Jump to content
7H3PRO

mai e speranta pentru un stupid phone?

Recommended Posts

Toata lumea are smartphone... Toate cu sisteme de operare. Pe un telefon care nu e clasat ca smartphone as putea sa pun un alt sistem de operare? Din moment ce pot sa rulez midleturi nu as putea sa ii pun un sistem de operare scris in j2me? Il scriu eu daca e nevoie. Si daca nu se poate, de ce?

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te in primul rand ce configuratie are un "stupid phone", si cred ca principalele cauze pentru care nu poti pune un alt sistem sunt:

1. Bootloarderul. Nu am idee cum ai putea sa-l modifici,poate ca nici nu poate fi rescris,ci doar softul.

2. Draiverele. Gandeste-te ca fiecare procesor are felul lui de a lucra, frecventa, gandeste-te la partea video, la sunet, cum le poti tu implementa fara sa ai macar un cod sursa al acelui telefon cu sistem propriu de operare?(De ce nu se poate pune la toate telefoanele in loc de windows android si viceversa?) Daca ai trece de partea 1, gandeste-te ca la partea a2-a este aproape imposibil.

Iar daca vrei sa scrii tu si sitems de operare, gandeste-te cata echipa de oameni au scris androidul, sau oricare alt sistem de operare mobil

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...