Jump to content
Byte-ul

(Ajutor) Adaptor Wireless + Antena Dolce = ....?

Recommended Posts

Deci... am un adaptor wireless cu o antena de 4 dbi, si o antena de la Dolce.

Antena de la Dolce are o chestie care "citeste" semnalul.... Pot sa inlocuiesc acea chestie cu adaptorul meu wireless si sa am o raza mult mai mare?

Am citit ceva despre asta aici: Receptie wireless....

Poate explica cineva ceva mai bine ce este in al doilea post? Adica ce este locul LNB, cum se pozitioneaza adaptorul, etc.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ce adaptor ai in primul rand? In al doilea rand...daca ai acces la antena....scoate lnb-ul de pe el, cumpara un cablu usb de 1,1.5m de o calitate mai buna (sau unul ieftin de proba), dute cu laptopul (daca ai...daca nu imprumuta`) langa antena,conecteaza adaptorul wifi la laptop iar adaptorul propriu-zis il legi cu scoci (ceva zgarci de bani etc.) il locul lnb-ului.

Ideal ar fi daca ai cum sa rotesti antena....daca ai motor la ia ar fi ideal...dupa care instalezi Inssider Home pe windows...xp,7 in prima instanta si verifici "sunetul" 320677-inssider.jpg cu cat dmb-ul este mai mic cu atat conexiunea este mai buna ( ce este peste -90 nu le vei vedea).

In functie de cum misti antena....vei gasi si semnalul...

O alta varianta indoor (adica in casa) este sa faci o antena omnidirectionala (google).

Insa in ambele cazuri...."lungimea calbului conteaza" adica daca este de 2-5m semnalul se va pierde chiar si cu "prelungitoare" usb.

Vin de la munca...daca ai alte nelamuriri...lasa reply sau pm..

Ps: ptr. treaba asta tre` tutun cafea si timp..

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...