Jump to content
1ban2bani

Abonati = Trafic = Vanzari = $$$ - Tu cat a-i Plati pentru un astfel de software?

Recommended Posts

Cat trafic trebuie sa trimiti catre un blog pentru a obtine 1000, 10 000 sau 100 000 de Abonati? Abonati care vor primi automat in INBOX orice postare noua facuta pe Blog.

Cum ar fi ca mesajul tau sa ajunga INSTANT la mii,zeci de mii, sute de mii de Abonati fara a folosi tot felul de resurse platite sau fara a pierde timpul folosind metoda clasica de Spam care nu garanteaza ca mesajul ajunge in INBOX ?

Pentru a intelege pe deplin simplitatea si eficienta programului o sa enunt mai intai ca metoda comparativa ce implica Spam-ul in notiunea clasica, ce necesita, avantaje si dezavantaje;

SPAM (mesaj nesolicitat sau mai exact mesaj comercial nesolicitat - de parca solicita cineva reclamele dar asta este o alta poveste)

1. Ce este necesar pentru a efectua o campanie eficienta de Spam prin Email (fiindca la acest tip de Spam ne referim):

a) O baza de date mai exact o cantitate apreciabila de Email-uri

B) Un server de mail sau orice alte variante pentru a trimite o cantitate apreciabila de mailuri (zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane)

c)Un mesaj mai mult sau mai putin targetat astfel incat rezultatul final sa fie conversia in Bani a emailurilor transmise.

2.Avantajul Spamului - Mesajul ajunge in timp relativ scurt la un numar mare de oameni deci teoretic se pot castiga bani intr-un mod mai rapid decat folosind solutii clasice de publicitate, optimizare etc.

3. Dezavantaje Spam

a) Pentru orice campanie nou Lansata Necesita Server de Mail sau resurse alternative care consuma timp si/sau bani

B) Mesajul NU ajunge Garantat in INBOX

c)Folosind aceeasi baza de date presupunand ca nu este o lista cu emailuri targetate e greu sa ai multe conversii reluand sirul mesajelor (In concluzie faci putini bani convertind un mic numar de destinatari)

Poate ca lista dezavantajelor ar putea fi mai lunga dar sa trecem la subiect!

Programul despre care vorbeam in Titlu si care promitea o solutie Eficienta si Banoasa:

Blog = Postari = Feed RSS = Feedburner (Clona Feed RSS - serviciu de la Google)

Acest Feed Rss clonat prin FeedBurner are optiunea de a inscrie ABONATI prin intermediul unei casetute de abonare in care utilizatorul isi introduce emailul astfel incat orice postare noua ii va fi TRIMISA in MOD AUTOMAT in INBOXUL Adresei de Email.

Dupa introducerea adresei de email Utilizatorul va primi un mesaj cu un Link de Confirmare Mesaj care poate fi Personalizat.

Dar de ce sa astepti sa vina 1, 10, 1000 , 10 000 etc. de utilizatori sa se inscrie cand poti introduce tu adresa lui de email.

Dar daca ai o baza de date cu 1 000 000 de Emailuri?

Sa le luam pe rand:

In primul rand dezavantajul acestui procedeu, de a introduce un email in respectiva casetuta de abonarea de la Feedburner este ca ti se cere sa completezi un Cod Captcha. Ca utilizator care vrei sa te abonezi cu o singura adresa de email nu este nici o problema dar daca vrei sa introduci mii si mii , chiar milioane de adrese de email atunci completarea manuala a codului captcha devine o problema.

PROGRAMUL Black-Subscriber (un nume fictiv ca sa sune bine :) )

Ce face acest program:

1. Preia dintr-o Lista de emailuri in mod automat email cu email si-l introduce in casetuta de abonare de la Feedburner.

2. Completeaza automat codul captcha pentru fiecare email in parte prin intermediul unui serviciu extern in valoare de 30 $/luna

3. Are suport Proxy pentru a nu fi Banati de Google

Avantaje:

1. Folosind un astfel de serviciu (Feedburner de la Google ) Mesajul Initial cu Linkul de Confirmare , MESAJ CARE POATE FI PERSONALIZAT, ajunge Garantat in INBOX

2.In Functie de cat de bine este personalizat mesajul rata de conversie a utilizatorilor in ABONATI poate fi marita si totodata TARGETATA

3. Mesajele ulteriare catre Abonati ajung INSTANT (la toti Abonatii) si Garantat in INBOX folosind RESURSELE Google

si aceasta lista de avantaje ar putea continua dar ma opresc aici si las loc pentru voi sa enumerati Dezavantajele si nu in ultimul rand raspunsul la o intrebare:

TU Cat a-i Plati pentru un astfel de program??

Link to comment
Share on other sites

30$ pe luna :)) pt captcha, merci de idee

//edit: dar ca sa`ti raspund la intrebare, prog tau cred ca are o val. in jur de 40$ si daca vrei sa`l comercializezi ar trebuii sa scoti captcha unlimited pt 30$ [cred ca asa e nu?] sa faci sa aleaga clientul ce serviciu pt captcha vrea sa fol., dai seama ca nu o sa`l cumpere spammeri cu experienta si restul nu au nevoie de captcha nelimitat,...defapt nu prea ai piata..cei care cred ca e ceva de capul lui [chiar e ca idee] nu au emailuri, iar cei care au, stiu sa`si faca un prog sau cel putin au resursele sa`si faca..ca tot venii vorba de emailuri ..eu mai am niste zeci de mii pe care nu le folosesc, emailuri care nu sunt publice..daca le vrei da`mi pm

Edited by Bolovanus
Link to comment
Share on other sites

30$ pe luna :)) pt captcha, merci de idee

//edit: dar ca sa`ti raspund la intrebare, prog tau cred ca are o val. in jur de 40$ si daca vrei sa`l comercializezi ar trebuii sa scoti captcha unlimited pt 30$ [cred ca asa e nu?] sa faci sa aleaga clientul ce serviciu pt captcha vrea sa fol., dai seama ca nu o sa`l cumpere spammeri cu experienta si restul nu au nevoie de captcha nelimitat,...defapt nu prea ai piata..cei care cred ca e ceva de capul lui [chiar e ca idee] nu au emailuri, iar cei care au, stiu sa`si faca un prog sau cel putin au resursele sa`si faca..ca tot venii vorba de emailuri ..eu mai am niste zeci de mii pe care nu le folosesc, emailuri care nu sunt publice..daca le vrei da`mi pm

serviciul de captcha cel eximplificat nu este obligatoriu clientul putand sa-si integreze oricare serviciu doreste.

Link to comment
Share on other sites

Nimic nu as plati, e bataie de cap, sunt multe probleme dar sincer imi e lene in momentul asta sa le insir.

Cu toata aprecierea pentru raspunsurile anterioare nu-ti inteleg contributia la acest topic daca doar din "lene" nu-ti termini ideea.

Credeam ca discutiile ar trebui macar in teorie sa fie constructive in nici un caz plictisitoare.

Link to comment
Share on other sites

Cu toata aprecierea pentru raspunsurile anterioare nu-ti inteleg contributia la acest topic daca doar din "lene" nu-ti termini ideea.

Credeam ca discutiile ar trebui macar in teorie sa fie constructive in nici un caz plictisitoare.

Tu propui situatii ipotetice dar fara a testa vreo ceva, vrei sa faci brainstorming dar nu ti-ai gasit oamenii, nu vad ce l-ar opri pe unu sa iti preia ideea si sa o vand o aplicatie bazata pe ce spui tu(inclusiv pe mine) dar eu nu o fac din motivele urmatoare:

1.Intodeauna situatia o sa se schimbe, e altceva cand faci pentru un user si e altceva cand faci pentru 10-100.

2.Nu stiu cum reactioneaza feedburner la plangeri, nu vreau sa cheltui bani si sa investesc timp in ceva ce nu sunt macar 25% sigur.

3.Nu vreau sa ma trezesc cu probleme legale(chestia asta implica destule).

4.Fara targeting degeaba inscriu oameni in "newsletter", vanzarile se fac pe target, decat sa incerc sa inscriu 1000 de oameni si sa fac 3 vanzari, mai bine targetez 20 si fac sigur 10 vanzari.

5.Etc/etc/etc

Link to comment
Share on other sites

Tu propui situatii ipotetice dar fara a testa vreo ceva, vrei sa faci brainstorming dar nu ti-ai gasit oamenii, nu vad ce l-ar opri pe unu sa iti preia ideea si sa o vand o aplicatie bazata pe ce spui tu(inclusiv pe mine) dar eu nu o fac din motivele urmatoare:

1.Intodeauna situatia o sa se schimbe, e altceva cand faci pentru un user si e altceva cand faci pentru 10-100.

2.Nu stiu cum reactioneaza feedburner la plangeri, nu vreau sa cheltui bani si sa investesc timp in ceva ce nu sunt macar 25% sigur.

3.Nu vreau sa ma trezesc cu probleme legale(chestia asta implica destule).

4.Fara targeting degeaba inscriu oameni in "newsletter", vanzarile se fac pe target, decat sa incerc sa inscriu 1000 de oameni si sa fac 3 vanzari, mai bine targetez 20 si fac sigur 10 vanzari.

5.Etc/etc/etc

1. Am testat manual pentru o lista targeta cu 5000 de useri cu o rata de 25% conversie in abonati

2. Am introdus in jur de 1000, 1200 de emailuri pe zi fara suport proxy si nu am avut nici o problema

3. Din punct de vedere legal e un alt timp de spam...

4. La liste de emailuri Netargetate se poate targeta din insasi mesajul cu linkul de confirmare

Nu ma deranjeaza sa preia si altcineva ideea...poate chiar construieste software-ul si-l cumpar... Pana acum nimeni nu mi-a venit cu o oferta corecta pentru crearea programului folosind dupa cum mi ai recomandat un 3-rd party pentru captcha.

Baiatul care mi l-ai recomandat l-am contactat printr-un PM dar momentan nimic.

P.S. din respectiva lista de abonati am scos ceva banuti dar am incetat exploatarea ei din lipsa de timp si intr-un fel de oferte interesante romanesti, utilizatorii fiind romani

Edited by 1ban2bani
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...