Jump to content
LeOCruX

Dioda/transistor fotosensibil ?

Recommended Posts

Hehe...eram pasionat de electronica acu mai multi ani in urma, din pacate nu m-am mai ocupat. Cred ca vrei sa faci un senzor foto sau ceva de genul...chestia pe care vrei sa o faci am incercat-o si eu...pai pilesti partea de sus a tranzistorului...pana o scoti...se vor vedea legaturi...atunci cand un fascicol de lumina atinge semiconductoarele din care e facut tranzistorul...acestea incep sa emita electroni...asta ar fi explicatia stiintifica. Si mai departe vezi tu...adapteaza senzorul la necesitatile tale ;)

Link to comment
Share on other sites

cauti pe la bunicu' un radio däla vechi ..sau dintr-un tv pe lampi un tranzistor BC107 sau BC109 (sau orice alt tranzisor ce seamana cu ala, respectiv invelisul acela metalic)..se gasesc pe toate santurile dracu.

BC107 parca era si in schema de la "bistabilul" lui nos ptr dacia lui...desi eu retin ca circuitul se numeste "a-stabil" (cel bistabil parca era ptr circuitu ala cu mai multe leduri ce formau o lumina curgatoare.... parca!!!)

cu mare dibacie ii dai remove la partea de sus a tranzistoruui cu o pinza de bomfaier sau traforaj (depinde ce gasesti peacas la indemana) si esti gata, il legi la circuit si daca ii bagi o lumina pe "gât" prin orificiul creat iti da o mica tensiune care poate alimenta un LED. Nu mai retin pe care din pini (emitor, colector sau baza). pana mea ...vezi si tu

sa nu te bagi la alea cu germaniu ca alea contin o pasta termoconductoare si ramane spoita celula aia care e sensibila la lumina!

hai noroc

Link to comment
Share on other sites

mersi mult ..... Am deschis tranzistoru ( nu stiu ce tip e ca m uitat sa ma uit la el si acuma nu se mai vede ) si am mai citit undeva ca trebuie sa scot pasta am scos'o cu spirt ( asha a zis acolo ) si vad k merge :)

P.S. care are niste scheme cu beambots? eu acum lucrez la unul dar mai caut ceva ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...