Jump to content
logged

Utilizare infrmatii publice in scop comercial

Recommended Posts

Salut! As dori sa va dati cu parerea despre aceasta lege:

Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public

Am creeat un site in scop comercial, care preia informatii de pe un site al unei institutii de stat. Informatiile preluate sunt publice, le gasesti pe site-ul lor dupa un numar de inregistrare. Intrebarea mea este: cat de legal este sa creez o baza de date cu informatiile publice preluate de pe site-ul lor si comercializarea intrun anumit mod al acestora?

Site-ul este de tip: Account

Ca sa inlaturi unele dubii, cum ar fii :dece ar plati pentru informatii care sunt publice sau dece ar intra la mine pe site pentru informatii care sunt deja pe site-ul lor, raspunsul este simplu si se numeste automatizare.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, situatii similare au fost in cazul celor de la CFR. Au aparut multe site-uri care afisau informatii cu privire la mersul trenurilor preluate de pe site-urile originale, ei avand evident interese comerciale. Problema insa acolo a fost faptul ca nu erau actualizati mereu iar clientii CFR faceau plangeri ca nu stiu care e sursa oficiala.

In principiu (nu stiu exact legea) dar totul se rezuma la drepturile ce ti le impune legea cu privire la accesul informatiilor de interes public/legea drepturilor de autor. Daca nu sunt limitari, poti sa faci ce vrei cu ele. Oricum, pot aparea zeci de situatii in care sa se lege de tine, ce ai sesizat tu e doar o problema, cazul cu CFR e un alt exemplu de preluare incorecta si SEO la greu pentru a lua fata site-ului oficial. :-)

Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand:

1 Poti folosi orice informatie publica cu conditia ca aceasta sa nu fie denaturata.

2 Nu ai dreptul de uz a datelor cu caracter special si/personal.

3 Pentru date personale ai nevoie sa studiezi si sa te inregistrezi pe parte de "Prelucrare date personale"(legea 677/2001)

4 Obligatia sustinerii si evidentierii surselor. In caz caz legea nu este tocmai exacta dar specifica faptul ca trebuie sa precizezi sursele de preluare.

In functie de tipul de date pe care vrei sa il afisezi ai grija sa nu ajungi pe elemente de tip "siguranta nationala" sau altele.

Nu poti cere bani pentru servicii de expunere date cu caracter public ce vizeaza date existente public si expuse de catre autoritati in acest sens(interes general public) dar poti cere bani pe chestiuni de tip deep search(monitorul oficial, nomenclatorul de legi, si tot asa).

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri!

Datele preluate sunt: doua date(ex: 23-12-2013), un status(ex: bun, rau, prost) si un numar(ex:3231454345) care nu il afisez. Eu as vinde defapt, baza de date pe care clientul poate sa si-o sorteze in functie de mai multe criterii(ex: dupa data, dupa status si dupa alte chestii pe care ei sunt obligati sa le noteze). Campurile sunt facute exact dupa un anumit articol dintr-o lege, deci campurile sunt obligatorii toate, baza de date sa zic asa se adreseaza strict pentu persoane care profeseaza intr-un anumit domeniu.

Din spusele voaste, nu ar fi nimic ilegal. Singura problema mai ramane securitatea aplicatiei, de care nu m-am ocupat deloc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...