rezultat va contine caractere a-z 0-9 fara majuscule etc.

Sunt 3 metode de cryptare:

-2 inventate pe moment de mine (orice individ cu IQ-ul peste 110 se va prinde)

-1 arhi-cunoscuta

Se da urmatorul program facut tot pe moment care crypteaza orice text a-z 0-9 cu cele 3 metode.

GirlShare - Download encrypter.exe

Trebuie sa ajungeti la prima metoda de cryptare inventata de mine si sa criptati mai multe texte pana va prindeti care sunt diferentele.

Primul care afla ce am cryptat primeste Black-Omega WEB-RAT v3.0 care este PRIVAT/FUD.

Astept raspunsul prin PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Interesant challenge, incerc sa-mi bat capul cu cifrele sufletului... initial dupa formatul de 4 cifre in grup am crezut ca este un algoritm pe care il cunosc dar nu este.

Daca intuitia mea nu ma inseala 110 este un hint am incercat (111/55) dar dupa aceea am vazut ca ai specificat faptul ca sunt facute de tine metodele.

Totusi am o intrebare fiecare grup de 4 cifre este un cuvant? sau o litera?

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

abraxyss a rezolvat challenge-ul, astept sa spuna care sunt cele 2 metode inainte sa il premiez.

Fiecare grup de 4 cifre formeaza o cifra/litera, daca ai ajuns pana aici ai terminat partea usoara.

Nu mai dati PM cu tot felul de raspunsuri cjkqlgvnvlavaj, raspunsul sunt 2 cuvinte legate. Daca nu specificati cum ati rezolvat challenge-ul nu primiti RAT-ul.

Btw, nu fi absurd...exe-ul are 86kb pt ca e obfuscat codul, era prea simplu de decompilat...si nu cred ca daca bindezi 2 exe-uri nu poti scana exe-ul pe virustotal. Daca vroiam sa pun rat-ul in challenge foloseam My.Computer.Network.DownloadFile, esti de acord?

Edited by Alecsillidan
Link to comment
Share on other sites

dap, abraxyss won, in 5 minute iti dau PM cu id-ul de mess sa iti fac RAT-ul.

e foarte simplu , din moment ce am avut crypterul nu a mai fost nevoie sa aflu prima

metoda de cryptare , tot ce am facut

[dupa ce am observat ca daca criptezi ab de exemplu,

crypterul va da 2013 1997 , mi-am dat seama ca face +1 la fiecare litera pe care o adaugi]

am criptat pe rand alfabetul si numerele , am scazut din numerele care le-ai dat tu pe rand -1 -2 -3 pana la 10 si done daca nu aveam crypterul era mai greu.

[partea cu decodatul pe rand in b64 nu o mai pun la socoteala ,

aia a fost cea mai enervanta...]

Intradevar, fiecare caracter a-z 0-9 avea o constanta formata din 4 cifre, la care se adauga pozitia in string. Prin modul de rezolvare ai trecut de a 2-a criptare fara sa iti dai seama, fiecare caracter devenea opusul lui (pentru a devenea z).

Daca scriai aa vedeai ca gen primul a era 1234 iar al doilea 1235.

Gg, o sa mai postez chalenge-uri. Base64 era pus doar sa incurce nabii, restul era de logica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...