Jump to content
Rubaka

Problemă procesor!

Recommended Posts

Nu m? pricep foarte bine pe partea hardware a?a ca apelez la membri forumului care se pricep mai bine.

Treaba st? în felul urm?tor: ast?zi am achizi?ionat un procesor Intel Pentium E2160 Dual-Core 1.8Ghz(detalii aici) cu gândul de al pune pe un sistem care are o placa de baza Fujitsu D1837(detalii aici), întrucât pe ea se afla un procesor Intel Celeron D 330 2.66Ghz, am considerat ca merit? un upgrade.

Din punctul meu de vedere placa de baz? este compatibil?, observând faptul c? FSB este de 800Mhz. Când am instalat noul procesor, sistemul nu func?ioneaz?, adic? nu proceseaz? nimic, monitorul nu are semnal. Nu am fost eu capabil sa aleg un procesor compatibil sau care ar putea fi problema?

Men?ionez c? BIOS-ul este la zi, am incercat sa îi dau si un reset la BIOS, dar degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Deci asculta aici ce iti zic eu:

1.baiaetii au dreoptate nai cum sa pui procesoru ala pe placa aia nu conteaza ce update ce wtf o sa ii faci.

2.aia este o placa low-end....adica..asa ..primele modele..deci o sa iti suporte 2..3..procesoare..p4 si celeron

chiar daca scrie :

LGA775 Socket Intel® Celeron / Pentium® 4

lga 775..nu o sa iti citeasca procesoru ala.

PS:intre cele 2 procesoare nu e nici o diferenta..deci nu te enerva prea mult.

Eu personal am avut un pentium 4 de pur 3 ghz dus in 3.5 care mergea mult mai bine decat dual coru ala.

Asta si pe o placa Intel Raisin City DG41RQ care nu cred ca o mai gasesti in tara,pentru ca is mai rare.

stima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...