Jump to content
hades

[Backlinks] Intrebare

Recommended Posts

Pai poti sa iti faci singur nu e ff greu, programul/scriptul trebuie sa descarce html-ul paginii pe care o verifica si sa faca un regex pentru link-ul care il cauti ... repeti aceieasi chestie la un anumit timp pe care il setezi .. Pot eu sa fac maxim 2 zile dureaza ... dar nu vad de ce as face-o doar "for fun" ...

Exista plugin de genul pentru wordpress ... dar daca vrei sa iti faci pt mai multe site-uri mai bine iti scrii tu ceva ... parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

Pai poti sa iti faci singur nu e ff greu, programul/scriptul trebuie sa descarce html-ul paginii pe care o verifica si sa faca un regex pentru link-ul care il cauti ... repeti aceieasi chestie la un anumit timp pe care il setezi .. Pot eu sa fac maxim 2 zile dureaza ... dar nu vad de ce as face-o doar "for fun" ...

Exista plugin de genul pentru wordpress ... dar daca vrei sa iti faci pt mai multe site-uri mai bine iti scrii tu ceva ... parerea mea ...

El se refera la "incoming backlinks", nu toate site-urile trimit pingback, se poate realiza doar prin crawling.

Tu te referi la un checker:


$page="http://website/pagina.html";
$curl=curl_init($page);
curl_setopt($curl, CURLOPT_RETURNTRANSFER,1);
curl_setopt($curl, CURLOPT_USERAGENT, "Mozilla");
$exec=curl_exec($curl);
curl_close($curl);

if(preg_match("/$page/i",$exec){
echo "Link found on page";
}else{
echo "Link not found on page";
}

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

@ElChief

Da .. pai se foloseste termenul pt ambele sensuri ( gen backlink checker ) ...

Dar eu sitam ca google analytics are asa ceva asta in caz ca e site-ul tau daca nu e site-ul tau ... e un soft traffic travis dar nu stiu cat de bun e si oricum e normal ca toate sa se bazeze pe date oferite de crawlere ...

Link to comment
Share on other sites

@ElChief

Da .. pai se foloseste termenul pt ambele sensuri ( gen backlink checker ) ...

Dar eu sitam ca google analytics are asa ceva asta in caz ca e site-ul tau daca nu e site-ul tau ... e un soft traffic travis dar nu stiu cat de bun e si oricum e normal ca toate sa se bazeze pe date oferite de crawlere ...

Traffic Travis suge la capitolul backlinks.

Link to comment
Share on other sites

@ElChief

Da .. pai se foloseste termenul pt ambele sensuri ( gen backlink checker ) ...

Dar eu sitam ca google analytics are asa ceva asta in caz ca e site-ul tau daca nu e site-ul tau ... e un soft traffic travis dar nu stiu cat de bun e si oricum e normal ca toate sa se bazeze pe date oferite de crawlere ...

Google Analytics ofera doar o parte din backlink-uri si cum sa stii de unde primesti backlink daca nu tu il faci si nu se trimite cu pingback/refback.

Majoritatea tool-urilor(free) preiau datele din alexa si o parte din google search(reprezentand cam 10% din backlink-uri)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...