Jump to content
bruttus139

Cum se sparg parolele wifi WEP-WPA-WPA2,manual pentru incepatori

Recommended Posts

De ce atunci cand executa comanda "reaver -i mon0 -b BSSID -vv" mi se blocheaza iin sensul ca incearca un singur PIN dupa care nu mai face nimic, atat in Wifislax cat si in BackTrack, am incercat diferite BSSID-uri de pe un Acer Extensa 5630G,Wireless

Link 4965AGN

Iar cu Inflator nu merge

Poate sa fie ori din clauza placii tale de retea, ori din cauza ca semnalul e prea slab.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am probat cu toate placile de retea care exista in comert,toate testele le fac cu Alfa sau cu L-Link intr-un cuvint cu rtl818L si nu imi da niciodata probleme,e chestie de 2..3 clickuri si rabdare pina scoate parola.

In legatura cu distanta pina la AP,cind pun Alfa de 1w,unele routere nu raspund,sau nu sint gasite,ori sint gasite dupa care se pierde semnalul si Reaver incepe sa caute pe toate canalele dupa mac-ul respectiv,insa cind bag L-Link pe care o consider cea mai buna placa(adaptor) wireless la ora actuala,odata dat RUN nu mai am de ce sa-mi fac griji,chiar si daca cade semnalul pentru un moment,il regaseste si continua atacul.

Cu BT nu lucrez asa ca nu stiu ce sa va spun,din wifislax 4 fac totul,si intotdeauna cu un adaptor echipat cu rtl 8187 si antena home-made exterioara.

La scanare,daca mi se da semnal -50 incerc sa scot parola,daca e -51 spre -100 nici nu ma apuc,sau fixez antena cit mai bine pe AP ca sa imi creasca semnalul,ori,ma apropii cu laptopul de AP,numai ca Reaver dureaza citeva ore si nu pot sa stau afara sa ma uit cum trece vremea,asa ca renunt.

Din toate astea am observat ca puterea semnalului influenteaza foarte mult,bineinteles ca si alti factori.

Cum pentru zona in care locuiesc exista WPSPines care are in baza de date foarte multi pini,aici rareori mai este cazul sa scanam sau sa asteptam,si o parola WPA sau WPA2 se scoate in citeva secunde.

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu o Alfa de 1w,nu mai mult ca sint fake-uri,si neaparat cu chip rtl 8187L.L-Link nu ajunge in alte tari sau daca ajunge costa peste 50 eur.Antena exterioara este home made,gasesti la mine pe forum toate datele constructive si chiar si aici am mai scris cite ceva.Oricum nu ma aventurez sa deschid prea multe subiecte aici pe forum despre antene pentru ca nu am timp si nu prea suport discutiile puerile cu pustanii,dar daca ai nevoie si esti indeminatic iti stau la dispozitie atit cit am timp.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare antena se alege in functie de scop,pentru distante mari parabolicele,pentru suprafata mare si multe retele omni,etc,asa ca depinde ce anume vrei sa obtii la final.

Documentatie...profilul meu,si ajungi pe forumul meu,iar de acolo mai departe depinde de tine.Nu pun link pentru ca nu vreau sa iau ban,si pentru ca eu inteleg ca un om interesat va gasi informatia daca intradevar vrea sa o gaseasca,si pentru ca eu consider ca cine nu este in stare sa scoata zeama din google,nu este in stare de prea multe lucruri.

Daca ma intereseaza un subiect,citesc toate mesajele scrise de userul care mi se pare ca are ceva cunostinte,dupa care urmaresc orice link pus de el,apoi caut in internet tot ce apare cu numele lui,cu emailul lui,etc,si tot asa pina obtin ce vreau.

Stiu,si vad,ca in RO se practica ,,da frate si mie" si numai unii mai iscusiti reusesc,sau in putine cuvinte,(nu vreau sa jignesc pe nimeni) daca esti prost nici cu instructiunile in mina nu vei reusi.

Iar am baut,nu mi-o luati in nume de rau,am o virsta la care mi se rupe de toti si de toate,si ador oamenii care isi doresc ceva din tot sufletul.

Link to comment
Share on other sites

Ok, un singur lucru nu inteleg. Am o antenuta externa, bunicica ca si chip insa cand dau wash din BTR rulat din VM, gaseste 2-3 retele cu WPS. Tilifonu meu cu Android vede vreo 5-6-7 retele cu WPS. WHY?!?@!??@!?

Banuiesc ca de nu-mi apar in wash, nu sunt vulnerabile la chestia cu wps pin brute, nu? Sau?

LE: Mentionez ca wirelessu (antena) imi merge bine, deja am reusit in 2 ore juma' cu reaveru' sa aflu parola cuiva. ;;)

PS: omg, acu vad, ala de i-am aflat parola cu reaveru nu apare in lista lu wash ca avand wps!! nici in airodump!

Asta inseamna ca ce? Ca avea WPS insa airodumpu si washu nu s-au "prins" ? :D

Edited by Shin
Link to comment
Share on other sites

Pt. Labagiul Sef...(bruttus139..kittmask)

Mi-ai dat ban pt.nimic....O scursura ca tine. imi spune sai sug pula??Eu???

Luna viitoare, implinesc virsta de 60 ani, si un sifilitic la creier ma injura pe mine????

Mortii matii de sifilitic, slobozimasi pe toata familia ta,de labagiu||||

Daca ai singe in pula, da-mi adresa ta ,sa ne vedem la fata...Nu sa stai ascuns dupa o pagina web sau in spatele unui calculator si sa tratezi pe toti cum vrea pula ta..Sa-mi bag pula in toata familia matii.

Link to comment
Share on other sites

Ok, un singur lucru nu inteleg. Am o antenuta externa, bunicica ca si chip insa cand dau wash din BTR rulat din VM, gaseste 2-3 retele cu WPS. Tilifonu meu cu Android vede vreo 5-6-7 retele cu WPS. WHY?!?@!??@!?

Banuiesc ca de nu-mi apar in wash, nu sunt vulnerabile la chestia cu wps pin brute, nu? Sau?

LE: Mentionez ca wirelessu (antena) imi merge bine, deja am reusit in 2 ore juma' cu reaveru' sa aflu parola cuiva. ;;)

PS: omg, acu vad, ala de i-am aflat parola cu reaveru nu apare in lista lu wash ca avand wps!! nici in airodump!

Asta inseamna ca ce? Ca avea WPS insa airodumpu si washu nu s-au "prins" ? :D

Spune-mi te rog ce program folosesti pentru android sa vezi care retele au wps activ

Link to comment
Share on other sites

<sorelian, poti sa dai ceva detalii, te rog?>

Da , pot. Dar doar foarte superficial.

Nu doresc sa intru in amanunte...netul e mare si google iti sta la dispozitie.

Placile grafice ATI si nVidia ,pot fi puse la lucru cu ajutorul lui HASHCAT si unele drivere specifice.

Viteza de procesare pe GPU e de zece ori mai mare decat pe CPU.

Deci , daca cu ajutorul procesorului , un dictionar de 1 giga il parcurgi in 20 de ore , ei...cu ajutorul

placii grafice il poti parcurge in max 2 ore.

Cred ca ajunge....

Edited by sorelian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar vreo modalitate de a sparge parole WPA/WPA2 fara WPS exista?Adica eu spre exemplu nu am WPS deloc la router.Cum pot sa o sparg?

Tu nu trebuie sa ai WPS la router,trebuie sa-l aiba ala la care vrei sa-i spargi parola.Ca sa spargi o parola wifi nu ai nevoie de router,ai nevoie de o placa de retea(adaptor wifi,etc) care sa stie mod monitor si sa o folosesti cu un sistem linux,gen wifiway,wifislax,beini,backtrack,etc ca sa spargi parola respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...