Jump to content
Syckchet

A fost, candva, cel mai cautat hacker din lume.

Recommended Posts

A fost, candva, cel mai cautat hacker din lume. Romanul care lucreaza, astazi, pe bani multi intr-o firma de securitate

Dupa ce s-au distrat cu cele mai cunoscute site-uri din lume si au stat luni bune dupa gratii, cativa hackeri romani au trecut acum de cealalta parte a baricadei. Sunt bine platiti si actioneaza doar cu acordul clientilor.

Este si cazul lui Razvan Cernaianu, zis *******, candva cel mai cautat hacker din lume. Tanarul lucreaza acum pe bani frumosi, intr-o companie de securitate. De la un hacker care nu iesea niciodata la lumina, de frica sa nu fie prins, Razvan, asa cum ii spun internautii, se bucura de noua lui identitate. S-a mutat de putin timp de la Severin la Bucuresti, totul pe cheltuiala companiei care l-a angajat. Acum, pe banii clientilor, dar si cu acordul lor, vede cat de sigure sunt site-urile.

"Inainte companiile si serverele erau tinte, acum sunt clienti", spune Razvan. Are 21 de ani si un job bine platit. Acum un an se distra insa spargand site-urile Pentagonului, al celor de la NASA, precum si alte platforme cu nume grele. "Am vrut sa vad cat de sigur este un site de 500 milioane de euro. L-am spart intr-o saptamana, deci jumatate de miliard de euro dati de pomana", povesteste tanarul. Iar culpa lui, pentru care plateste cu doi ani de inchisoare cu suspendare si 90.000 de euro daune catre victime, este tocmai cea care l-a ajutat sa fie angajat.

"La scoala nu te invata cum sa distrugi servere. La scoala te invata cum sa le construiesti. Noi consideram ca persoanele care stiu cum sa le distruga sunt cele mai potrivite pentru a le securiza", este de parere Madalin Dumitru, angajator.

Bogdan Ionescu este un alt exemplu. In 2007 a fost arestat la Craiova si extradat autoritatilor din Italia, pentru ca a fraudat pagina Postei Italiene. A lasat in urma o paguba de 200.000 de euro. Condamnat la inchisoare cu suspendare, a reusit sa intre primul la Universitatea Politehnica din Milano, iar la scurt timp a devenit ajutorul Procuraturii Italiene.

Cei doi tineri reprezinta insa finalul unei povesti care s-a incheiat cu bine. In permanenta, sute de hackeri sunt vanati in tara noastra, pentru infractiuni mai mult sau mai putin grave. Nu vor fi insa cu totii la fel de norocosi. "Au fost destul de multe cazuri in care acestia, chiar daca au fost cercetati si condamnati, nu au renuntat in a savarsi asfel de infractiuni", explica un comisar in Combaterea Criminalitatii Informatice.

In afara condamnarii, un hacker este obligat sa plateasca si daunele pe care le-a produs. Daune care de multe ori ajung la sute de mii de euro.

Source

Link to comment
Share on other sites

Am auzit mai mult despre ******* in saptamana asta deca am auzit in astea 1-2 ani , a facut ce a facut (bravo lui) , a fost prins (era evident) , si a avut noroc , Cred ca ar trebui un "." , app nu te supari pe mine dar un topic fix la fel a aparut Vineri parca deci ar trebui sa fie un subiect inchis .. o seara buna

Link to comment
Share on other sites

Ba fratilor faceti-va in pula mea stirea, numai copiati, daca nu ai ce face posteaza pe blogul tau nu aici pentru ca se stie deja care e treaba, din cauza stirilor de gen incep copii sa "sparga" servere si poate nu au norocul sa ia suspendare si sa fie racolati de vreo firma la care sa lucreze...

Doar ca idee sunt useri cu maxim 50 posturi care stiu mai multe decat astia facuti publici, asa ca pupai pe aia in fund....numai pupa jurnalisti pupincuristi, sunt oameni normali nu au nevoie de statuie.

Link to comment
Share on other sites

Toti astia cu conturile de 2013 ati luat pula cu Tink0d3 , l-ati vazut la televizor , postati stiri in fiecare zi cu el , aveti fotografii cu el sub perna , pe pereti si visati ca veti lucra la nasa facand xss-uri in paint.Uitati insa ca intai trebuie sa va luati bacul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...