Jump to content
GarryOne

Vreau sa ma apuc de un stil de lupta

Recommended Posts

Kickbox, kyokushin, kempo unele din cele mai dure.

In ele inveti cu adevarat sa primesti in primul rand.Dezvolti reflexe.Musculatura. singurul dezavantaj e ca ai nevoie de foarte multa ambitie si rezistenta psihica :). Nu inveti in 2 luni.O sa te obisnuiesti cu durerea in timp. Necesita antrenamente intense si dureroase.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca ceea ce conteaza este sa ai unpic de sange in tine in momentele alea.

Cu alte cuvinte, conteaza atitudinea:

odd_russian_grandmother_2.jpg

Frate,nu mai pune si tu poze cu maestri,el vrea un sport pt incepatori,nu unul care necesita 87 de ani de antrenamente.Putin respect.

Karate,kyocushin,jiujitsu,sau ce nume din astea din care ti se impleticeste limba,mai exista,si dupa care au aparut sali ca ciupercile dupa ploaie cate te invata sa te lupti,nu sa te bati,sa eviti lupta,ca sa castigi un prieten,nu un dusman.Bitch,please.

Nu exista stil de lupta dur sau mai putin dur,si in aiki-do,folosesti forta adversarului,dar daca e sa-l arunci pe spate,poti sa-i futi un spate de pamant,de nu se mai scoala de jos.Daca tu esti dur,si stilul de lupta devine dur.Eu n-am avut bani,sa dau la sali sa ma invete cat sa strang de tare pumnul cand lovesc,mi-am facut un sac de box acasa si loveam in el ca nebunul cate 2-3 ore pe zi.Dupa cativa ani,cand m-am dus cu un prieten la un club de box,am imprastiat pe jos tot clubul lor,chiar daca erau si mult peste categoria mea.Nu invata scheme sau stiu eu ce prostii aduse din china,sunt bune,dar sa stai o viata numai pt ele,cand se isca de vreo bataie,uiti de toate,si tot "taraneasca" e de baza.

Link to comment
Share on other sites

Desi RST-ul e plin de experti si luptatori de tot felul,eu zic sa vizitezi 2-3 cluburi de lupte din Chisinau,primele ore de antrenament sint gratuite,vei vedea cu ochii tai care si ce reprezinta,apoi vei decide care stil e pentru tine.Una e sa vezi niste demonstratii pe youtube si alta e sa vezi cum sta treaba in realitate.Mult succes tie.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce forma fizica ai dar iti spun dupa acum ca nu va merge pentru tine. Vei incepe cu mult interes iar apoi doar iti va manca timp pretios in a invata ceea ce trebuie sa inveti si cred ca ar fi programare probabil.

Orce ti-as recomanda nu va merge pentru ca iti trebuie timp si "sange rece". Daca nu esti in stare acum sa dai primul pumn nu vei fii in stare nici dupa ce vei invata kung fu...

Nu imi pari acel tip de om asa ca incearca prin social engineering cum au spus si altii inainte mea sa iesi dintr-o lupta.

Totusi, desi nu este constructiv acest post sau toate celelalte iti recomand kick boxing si aikido. Nu este prea tarziu daca ai mult timp la dispozitie. Orce fel de lupta ai invata ar fi altele care joaca murdar. Daca inveti ceva, invata ceva militar, invata punctele slabe ale corpului uman. Vezi in care zone este sensibil, cu o singura lovitura in spatele capului la-i putea paraliza pe celalalt.

Dar pentru binele tau lucreaza la social engineering. Stiu ca nu vei asculta si vrei sa reactionezi negativ si ca asta este un post pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...