Jump to content
daNNy.bv

DD-WRT m-am cacat pe mine

Recommended Posts

Sa incepem cu inceputul

Posed un Linksys Cisco WRT-160nl si ce-mi veni mie sa-i fac update la firmware cu dd-wrt.

Bun.. urmez pasii din tutorial si intr-un final routerul are firmwareul respectiv.

Mai umblu eu pe acolo, dar am constat ca ultima versiune de firm. pe care o aveam deja avea un avantaj foarte mare fata de dd-wrt si anume 50 mb/s pe Modul Mixed [ nu only b / only n / only G ] , pe cand la ala abia daca prindeam 18 mb/s.

Am decis sa fac iara update la firmware v 1.0.3 ala de pe site-ul oficial.

Dau eu acolo start, update successfull, please wait until the rooter is rebooting.

wait wait wait si BAM. 192.168.1.1 canci.

A murit saracu'

am bagat cablul inapoi in laptop si am cautat pe net niste remedii.

Prima metoda pe care am incercat-o a fost asta How to Unbrick A Linksys Router — SaveMondo dar boala tot nu-si dadea drumul.

A doua metoda : How to fix a Bricked Linksys Router

dar imi dadea o eroare in cmd cand bagam tftp ( am incercat apoi cu "ftp")

Dupa inca vreo doua reseturi, vad ca mi se incarca 192.168ul

bag alea default [ admin- admin] si BEM : versiunea 1.0.3 pe care o aveam :)

Nu stiu care metoda a functionat, dar tind sa cred ca a 2-a pentru ca firmwareul actual (1.0.3) e asta pe care l-am bagat cu CMD si nu ala cu care a venit routerul default.

Acum mere boala, dar am tras o sperietura avand in vedere ca am dat ceva pe el Router Linksys wireless-N broadband WRT160NL WRT160NL - eMAG.ro

Daca vreti sa faceti update la dd-wrt ganditi-va inainte daca va ajuta cu ceva.

Prefer sa raman la versiunea oficiala de la cisco :D

Daca intampinati problema, nu ezitati sa urmati ceea ce am behait eu pe aici :)

Se poate transforma intr-un "tutorial" , avand in vedere ca problema a fost remediata :)

Edited by daNNy.bv
Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am prins putin urechile in dd-wrt azi. Nu suporta PPPoE Russia (Dual Access). Chiar nu pot sa pricep cum saracia de firmware default de la tp-link suporta si dd-wrt nu.

Pana la urma am reusit sa il configurez din cli dar inca nu m-am prins cum sa pun setarile la boot (problema e ca nu le-as vrea chiar la boot ci dupa ce mi se ridica interfetele and stuff, poate sa pun un timeout..)

Concluzia, la fel. No dd-wrt unless you really need it.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut o problema asemanatoare, am rezolvat-o cu cablu serial:

https://rstforums.com/forum/62355-ruter-tl-wr1043nd-resuscitat-din-boot-loop-prin-serial-cu-tooluri-neprofesionale.rst

Aveti mare grija ce frimeware urcati, nu urcati frimeware ce nu e suportat oficial pt modelul vostru de router riscati sa il futeti!

Personal am ales dw-wrt, pt faptul ca are client/server vpn integrat.

Vad ca routerul tau suporta 300Mb/s dar tie iti merge cu 18, pentru a intra in 300 trebuie sa faci urmatoarele setari in dd-wrt:

Wireless->Basic:

Wireless Network Mode: NG-Mixed

Apply

Apoi apare optiunea de Turbo:

Wireless Network Mode: Turbo 40Mhz.

Apoi instalezi pe un terminal android: Wifi Analyzer

Te plimbi prin casa si iti arata ce canal este cel mai liber, il alegi pe acela in router, in cazul meu a fost canalul 1.

Extension Channel: upper, daca e un canal mic gen 1, daca nu lower.

Bifezi apoi Advanced Settings

TX Power: 22 dbm (sau pui din burta mai mult gen 27.)*

Antenna Gain: ai 2 antene de 1.8 dbi, pune si tu 3.6 dbi, sau ceva mai mult gen 8 sa fie ;))*

TX Antenna Chains: 1+3

RX Antenna Chains: 1+2+3

Smecheria e pentru a forta routerul sa mearga peste 22dbm.

Apply

*Nu are nimic daca pui mai mult, caci softul isi alege singur cea mai buna varianta, important este sa nu pui prea putin sa il limitezi.

Acum trb sa iti intre in 300Mb, ce e drept 300Mb nu sunt chiar 300, eu prind din coltul celalalt al casei 100 si ceva de Mb up/down dar e infinit mai bine decat 18 cum ai acum.

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva legat de dd-wrt. Asta ca un plus.

Iti permite sa ii setezi frecvente mai ciudate pentru wifi, libere (bine, te avertizeaza ca incalci legea and stuff, dar unii spun ca le merge mai bine pe alte frecvente decat standard).

Unele chipseturi nu permit aceste schimbari totusi.

Link to comment
Share on other sites

cheater , facusem setarile alea, in afara faptului ca nu am gasit Turbo ala sa il pun pe 40 mhz . Poi da mai multe detalii despre vpn pe el? ce este si ce face . am vazut pe net o optiune de torrent pe router. Lasi torentul si il descarca singur pe hdd extern daca ai ca la mine port usb :D

Ce mai pot face cu dd-wrt?

Link to comment
Share on other sites

Uita-te si tu prin meniuri si vezi ce optiuni mai ai, ti-am zis, il poti folosi ca server/client vpn:

Nu stie ce e vpn, vezi wikipedia.

Avantajul la client vpn este ca routerul se conecteaza direct la serviciu respectiv astfel toate dispozitivele conectate la el ies automat prin vpn, nu mai trebuie sa ai softuri, configuri sau sau sa bagi parole tot timpul.

De asemenea daca il configurezi ca server te poti conecta la el de oriunde si sa iesi pe internet pe ip tau de acasa, chiar daca nu esti home.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal prefer OpenWRT. Este mult mai stabil si mai bine structurat. In plus, aveti control total al router-ulul avand o distributie in sine, nu un amarat de Busybox. Am un TP-Link WR740n si mi s-a intamplat sa-l brick-ui cu OpenWRT. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa il bag in failsafe mode si sa ma conectez prin telnet la consola SSH. Se pare ca firmware-ul asta se foloseste de un buton al routerului (la mine e cel de QSS, dar difera in functie de model) pentru a avea acces la aparat in cazul unui dezastru. In plus, interfetele de retea sunt simplu de editat, chiar si din consola, nu ca la DD-WRT unde nu intelegi nimic din ce e acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...