Jump to content
Graphik

Lcd monitor converting to led backlight

Recommended Posts

O idee foarte buna ce cred ca o sa fie utila unora dintre noi.

Personal am un monitor LCD de 19" si de aproape un an mi-a crapat un MOSFET de la ridicatorul de tensiune pt lampile CCF. De atunci merge doar cu un tub din cele doua.

Daca gasesc banda cu leduri albe, o sa fac si eu manevra asta.

Link to comment
Share on other sites

interesant :) benzi gasesti mai pe la toate magazinele de electronice. Am vazut si in Kaufland banda cu leduri, dar sunt absolut sigur ca vei gasi relativ usor.

Ma bate ideea sa-mi modific televizorul LCD de 81 si sa-i bag lumina pe leduri ca indianul asta, dar cred ca e mai complicat acolo, date fiind piesele de prin spate.

Link to comment
Share on other sites

@daNNy.bv: Nu iti recomand sa-ti tunezi televizorul daca nu e defect inca :P

E un pic mai complicat cu ledurile astea insa pot sa spun ca am ceva experienta la capitolul electronica desi nu e specializarea mea de baza.

Problema nr1 e ca n-o sa poti controla luminozitatea display-ului din telecomanda. Aceasta se face prin modificarea tensiunii de alimentare a ledurilor si dupa cum se vede si in clip, e nevoie de un alimentator suplimentar.

A 2 a problema e propagarea luminii: nu o sa fie la fel de uniforma ca si cea generata de tuburi si in plus, sunt 100% convins ca trebui gasita o pozitie optima pt acea banda cu leduri.

Eu vad ideea de mai sus ca o solutie (ieftina si durabila)pt monitorul meu care are deja peste 5 ani si nu-i gasesc acea componenta echivalenta ca s-o schimb plus ca nu stiu ce viata mai au tuburile si n-am chef sa le mai cumpar si pe alea.

In concluzie, merita incercat pe un monitor care are deja probleme, nu pe un aparat perfect functional.

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Func?ioneaz? satisf?c?tor... Am f?cut o astfel de modificare acum ceva timp (2-3ani) în urm? pe un tv-lcd...

Singurul dezavantaj a fost c? luminozitatea nu se putea regla decât în dou? pozi?ii, MIN / MAX... Trebuiau aduse ceva modific?ri la schema de baz? ?i am renun?at... am fost mul?umit c? am "resuscitat cadavrul".

Clientul a fost cel mai bucuros când l-a v?zut func?ional din nou.. asta dup? ce al?i meseria?i i-au pus verdictul: IREPARABIL. Nu se g?seau l?mpile ?i invertorul la noi pe vremea aceea...

Partea cu dispersia corect? a luminii se rezolv? u?or: ori folosi?i mai multe led-uri de watt-aj mai mic, pozi?ionate cât mai aproape unul de cel?lalt, ori se folose?te "folie reflectorizant?".

Link to comment
Share on other sites

Am 2 mici intrebari:

1) Daca pun 2 benzi cu leduri, exista sansa sa creasca prea mult luminozitatea, si tocmai din cauza asta cel din video a folosit doar una ?

Cel din video a folosit led-uri de watt-aj mare.

2) Alimentarea standard, nu poate fi folosita si pt cea cu led-uri ?

Nu, nu po?i folosi ie?irea din invertor pantru alimentare benzilor cu led-uri, le faci scrum. Tuburile CCFL se alimenteaz? cu o tensiune muuult mai mare fa?? de led-uri.

În func?ie de tipul de led-uri folosite le po?i alimenta de pe intrarea invertorului, sau din sursa aparatului!

Link to comment
Share on other sites

Graphic

Da nu e o idee buna sa faci asa ceve pe un monitor care functioneaza perfect din urmatoarele motive.

1. Nu poti controla luminozitatea , convertoarele de la monitoare cu tub fluorescent ridica tensiunea la cateva sute de volti (nu am masurat niciodata) dar stiu sigur ca te frige tare cand pui mana acidental pe acolo.

2. Dupa cum vezi in clip , imaginea e putin rosiatica , pt ca probabil banda aia scoate o lumina galbuie/albastruie in loc de una alba.

3. Dupa cum a zis si danny.bv , foarte proababil sa ai probleme serioase cu dispersia luminii si sa vezi niste dare pe ecran...

4.Demontarea ecranului si montarea lui fara al ciobi nu este o operatie usoara .

Daca chiar vrei sa repari monotorul , te duci la un service de calculatoare si ceri un ecran de laptop cu diagonala monitorului tau si ii schimbi lampa. mai mult de 20 lei nu merita sa dai pe el .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...