Jump to content
FearDotCom

Nr de orange

Recommended Posts

Azi ma suna cineva din grecia pe nr meu si imi aparu ca find un apel din romania cum e posibil asa ceva ? am sunat pe nr ala suna de vreo 3-4 ori apoi raspunde si pauza nu vorbeste nimeni :))

Nu e prima data cand se intampla asta cum e posibil asa ceva ?

PS: Cand sun pe nr ala de orange imi ia din minutele pe care le am in retea, normal ar trebui sa imi ia din minutele internationale sau din credit

Edited by FearDotCom
Link to comment
Share on other sites

Ce cred eu ca s-a intamplat:

Se poate intampla ca apelul din grecia sa fie redirectionat catre un server orange din ro (care ti-l redirectioneaza tie).

Persoana din grecia nu te poate contacta direct(din motive tehnice) asa ca serviciul lui de telefonie din grecia contacteaza orange-ul din romania care te contacteaza pe tine. Practic numarul ala e numarul unui server orange din romania.

r1k2a9.png

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca cel care suna are roaming-ul activ, apelul trece prin cel putin un server din tara destinatarului. Numarul final este numarul ultimului server prin care trece apelul.

Persoana respectiva are numar de grecia

De ce cand ma suna altii din italia, franta imi apare nr lor si cand ma suna persoana asta apare nr de orange sau nr privat, deci am primit apelu am vazut ca e nr de grecia si in timp ce suna sa schimbat nr automat in nr de orange... ciudat :))

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu de cateva ori cand am fost sunat cu numar de SUA, imi aparea numar de orange sau chiar numar de fix de bucuresti. As avea totusi si eu o curiozitate, stie cineva ce inseamna lacatul deschis care apare pentru o fractiune de secunda in coltul sus stanga cand efectuezi un apel ? La nokia doar am observat treaba aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...