Jump to content
unulsingur2000

Transmiterea pachetelor de date prin wireless asupra unui cablu

Recommended Posts

Salut .

Sper ca am dat bine numele acestui subiect.

Sa va explic mai detaliat

Si anume vreau sa trimit o informatie sub forma de pachete de date in ceva anume orice nu conteaza dar care acele pachete de date sa le trimit si sa fie preluate prin cablu.

Si mai exact eu sa am un emitator gen wireles si sa transmit o melodie ceva doar daca ating antena de cablu si cablul sa preia semnalul.

Sau un exemplu mai simplu...am pe telefon bluetooth si vreau sa trimit o melodie ceva si nu la alt tel ci doar pun telul pe cablu la ixulescu si sa i se trimita direct in calculator.Cam ceva de genul.

Stiu ca pare aiurea faza dar na inventii cine stie poate ajungem si noi pe la astia sa ne dea brevete.

Credeti ca ar fi ceva sau,sar putea realiza asa ceva.

Edited by unulsingur2000
Link to comment
Share on other sites

Nu e posibil sa faci asa ceva!

Sa iti explic si de ce.

1) In momentul in care un semnal trece printr-un cablu acesta este vulnerabil la zgomot(perturbatii exterioare). Pentru a nu se intampla asta si pentru ca semnalul sa aiba o rata mare de eficienta in drumul sau de la sursa la destinatie se foloseste ecranarea. Adica acel fir este protejat de perturbatiile exterioare prin anumite straturi de material(diferit la fiecare in functie de unde este utilizat acel cablu). Daca tu actionezi cu un semnal asupra acelui cablu(semnal wireless sau bluetooth care este imposibil, explic mai jos de ce) o sa reusesti sa faci un bruiaj in cel mai fericit caz.

2) Informatia intr-un calculator este reprezentata in mod digital, adica in valori de 1 si 0.

Pentru un transfer de date dintre doua sisteme folosind un cablu se fac doua conversii de semnal. Cand semnalul pleaca de la calculator sufera o conversie de la digital la analogic folosind un DAC(digital to analog converter). Astfel prin cablu va fi un semnal analogic. In momentul in care semnalul ajunge la calculatorul destinatie se foloseste un convertor ADC (analog to digital converter) care face operatia inversa al DAC. Transforma semnalul analogic in semnal digital.

Semnalul wireless este un semnal de tip radio sau iR. Nu ai cum sa influentezi semnalul din cablu cu un astfel de semnal. Poate doar daca pe cablu ar fi un adaptor care sa faca conversii dar care este foarte greu de realizat astfel incat sa nu se corupa datele.

Chiar daca ai reusi sa introduci un anumit semnal in acel fir urmatoare problema ar fi ca nu stii cum sa modifici semnalul astfel incat sa nu se corupa si mai ajunga si la destinatie. Vezi stiva TCP/IP si modelul de referinta OSI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...