Jump to content
malsploit

Facultatea de informatica

Recommended Posts

Salut :)

Acum sunt anul III la Teologie-Pastorala.

Anul asta vreau sa incep si o facultate de informatica. Nu stiu foarte bine nici un limbaj de programare. Stiu php si python doar cat sa imi automatizez diferite sarcini.

Am nevoie sa-mi spuneti, cei care sunteti studenti si nu numai, ce ar trebui sa invat pentru a ma descurca in primul an? Sa nu intru acolo si sa "ma fac de ras" :) Stiu chestii elementare despre retelistica, protocoale, vulnerabilitati(:X).

Stiu html, css3, cms-uri(wordpress, blogger, joomla, typo3), putin unix/linux.

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Dac? ?tii no?iunile ?i algoritmii elementari, restul e doar ”chestie” de sintax?. Înva?? OOP.

Eu în primul semestru am f?cut python ?i assembly.

Edit: Oricum ce faci la facultate nu o s? te ajute prea mult. Facem 20jde mii de limbaje de programare, toate nivel basic, în loc s? ne ax?m pe ceva anume ?i s? tot avans?m ... A?a c? s? te gânde?ti c? facultatea o faci doar pentru diplom?, ce vrei s? munce?ti mai departe înve?i singur acas? :)

Edited by fallen_angel
Link to comment
Share on other sites

Lasa OOP-ul, PHP-ul si alte rahaturi, in primul rand, ca sa iei admiterea, trebuie sa stii C/C++ si algoritmica la un nivel decent.

Apoi ai timp si de altele. Iti recomand insa sa te astepti si la multa matematica indesata pe gat, chiar si la admitere.

PS: Cel putin asa e la Universitatea Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Lasa OOP-ul, PHP-ul si alte rahaturi, in primul rand, ca sa iei admiterea, trebuie sa stii C/C++ si algoritmica la un nivel decent.

Apoi ai timp si de altele. Iti recomand insa sa te astepti si la multa matematica indesata pe gat, chiar si la admitere.

PS: Cel putin asa e la Universitatea Bucuresti.

C++ implica OOP.

La universitatea din bucuresti, chiar ti se baga multa matematica(dupa parerea mea inutila) pe gat(o intelegi, nu o intelegi tre' sa iei examenele).

La admitere stiu ca puteai sa alegi ce tip de matematica vrei sa dai(Analiza/Algebra, nu mai tin minte daca si Geometrie + Informatica obligatoriu). Nu stiu daca se aplica si la Tehnologia Informatiei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...