Jump to content
FearDotCom

Certificat medical

Recommended Posts

Frate; Daca ti-a umflat ala muianu, mergi pentru ingrijiri la urgente. Spui c-ai fost batut, ca vrei sa-l dai in judecata si sa-ti faca certificat d-ala.

E cam incurcata treaba eu am un ochi umflat, capu spart si ala de sa luat de mine a ajuns la spital ca ii am dat cu jumate de sprei in ochi si draci l-au gasit :))

Link to comment
Share on other sites

Chit ca nu cred o boaba din ce zici, daca v-ati smardoit asa, va recomand sa va mai smardoiti o data; Poate va trece. Altfel, purtati-va prin tribunale 2-3 ani de zile, ca nimeni nu da o ceapa degerata pe un cap spart si un ochi umflat.

Later Edit:

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Ai voie sa-l folosesti in legitima aparare; Bate din gura, daca crezi in dreptatea ta, altfel, si-o fac ei pe-a lor. In alta ordine de idei, daca vrei s-ajungi la proces, pregateste-te pentru minim 2 ani de asteptat pentru finalizarea procesului.

Link to comment
Share on other sites

Ti-a dat amenda ca te-ai aparat? =)))))))))

Da am primit amenda pentru ca am incalcat nu stiu ce articol dracesc si nu trebuia sa il folosesc in public si normal ca erau o gramada de oameni pe langa noi da nu am avut incotro si trebuia sa il folosesc

Politaiu e ruda cu mine si inca nu a putut sa faca nimic sa vad maine ca o sa intervina si alti politai pe care ii cunosc + ca am o matusa procuroare nu ramane treaba asa cu tipu ala ii fac eu figura

Amenda era de la 100-500 lei am primit 100 de lei pt ca am sunat la 112 daca nu sunam nu primeam nici o amenda da asa au fost obligati sa imi dea amenda pt ca am incalcat nu stiu ce articol.. ce misto daca faci reclamatie tot eu primesc amenda bravo politia romana tineti-o tot asa..

Edited by FearDotCom
Link to comment
Share on other sites

Ok, tu ai luat amenda, ai ramas cu moaca umflata, ala cu parfum in gura/nas/ochi, dar el a primit ceva pentru deranjeaza linistii publice si pentru vatamare corporala?parca asa se numea.

Daca nu, inseamna ca vrei sa devii si tu van dam pe un forum.

Politia mi-a zis ca o sa primeasca in jur de 500 lei amenda inca nu se stie nimic pentru ca persoana care sa luat de mine e la spital ca il ustura ochii rau de tot si e tot rosu la fata asa mi-a zis un martor care a fost chemat si el la politie si joi suntem chemati toti la politie si el si toti martorii sa dea declaratii

@ Gecko trebuia sa astept politia pentru ca asa mi-au zis aia de la 112 sa raman acolo unde sunt pana vine un echipaj de politie si nu aveam cum sa plec

Link to comment
Share on other sites

Stai putin ca povestea nu coincide.

Tu ai o ruda care lucreaza la politie si o alta ruda care e procuroare. Cand ma-ta te-a vazut cu muia sparta, ca orice mama, nu a sunat pilele pulii din politie? Daca vorbeai cu ele, iti ziceau ei pasii.

Apoi ca sa sapi si mai adanc, ai zis ca ai futut juma' de spray pe muia lui. Pai stai oleaca, dupa ce ti-a spart mufa i-ai dat? Tu cu capul spart mai esti capabil sa te ridici si sa fugi dupa el? Sau a fost inainte si ti-a dat ala dupa, cu ochii aburiti?

Tu vrei prin topicul asta sa dovedesti ca ai spray?

Link to comment
Share on other sites

@ trollophile abia acuma au aflat parintii dupa ce am venit de la politie vad eu saptamana asta ce rezolv

Erau mai multi si el a dat in mine apoi eu am dat cu spraiu in el si ceilalti normal ca au sarit si ei si asa mi-au spart capu nu chiar asa rau am un cucui si a curs putin sange in rest nimic grav

PS:Nu are rost sa povestesc toata intamplarea destul am scris 2 pagini la politie si ma doare si mana stanga abia o mai misc

Link to comment
Share on other sites

ON: Pentru a intra in posesia unui certificat medico-legal, prima oara mergi la spitalul unde ai fost la urgenta, si acolo ceri o trimitere catre medicul legist.Aia o sa-ti dea o trimitere, cu datele tale, data la care ai fost la ei si locurile unde ai aut leziuni.

Cu trimiterea aia, mergi la un doctor legist, gasesti aici lista cu ei: Institutului National de Medicina Legala 'Mina Minovici' - ROMANIA - Experti medico-legali

Sa ai cu tine, cartea de identitate bani si un timbru, caci certificatul costa, uite aici tarifele: Institutului National de Medicina Legala 'Mina Minovici' - ROMANIA - Tarifele prestatiilor medico-legale

Off: O sa va futeti banii, caci tu faci plangere, ala face plangere, tu ai certificat medico-legal, ala va avea spitalizare, va platiti avocati, dati declaratii la parchet, ajungeti in judecata, si cel mai tare ar fii sa va condamne pe amandoi, si sa stati vreun an, colegi de celula, aveti timp sa va impacati.Cu amenda ramaneti amandoi, ca ati "conturbat linistea publica", iar de "impacat" o sa va impacati la parchet, intr-un cadru solemn, de fata cu procurorul, caci va vor sfatui avocatii, sa va retrageti plangerile.Daca nu le retrageti, veti fii condamnati pentru "lovire si alte violente", da veti fii respectati in puscarie, caci, deh, nu toti sunt smei....o sa va pupe-n cur pestii si hotii, si o sa va futa-n cur talharii si criminalii. :))

Link to comment
Share on other sites

1) daca ai martori si ei sunt in favoarea ta, el poate sa vina la randul lui cu alti martori in favoarea lui.

cel mai bun e o inregistrare video a evenimentului.

2) pentru ceritificat medical, intai mergi la politie si depui o reclamatie, apoi mergi la spital si iti faci poze cu vanataile obtinute si primesti de la spital o adeverinta. cu aia si cu pozele o pui la dosarul de la politie unde ai facut reclamatia si cauti un avocat bun care sa te ajute sa castigi la proces (daca se ajunge pana acolo)

3) costuri:

- mita la politist sa vina cu tine la spital sa iti faca poze (de obicei nu prea vin, te trimit si iti cer ei pozele sau te baga la fotograful care face pozele de buletin si nu prea ies ok)

- plata avocatului (cam 50-60 usd pe ora) pentru consultanta si dosar si ce mai trebuie...

- ore/zile nesfarsite pierdute ba la politie, ba la spital, ba la avocat, ba in alte locuri unde te mai trimit ei.

castiguri:

- mandria ca l-ai bagat pe ala in arest pentru agresiune/atac la persoana (dar dupa ce iese vai de tine...)

- posibil sa nu castigi nimic, sa intrii tu la racoare daca ala are coaiele mai mari si mai ales ca l-ai bagat deja in spital are probabil castig de cauza...

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ma abtin : e spray paralizant ba , doamne cati prosti ai lasat pe lume.

on: daca omu' are chef de smardoiala dai smardoiala :) nu inteleg ce va cacati pe voi cu politie s a m d . il pandesti frumos si il lasi pe asfalt

Edited by kiranom
Link to comment
Share on other sites

"Deci, ori platesti amenda ori rup aia cauciucul pe tine."

Stii ce faci?Daca stii unde sta, mergi il pandesti putin, 1-2-3 ore pana il prinzi intr-un loc mai intunecat si ferit de lume, tu din tufe ii futi un bolovan in cap (faci cumva sa nu te vada/auda) decat bolovanul cand ii sparge capul, atat sa auda.

Si nici dracu nu stie ca ce l-a lovit pe sarac in cap.

- Sa fie noapte

- Sa fii imbracat ca un ninja

- Sa fie loc retras/intunecat si cu boscheti in care sa te poti baga

- Sa ai un bolonav aproximativ de 5 kg ( sa fii sigur ca ii spargi capul, ca eu am patit sa-mi iau un bolonav de 1 kg jumatate si n-aveam nici pe dracu)

Multa bafta

Have Fun

ninja-night.jpg

Edited by hackerika
Link to comment
Share on other sites

Acuma doar ce am venit de la politie am dat declaratie si am primit si o amenda ca am folosit un spre NATO in public si nu aveam voie si peste 3 zile trebuie sa merg iar la politie :(

Nato spray, ala e cu piper pentru pesti ;)) se vinde la pescarie cu 5lei ;))

Dar nu ai parinti care sa te ajute?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...