Jump to content

Recommended Posts

Buna ziua . As vrea sa trec pe ubuntu stiu deja cum e , l.am mai avut etc . Dar e o problema....sunt putin cam dependent de unele jocuri care sunt numai pe windows....exista un program pe ubuntu cu care sa pot rula aplicatii windows pe linux ? De asemenea pot sa accesez D:\ de pe ubuntu ? Acolo am o gramada de muzica , filme si poze si as vrea sa le mai vad din cand in cand.....

Link to comment
Share on other sites

stai asa nu inteleg va rog mult explicati.mi mai pe larg....deci eu am partitia c si d tot ce e important e pe d asa ca c poate fi sters....am ubuntu pe live usb....ce fac acum ?

e nevoie de ceva premergator sau pur si simplu bag usbul instalez linuxul si gata ? si intru din nou pe rst dupa sa cer mai multe instructiuni ....a si mai e o faza....ultima oara cand am bagat linuxul mi.a sters si c si d si a facut o singura partitie.....

Edited by Flash12
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca intelegi....stiu cum sa instalez ubuntu te rog uita.te la toata conversatia....stiu sa instalez ubuntu dar vreau sa accesez si d din ubuntu iar d este ntsf si asta nu inteleg si vreau sa mi se explice....ce trebuie sa fac si daca e nevoie sa fac ceva inainte de a instala ubuntu

Link to comment
Share on other sites

Bun, tu vrei doar Ubuntu, ca asa sunt h4x0rii. Atunci, scapi dracu de C. Faci un live usb cu ubuntu, bootezi de pe el, install ubuntu si in loc sa alegi Install Ubuntu in Dual Boot with Windows mergi pe alta optiune.

Editezi partitiile:

1) Stergi C-ul

2) Micsorezi D-ul

3) Faci 3 partitii cum ti-am spus. Boot loader-ul il lasi unde e.

Ce ti-a ramas din D e in format NTFS, adica, o sa poti accesa D-ul dupa ce ti-ai bagat Ubuntu-ul.

Link to comment
Share on other sites

bun....ms mult am inteles.....dar mai e o faza....eu am pc si in casa e numai wireless asa ca mi.am luat un adaptor wireless de la d link iar softul de instalare este pentru windows numai....e vreo sansa sa folosesc adaptorul si pe linux ? mentionez adaptorul e D-link DWA - 125

ps: nu mai e nevoie ....am gasit asta http://ve3emb.wordpress.com/2010/10/03/d-link-dwa-125-on-linux-ubuntu-10-04/

Edited by Flash12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...