Jump to content
warrior98

Olimpiada de Informatica

Recommended Posts

Salut, sunt clasa a IX-a si anul acesta am participat la Olimpiada de Informatica pentru prima oara si am reusit sa ajung pana la OJI unde am ajuns pe locul 2, dar nu m-am calificat mai departe, la ONI. As vrea sa incep de acum pregatirea pentru olimpiada de anul viitor, dar mai intai as vrea sa ajung la nivelul de ONI clasa a IX-a, dupa care sa trec la materia de clasa a X-a.

Ce exercitii imi recomandati sa fac pentru ca la anul sa ma calific fara emotii la ONI coi lucra zilnic doua-trei ore pe zi, iar in vacante minimum patru-cinci ore?

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa te bazezi pe programare dinamica, siruri de caractere(tot felul de algoritmi cum ar fi KMP) si grafuri. Deasemenea algoritmul lui Lee sau Fill sunt importanti la OJI pentru clasa a 10-a

Ai aici cam ce ar fi necesar: Training path (pana la Grafuri - dar nu strica sa le stii si pe alea).

Edited by dooma
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pentru ca nu vreau sa mai deschid un alt thread doar pentru asa ceva, o sa-mi permit sa postez aici, fara ban sper. Tot despre ajutor este vorba.

De curand am inceput sa studiez la facultate grafica si o sa mearga pe libraria OpenGL.

Mi se pare interesant doar prin simplul fapt ca vad ceva concret in urma mea, ceva "palpabil" sa zic asa. As vrea sa stiu voi pe ce ma sfatuiti sa ma axez: OpenGL sau DirectX. Carti am destule despre grafica. Este o oarecare legatura intre OpenGL si DirectX? Chiar nu stiu mai nimic despre librariile video.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nu vreau sa mai deschid un alt thread doar pentru asa ceva, o sa-mi permit sa postez aici, fara ban sper. Tot despre ajutor este vorba.

De curand am inceput sa studiez la facultate grafica si o sa mearga pe libraria OpenGL.

Mi se pare interesant doar prin simplul fapt ca vad ceva concret in urma mea, ceva "palpabil" sa zic asa. As vrea sa stiu voi pe ce ma sfatuiti sa ma axez: OpenGL sau DirectX. Carti am destule despre grafica. Este o oarecare legatura intre OpenGL si DirectX? Chiar nu stiu mai nimic despre librariile video.

Fara nicio ezitare - DirectX.

Daca ai nevoie de crossplatform - OpenGL e un must.

DirectX iti va da rezultate mai usor si rapid - plus avand tone de referinte/informatii de pe MSDN.

OpenGL e mai scattered - ai sa gasesti documentatii mai greu + biblioteca e mai dificila de a utiliza.

In final - daca te intereseaza jocurile Windows/XBox si esti serios -> go DirectX.

Daca nu - OpenGL.

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt clasa a IX-a si anul acesta am participat la Olimpiada de Informatica pentru prima oara si am reusit sa ajung pana la OJI unde am ajuns pe locul 2, dar nu m-am calificat mai departe, la ONI. As vrea sa incep de acum pregatirea pentru olimpiada de anul viitor, dar mai intai as vrea sa ajung la nivelul de ONI clasa a IX-a, dupa care sa trec la materia de clasa a X-a.

Ce exercitii imi recomandati sa fac pentru ca la anul sa ma calific fara emotii la ONI coi lucra zilnic doua-trei ore pe zi, iar in vacante minimum patru-cinci ore?

Va multumesc!

In aceeasi situatie am fost si eu in clasa a 9-a (locul 2 sau 3 la OJI si nu m-am calificat). Singura metoda ca sa ajungi sa fii bun e sa lucrezi foarte mult (infoarena, campion, topcoder, codeforces) si sa-ti placa sa inveti ceva din fiecare problema rezolvata. Eu aveam impresia ca este de ajuns sa ai talent si sa te prinzi rapid de algoritmi, da' m-am convins ca nu e chiar asa. Dupa ce rezolvi cateva sute de probleme atunci iti vin imediat idei si la altele.

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...