Jump to content
1ban2bani

Dispun de un Buget max. de 400 Euro pentru urmatorul program (Caut Programator)

Recommended Posts

Salut,

Dupa cum spune si titlul sunt in cautarea unui programator pentru a realiza urmatorul program : https://rstforums.com/forum/67409-am-nevoie-de-un-programator-capabil.rst

Dispun de un buget maxim de 400 de Euro in eventualitatea ca programul va respecta toate cerintele.

Astept totusi si oferte pentru segmente din program.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am citit postul tau, hai sa iti spun cum sta treaba cu OCR-ul, e foarte greu de realizat si costa mult mai mult, captcha-ul de pe feedburner este complex recaptcha sau simple recaptcha, sunt variante dar si alea costa(undeva la 30$/luna si poti folosi cat vrei tu in limita a 10 thread-uri cu o rata de 65%, aprox 864000 incercari pe zi) sau human typers(dbc,decaptcher,etc).

Nu o sa iti faca nimeni asta pentru 400e tinand cont ca sunt doar 2,3 solutii OCR pentru recaptcha si sunt facute de niste rusi nebuni care scriu cod si in timp ce dorm, sa ii oferi 100-150e pentru strict aplicatie fara ocr, este acceptabil dar pentru ocr de recaptcha...ti-as cere(eu personal, nu altii) undeva la 10-20.000e.

Link to comment
Share on other sites

Am citit postul tau, hai sa iti spun cum sta treaba cu OCR-ul, e foarte greu de realizat si costa mult mai mult, captcha-ul de pe feedburner este complex recaptcha sau simple recaptcha, sunt variante dar si alea costa(undeva la 30$/luna si poti folosi cat vrei tu in limita a 10 thread-uri cu o rata de 65%, aprox 864000 incercari pe zi) sau human typers(dbc,decaptcher,etc).

Nu o sa iti faca nimeni asta pentru 400e tinand cont ca sunt doar 2,3 solutii OCR pentru recaptcha si sunt facute de niste rusi nebuni care scriu cod si in timp ce dorm, sa ii oferi 100-150e pentru strict aplicatie fara ocr, este acceptabil dar pentru ocr de recaptcha...ti-as cere(eu personal, nu altii) undeva la 10-20.000e.

Ca sa inteleg si eu mai bine; e imposibil sau mai bine zis foarte costisitor ca sa se implementeze OCR in cazul in care sa zicem tastez eu codurile (10 mii, sute de mii sau cate naiba or fi) iar programul sa le stocheze intr-o baza de date astfel incat la un moment dat sa fie capabil sa recunoasca in mod automat codurile?

Link to comment
Share on other sites

e imposibil sau mai bine zis foarte costisitor ca sa se implementeze OCR in cazul in care sa zicem tastez eu codurile (10 mii, sute de mii sau cate naiba or fi) iar programul sa le stocheze intr-o baza de date astfel incat la un moment dat sa fie capabil sa recunoasca in mod automat codurile?

OCR-ul nu se bazeaza pe o baza de date cu captcha-uri deja recunoscute(cel putin nu in cazul recaptcha), imaginea chiar daca contine acelasi text, efectele aplicate pe el o sa difere si o sa fie nevoie de un nou set de filtre, trebuie sa tii cont ca a aparut si recaptcha cu o imagine inserata, deci si mai dificil.

Singura solutie acceptabila e https://rstforums.com/forum/71931-recaptcha-ocr-jucarie-noua-cu-65-rata-de-rezolvare.rst care dupa cum ti-am spus, are o rata de 65-70% si stiu ca se pregateste un update pentru engine-ul lui(probabil o sa fie o rata mai mare de rezolvare).

Solutia ar fi sa dai 100-150e pentru aplicatie si sa folosesti un serviciu 3party, cel de mai sus e mai ok ca e un fee lunar si nu pe captcha-urile rezolvate, dupa cum am precizat, poti rezolva 864000 captcha-uri pe zi.

Link to comment
Share on other sites

Apreciez si Multumesc pentru informatii.

In caz ca as dori tu mi-ai putea crea aplicatia folosind un astfel de serviciu 3party pentru a rezolva captcha?

As putea sa ti-l fac dar crede-ma ca nu am timp pentru proiectele mele, daca esti interesat pot sa iti recomand un baiat serios pentru care garantez.

Despre BGS e vorba si e baiat serios https://rstforums.com/forum/members/bgs/

Link to comment
Share on other sites

Pentru OCR iti poti face o retea proprie de neuroni (virtuali) si sa-i antrenezi cum vrei tu (in functie de formatul si complexitatea codului).

Avantaj: Nu e foarte greu de creat reteaua.

Dezavantaj: E foarte greu de antrenat (sa o organizezi in functie de cod). Vorbim de zeci de h de calcul pe procesor si cateva zeci mii de coduri deja rezolvate.

De asemenea daca se schimba formatul codului, adio antrenament.

Solutiile profesionale utilizeaza retele foarte bine organizate. Insa programarea si gandirea lor este foarte dificila (+ 5.000 €)

In cazul tau poti utiliza un 3-rd party.

Link to comment
Share on other sites

Pentru OCR iti poti face o retea proprie de neuroni (virtuali) si sa-i antrenezi cum vrei tu (in functie de formatul si complexitatea codului).

Avantaj: Nu e foarte greu de creat reteaua.

Dezavantaj: E foarte greu de antrenat (sa o organizezi in functie de cod). Vorbim de zeci de h de calcul pe procesor si cateva zeci mii de coduri deja rezolvate.

De asemenea daca se schimba formatul codului, adio antrenament.

Solutiile profesionale utilizeaza retele foarte bine organizate. Insa programarea si gandirea lor este foarte dificila (+ 5.000 €)

In cazul tau poti utiliza un 3-rd party.

M-ai bagat un pic in ceata dar am prins ideea de ansamblu...ma orientez momentan catre un 3-rd party. Multumesc oricum pentru contributie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...