Jump to content
Tot_zeu

Timere

Recommended Posts

Ce este un timer?un timer este un control introdus odata cu aparitia GUI-ului si a multitaskingului.Aceasta declanseaza o procedura-eveniment la un interval de timp specificat de programator.Intr un fel ea este un fel de bucla,secventa de cod care se tot repeta in program pana cand un alt eveniment

o va stopa.

Timerele pot fi folosite pentru grafica,pentru animatii pentru verificarea periodica a unui anumit element,pentru verificarea unui anumit input sau a unei conditii.Timerele exista in toate limbajele care se folosesc de GUI(formuri,controale etc).

Dupa ce am adaugat timerul pe form(acel mic ceas) si dam click pe el vom fi dusi la eventul pe care timerul il va repeta:

Bun,sa luam un exemplu practic Eu folosesc Visual Basic 6).

Un efect frumos la inceputul programului nostru:

Code: Select all

option explicit Dim i As Integer // declaratie

Private Sub Form_Load()

i = 0 // initializare

End Sub

Private Sub Timer1_Timer() //ce se va repeta

If i <> 10000 Then

Form1.Height = i // mareste formul care va fi de forma nXn

Form1.Width = i

i = i + 50

End If

End Sub

O rata de repetare de o milisecunda va fi suficienta fara sa aglomeram prea mult procesoru.Ca sa mai salvam din resurse(sa nu mai verifice i de atatea ori) putem opri timerul cu proprietatea timer.enabled luand valoarea false.(putem face asta de exemplu la un buton care atunci cand este apasat pe langa rutina lui va realiza si aceasta operatie).

Cam atat despre timere am avut de zis,sper ca ati invatat ceva

Un exe cu efectul cauzat de codul sursa:AICI!

Tot Zeu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...