Jump to content
Kwelwild

"SUA, taramul supravegheatilor, tara logatilor"

Recommended Posts

"SUA, taramul supravegheatilor, tara logatilor" Marturiile unui membru Anonymous care a fugit pentru ca era vanat de Guvern

sua-taramul-supravegheatilor-tara-logatilor-marturiile-unui-membru-anonymous-care-a-fugit-pentru-ca-era_size1.jpg

In ultimii ani, hackerii de la Anonymous au capatat un capital urias de simpatie din partea internautilor, dar prin actiunile lor ilegale au devenit si cautati international.

Intr-un interviu acordat lui Asher Wolf, un activist american, hackerul "American Anon" povesteste ce inseamna pentru el viata in exil si frica de a putea fi prins in orice secunda de autoritati.

Din exil, acesta spune: "Ideea de a pleca mi-a venit in momentul in care i-am vazut si pe ceilalti facand asta."

"Avand in vedere ca in acest moment NSA construieste programe masine de spionaj pentru fiecare cetatean, nu critic pe nimeni care vrea sa plece din America - taramul celor supravegheati, tara logatilor."

Acesta a vorbit si despre decesul lui Aaron Swartz, omul care a adus pe lume Reddit si care s-a sinucis la numai 26 de ani:

"Era extenuat, ii era frica, era nesigur de situatia sa, pentru ca era persecutat, iar procurorii deja reusisera sa-l stoarca de bani."

Link to comment
Share on other sites

Romania? Lol, eu sincer cred ca in romania avem destul de multa libertate avand in vedere nivelul altor tari.

Dar odata cu aceasta libertate vin si salariile de kkt + parerile celorlalte state despre RO..., coruptia etc.

Probabil faptul se datoreaza incompetentei autoritatilor si faptul ca nu se prea investeste in domeniul informatic..

Eu, personal n-am fost niciodata in America.. dar mi-a povestit cineva care a fost si a stat acolo mult timp. Imi zicea ca in scoala erau cel putin cate un politist/soldat/nu mai stiu, pe cate un coridor care purta arma...care daca nu aveai citatie din aia (foita pwlii) (hall pass) te si lua pe sus.

Sunt foarte paranoici de cand cu 11 Septembrie ...

Edited by voma
Link to comment
Share on other sites

@jetus: Lol dude, deschide ochii:)) suntem in lumea aia deja.. informatia inseamna bani si banii inseamna putere.. deci?

Am gasit un caine pierdut, il sun pe proprietar si ii dau informatia unde se afla cainele, el imi da recompensa si etc..

Am o informatie despre cum o sa mearga bursa si ma duc si fac pariuri..

Am informatia ca, castiga steaua diseara, ma duc la pariuri

Azi totul e informatie.. ai o informatie despre o vuln in google.. raportezi si iei bani, google are informatii despre tot utilizatorii, se foloseste de asta si incaseaza milioane.. si etc..

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu, mi-a zis cineva. In SUA sunt oameni platiti, care sa se uite la cei care au mai multi bani in gunoi sa vada facturi, plati etc.

- de asta iti trebuie un paper shredder. Macar daca tot te cauta, macar fa-le munca mai grea. Eventual se uita in gunoi pentru reciclabile, dar pentru facturi, mai greu. Ca daca stai sa te gandesti cat gunoi intra intr-o masina din aia mare, mai greu frate sa stea cineva sa caute intre mormane de rahaturi. Daca stau sa ma gandesc, as da in prostie si paranoia, si nu se merita.
Sunt foarte paranoici de cand cu 11 Septembrie ...
- toata lumea e mai paranoica de la 09-11 nu numai SUA. E vorba de control si frica, care ajuta numai ca sa faca bani pentru corporatiile mari din domeniul securitatii, si ca sa distruga drepturile omului la o viata privata.
Eu, personal n-am fost niciodata in America.. dar mi-a povestit cineva care a fost si a stat acolo mult timp. Imi zicea ca in scoala erau cel putin cate un politist/soldat/nu mai stiu, pe cate un coridor care purta arma...care daca nu aveai citatie din aia (foita pwlii) (hall pass) te si lua pe sus.
- deasemenea poti sa te uiti la situatia asta ca si o precautie din urma atacurilor asupra scolilor, unde profesori si elevi au fost omorati in SUA.
"Avand in vedere ca in acest moment NSA construieste programe masine de spionaj pentru fiecare cetatean, nu critic pe nimeni care vrea sa plece din America - taramul celor supravegheati, tara logatilor."
- crezi ca tu in Romania nu esti supravegheat si logat? Poate in Romania guvernului nu prea ii pasa ce face cetateanul, atata timp cat ei isi primesc leafa pentru lenea lor. In plus, cand o sa se intample ceva in Romania, ca si in SUA in 2001, guvernul va fi nevoit sa "intervina" pentru siguranta poporului. Atunci Romania va cumpara sisteme de siguranta si monitorizare de la straini pe credit, si drepturile romanului vor disparea incet. In plus, generatia prezenta si viitoare va plati pentru banii imprumutati, si daca nu vor fi bani pentru a plati imprumuturile, resursele Romaniei, daca mai exista ele, vor fi luate din Romania, si nici pentru a plati imprumutul, si numai dobanda care nu a fost platita. "Oricine a imprumutat, este sclavul celui care imprumuta!" (the borrower is the slave of the lender).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...